Skwer lokatorski

2080
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Mokotów
rejon 3
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
23 100 zł
Kategoria
 • kultura
 • pomoc społeczna
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 308 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Skwer lokatorski, to miejsce spotkań mieszkańców i uczniów pobliskich szkół.
Półkolista architektura ławek pozwala prowadzić spotkania lokatorskie, porady prawne oraz spotkaniom towarzyskim.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
21.01.2019 13:55

W ramach projektu wykonano nasadzenia drzew i krzewów żywopłotowych. Obsadzono również teren bylinami i roślinami cebulkowymi. Zamontowano także stoły, ławki, miejsca parkingowe dla rowerów wraz ze stojakiem i kosze na śmieci.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zakład Gospodarowania Nieruchomościami dla Dzielnicy Mokotów

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Mokotów
Obszar objęty pomysłem:
rejon 3
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
U ZBIEGU UL. ZAKRZEWSKIEJ I IWICKIEJ
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
SKWER JOLANTY BRZESKIEJ DZIAŁACZKI LOKATORSKIEJ BESTIALSKO ZAMORDOWANEJ W LESIE KABACKIM

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Skwer lokatorski, to miejsce spotkań mieszkańców i uczniów pobliskich szkół.
Półkolista architektura ławek pozwala prowadzić spotkania lokatorskie, porady prawne oraz spotkaniom towarzyskim.
Opis projektu
Celem projektu jest stworzenie miejsca integracyjnego, a za razem edukacyjnego. Projekt przewiduje ustawienie trzech wysp składających się z stolika i dwóch półokrągłych ławek w taki sposób, aby każda wyspa mogła funkcjonować oddzielni, ale też żeby wszystkie wyspy tworzyły miejsce do wspólnych przestrzeni umożliwiających integrację międzypokoleniową. Dzięki różnorodnym atrakcjom oraz stworzeniu potencjału do adoptowania tej przestrzeni dla własnych potrzeb.
Projekt jest innowacyjny, nastawiony na aktywizację lokalnych społeczności oraz propagowanie otwartości, zrozumienia i współpracy.Projekt przewiduje również stojak na rowery, kosze na śmieci, kosze sanitarne na odchody psie, co jest zmorą tego skwer, a jednocześnie chodzi o wykształcenie nawyku sprzątania po swoim pupilu. Tablica informacyjna pozwoli na umieszczanie informacji dotyczących skweru takich jak organizowanie spotkań lokatorskich, informację o poradach prawnych, organizowanych warsztatach plastycznych dla dzieci i nie tylko. Nasadzenie krzewów ozdobnych na pewno urozmaici obecną zieleń.

.
Uzasadnienie realizacji projektu
1. Interaktywne miejsce debaty publicznej.
2. Przestrzeń rozrywki i spędzania wolnego czasu.
3. Budowanie więzi międzyludzkich.
4. Rozwój inicjatyw lokalnych.
5. Lokatorskie porady prawne.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Ławki 6 x 1400,00=8400,00zł
2. Stoły 3 x 1300,00=3900,00zł
3. Stojak na rowery 1 x 1000,00=1000,00zł
4. Kosze na śmieci 2 x 850,00=1700,00zł
5. Kosze na odchody psie 2 x 550,00=1100,00zł
6.Tablica ogłoszeniowa 1 x 2000,00= 2000,00zł
7. Krzewy 1 x 5 000,00=5 000,00zł


.

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
23 100,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Bieżące remonty, konserwacja, czyszczenie
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
5 000,00 zł

Dokumenty

Modyfikacje

23.01.2017 22:19
Autor projektu
13.03.2017 21:45
Autor projektu
01.06.2017 12:51
Koordynator w Dzielnicy Mokotów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (5)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Niestety wydaje mi się, że projekt przewiduje jedynie dobre intencje i zgodne korzystanie ze skweru przez osoby myślące, a trochę pominięta jest sprawa tzw "chamoodporności" - zarówno w kosztach eksploatacyjnych jak i (tak mi się wydaje) w kosztach podstawowych na realizację projektu. Ławki i stoliki ustawione w odpowiedni sposób nie nakłonią do rozmowy jeśli mentalnie jesteśmy narodem niedorozwiniętym pod kątem rozmowy. To idealistyczne myślenie, a prawda jest taka, że te ławki i stoliki musiałyby być z żelbetu bez grama części, które dałoby się odręcić, oderwać lub zniszczyć. W ten oto sposób zostaje nam wykonanie zimnych, niezachęcających do siadania i korzystania obiektow tzw "małej architektury", które nie spełnią nawet w 5 % swojego przeznaczenia zakładanego w projekcie.
  Mieszkaniec11324  28.06.2017 19:17
  • Witam
   trochę wiary w ludzi, nie można zakładać, że wszyscy są źli. Byliśmy ostatnio na skwerze i mieszkańcy są zadowoleni że będą mieli gdzie posiedzieć.
   Mieszkaniec9823  28.06.2017 20:47 Autor projektu
  • Oczywiście - ale jestem realistą. To publiczne pieniądze i niejedno miasto zachodnie przechodziło już przez idealistyczne wizje, które się nie sprawdziły w zderzeniu z brutalnością pekstremalnych przypadków. Zupełnie na serio proponowałbym projekt zakupu co roku nowej partii leżaków i puf, wtedy nie będzie kosztów konserwacji, po prostu zbyt zniszczone siedziska wymieni się na nowe, a takie urządzenia lekkie i przytulne naprawdę stworzyłyby tam klimat. - ich koszt jest nieporównywalnie niższy od ciężkich masywnych chamoopornych urządzeń miejskich. Teraz mało kto rozmawia przy stole - potrzebna jest naprawdę wygodna pozycja, żeby wyłączyć powiadomienia w telefonie, zegarku i czym tam się posługują ludzie w nowoczesnej komunikacji po to, żeby przejść do poziomu komunikacji tradycyjnej - mówionej i słuchanej.
   Mieszkaniec11324  28.06.2017 20:53
  • Myślisz tylko o sobie, a przecież są dzieci i ludzie starsi którzy chętnie posiedzą w cieniu drzew odpoczną albo porozmawiają tak po prostu.
   Mieszkaniec9823  28.06.2017 22:01 Autor projektu
  • Popracuj nad zmianą paradygmatu szanowna Koleżanko. Miejsce z którego oceniasz mój komentarz nie daje Ci pełnego obrazu. Masz jakiś osąd z góry założony na temat tego co piszę, i jest to osąd negatywny. Sugeruję żebyś spojrzałą na inne projekty i zobaczyła ile jest takich, które biorą pod swoje skrzydła ławeczki i dbanie o to żeby starsze osoby miały na czym siedzieć. Inwestycja powinna głównie dawać możliwości ludziom młodym a nie łechtać jedynie betonowe pokomunistyczne spojrzenie na świat w którym "siedzieć" od razu kojarzy się z "ławka" a "ławka" od razu kojarzy się z klocem żelbetowym (jak napisałem w pierwszym komentarzu). życzę szerszego spojrzenia i proszę nie bać się widzieć wszystko w dalszej perspektywie niż tylko skwerek do spotkań lokatorskich. Bo zdaje się, że tekst "Myślisz tylko o sobie" jest jedynie projekcją Pani myślenia, jeśli myśli Pani o stworzeniu skwerku do siedzenia jedynie dla sąsiadów i dla siebie. Prawda ? (pytanie retoryczne, nie musi Pani odpowiadać) W postawieniu 3 wysp z żelbetu jest tyle innowacyjności, co w żelbetowych stołach do ping-ponga ustawianych niegdyś przez bezmyślnych projektantów terenow rekreacyjnych... zanim ktoś im uświadomił że to idiotyzm. Dlaczego? Bo piłeczka do tenisa stołowego jest tak lekka, że jedyne miejsce odpowiednie do tej dyscypliny sportu to hala z ustabilizowaną temperaturą, a nie parki miejskie :). Niestety - wrócę tutaj do mojego pierwszego komentarza i nie pomogą Pani głośne osądy o tym jak bardzo myślę o sobie. Ten projekt nie jest przemyślany społecznie, psychologicznie, ani architektonicznie. Fajnie jest mieć gdzie usiąść, ale proszę mi wierzyć że do celu pogadania, poplotkowania i spędzenia miło czasu z sąsiadami wypadałoby najpierw wykazać się inicjatywą pod tytułem: "każdy przynosi swoje krzesełko" - W ten sposób zmienia się nawyki, bo okazuje się wtedy ile jest chętnych, i znajdują się odpowiedzi na pytania jak grono to poszerzyć, inni widzą że coś się dzieje, dołączają się do inicjatywy, grono rośnie. Hipotetyczne założenie że ktoś będzie siedział i z Panią gadał jest nie na miejscu przy zagospodarowaniu publicznych pieniędzy. Zacznijcie się najpierw organizować, a sponsor na coś na czym można będzie usiąść się znajdzie sam, przy odrobinie dobrej woli działaczy takich jak Pani.
   Mieszkaniec11324  28.06.2017 22:35
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany