Naturalny plac zabaw na Błoniach Elekcyjnych

2225
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Praga-Południe
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
180 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Naturalny plac zabaw wykorzystuje się naturalne ukształtowanie terenu, lokalną roślinność oraz stosuje materiały naturalne. Łąki i kwiaty, drzewa i krzewy, ziemia i skały, oczka wodne są idealnym środowiskiem do kreatywnej zabawy i naturalnego rozwoju dzieci poprzez dotyk, ruch, eksplorację i testowanie. Jest to świetna alternatywa wobec zwyklych placów zabaw.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Błonia Elekcyjne
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Błonia Elekcyjne
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Naturalny plac zabaw wykorzystuje się naturalne ukształtowanie terenu, lokalną roślinność oraz stosuje materiały naturalne. Łąki i kwiaty, drzewa i krzewy, ziemia i skały, oczka wodne są idealnym środowiskiem do kreatywnej zabawy i naturalnego rozwoju dzieci poprzez dotyk, ruch, eksplorację i testowanie. Jest to świetna alternatywa wobec zwyklych placów zabaw.
Opis projektu
Projekt zakłada naturalnego placu zabaw dla dzieci na Błoniach Elekcyjnych. W tym momencie na tym terenie jest już wiele drzew i krzewów, w które możnaby wkomponować plac zabaw. W załącznikach zamieszczone zostało sporo zdjęć z inspiracjami.
Projekt placu miałby powstać z uwzględnieniem dobrych praktyk zastosowanych na istniejących już obiektach tego typu oraz wniosków z konsultacji społecznych przeprowadzonych wśród dzieci. Mogłyby sie tam pojawić takie elementy jak:
- zieleń: niskie drzewa i krzewy na które mozna się wspinać, być może również jakieś owocujące drzewa
- zarośła, w których można bez ograniczeń buszować
- łąka kwietna bez zakazu zrywania kwiatów
- domek na drzewie (czy jest ktoś kto o nim nie marzył w dzieciństiwe?) -
- kopuły i/lub labirynt stworzony z wierzby
- huśtawki i drabinki sznurowe zwisające z drzew (huśtawki świetnie się sprawdzają w ogrodzie na Paca
- hałda ziemi, kamyki, pieńki
- instalacje z wykorzystaniem wody
- miejsce w którym możnaby aranżować posiłki (prawdziwe lub w zabawie)
- karmniki dla motyli (stosowane z powodzeniem w Ogrodzie Społecznościowym Fort Bema)
- podkop, miejsce pod ziemią do którego można się zchować lub przeczołgać.
Uzasadnienie realizacji projektu
Naturalny plac zabaw wyróżnia się na tle istniejących placów zabaw tym, że wspiera naturalny rozwój dziecka poprzez eksploracje i doświadczanie. Mnogość naturalnych materiałów (piasek, kamienie, drewno, błoto) oraz roślinności (zarośla, drzewa, łąka), jednocześnie przy ograniczonej liczbie "gotowych" zabawek takich jak huśtawka czy zjeżdzalnia, sprzyja kreatywności i rozwijaniu zainteresowania przyrodą.
Sądzę, że większość dzisiejszych dorosłych mogła zakosztować w dzieciństwie organizowania sobie świetnie czasu bez zabawek i kolorowych placów zabaw, wykorzystując tylko to co było dostępne w okolicy. Nasze dzieci żyją już w zupełnie innym świecie, ich bezpieczne miejsca zabaw sa przygotowane przez dorosłych. Może warto dać dzieciom zakosztować trochę wolności.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
5000 - przeprowadzenie konsultacji społecznych
15 000 projekt placu zabaw oparty na dobrych praktykach zastosowanych w innych dobrze funkcjonujących przestrzeniach tego typu + wnioskami z konsultacji społecznych (niech dzieci też mają głos)
100 000 wykonanie placu zabaw
60 000 latarnie solarne
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
180 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
koszty konserwacji instalacji i utrzymania roślinności
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
2 000,00 zł

Modyfikacje

20.04.2017 09:00
Koordynator w dzielnicy Praga-Południe
20.04.2017 12:41
Koordynator w dzielnicy Praga-Południe

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (7)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • świetny pomysł! sugeruję jednak (to pewnie wyjdzie podczas weryfikacji) na zwiększenie budżetu na konsultacje społeczne z dziećmi. Do pracy z dziećmi potrzeba innych metod i zupełnie innego podejścia niż do dorosłych.
  Nie warto na tym oszczędzać, bo szkoda by było żeby taki dobry pomysł spalił na panewce!
  Mieszkanka2460  24.01.2017 12:32
 • super pomysł. Trzymam kciuki
  Alicja Wydro  24.01.2017 17:42
 • A jakie konkretnie miejsce na Błoniach miałby taki naturalny - szałasowo leśny plac zabaw zajmować? Czy może nad kanałkiem w ,,dzikiej" kępie drzew przy ,,dolnym" mostku? Pomysł bardzo ciekawy.
  Dorota Jankowska Lamcha  27.01.2017 21:26
 • Nie precyzowałam miejsca w projekcie, bo to będzie od wielu rzeczy zalażało. Ale myślę, że najlepiej byłoby umiejscowić plac zabaw w poblizu granicy z Parkiem Skaryszewskim, przy kanale, tam gdzie jest sporo zarośli i drzew.
  Mieszkaniec705  28.01.2017 09:50 Autor projektu
 • Od razu przypomina mi się łażenie po drzewach w dzieciństwie. Świetny pomysł. Dużo lepszy od wszystkich plastikowych placów zabaw. Będę kibicować. Mam tylko obawy o koszty. Warto by rozpisać te 100 tys. bardziej szczegółowo. Jako projektodawczyni z sukcesami, ale po przejściach radzę oszacować koszty wszystkim planowanych elementów, by trudniej było urzędnikom wysadzić pomysł w powietrze. Przygotowałabym się też na pytania o bezpieczeństwo i higienę. Wiem, że zabawa w błocie sprzyja rozwojowi dziecka, ale bezduszne przepisy mogą stanąć na przeszkodzie. Poszukałabym więc dobrych argumentów i rozwiązań, które już się gdzieś sprawdziły i zostały zaakceptowane przez urzędy. Wtedy urzędnikom łatwiej podejmuje się potrzebne do realizacji decyzje. Trzeba im pomóc w pracy dla dobra ogółu. Trzymam kciuki!
  Joanna Rybicka  28.01.2017 14:46
 • Super sprawa, choć jak każdy będzie zrywał kwiatki, to może zostać łąka bezkwiatowa :)
  Mieszkaniec10348  02.02.2017 20:31
 • Pomysł ciekawe
  Ale czy w projekcie jest jakoś uwzględnione zapewnienie bezpieczeństwa temu miejscu? Szczególnie w porze wieczornej i nocnej. Miejsce, o którym mowa jest troche oddalone od budynków i bywa, że w tamtym rejonie jest pijany alkohol przez rózne osoby. Może to skończyć sie tym, że powstanie fajne miejsce ale szybko skończy karierę, bo bedzie zdewastowane.
  Mieszkaniec10544  06.03.2017 12:42
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany