Ratujemy drzewa Parku Skaryszewskiego - wiązania elastyczne w koronach drzew na podstawie ekspertyzy dendrologicznej.

1945
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Praga-Południe
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
132 500 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 2384 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Stare drzewa to piękno i bogactwo parku. Gwałtowne nawałnice i wichury, które zdarzają się coraz częściej, niszczą drzewa, łamią konary. Zakładanie elastycznych wiązań w koronach przeciwdziała łamaniu się konarów. Wiązania te spowodują, że jeśli nawet podczas wichury konar złamałby się, to nie spadnie na człowieka, ale zawiśnie na drzewie.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
23.01.2019 15:50

W ramach projektu dendrolog/arborysta przy udziale mieszkańców przeprowadził badania terenowe 100 drzew w Parku Skaryszewskim. Sporządzono skrócony raport informujący o stanie zbadanych drzew wraz z wykazem niezbędnych do wykonania prac pielęgnacyjnych. Założono wiązania elastyczne na drzewach wskazanych w raporcie. Przygotowano szczegółową ekspertyzę prezentującą wyniki badań i pomiarów oraz zastosowanie wiązań wraz z określeniem ich ilości, celu i sposobu założenia. Założono 100 wiązań na 46 lipach rosnących wzdłuż alei obwodnicowej.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Zieleni m. st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park Skaryszewski

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Stare drzewa to piękno i bogactwo parku. Gwałtowne nawałnice i wichury, które zdarzają się coraz częściej, niszczą drzewa, łamią konary. Zakładanie elastycznych wiązań w koronach przeciwdziała łamaniu się konarów. Wiązania te spowodują, że jeśli nawet podczas wichury konar złamałby się, to nie spadnie na człowieka, ale zawiśnie na drzewie.
Opis projektu
Dendrolodzy/arboryści ocenią stan drzew w Parku Skaryszewskim. Przed rozpoczęciem badań terenowych spotkają się z mieszkańcami i omówią projekt oraz podstawy oceny i ochrony drzew. Część terenowa będzie dostępna dla osób chcących dowiedzieć się jak oceniać i chronić drzewa. Zdobędą wiedzę, jak odróżniać, czy drzewo należy chronić, czy np. usunąć, bo może zagrażać. Wyniki badań będą opracowane przez specjalistów. Opracowanie, ocenę drzew i spotkania z mieszkańcami przeprowadzi dendrolog/arborysta posiadający niezbędne kwalifikacje zawodowe, specjalistyczny elektroniczny sprzęt diagnostyczny (co najmniej tomograf akustyczny) pozwalający na szczegółową ocenę stanu drzew. Wykonawca będzie miał doświadczenie w realizacji podobnych projektów. Powstanie raport o stanie drzew, zawierający zalecenia jak je chronić, dostępny w Internecie oraz zaprezentowany przez dendrologów na spotkaniu podsumowującym z mieszkańcami. Na podstawie raportu urzędnicy będą mogli lepiej dbać o drzewa, chronić je i pielęgnować. Dzięki pogłębieniu wiedzy mieszkańców i urzędników będzie mniej konfliktów społecznych dotyczących drzew. Dzięki lepszemu zadbaniu o drzewa można ocalić wiele drzew. Będzie to służyło ochronie różnorodności biologicznej, ponieważ stare drzewa w parku tworzą bogate środowisko dla zwierząt (bezkręgowców, ptaków, nietoperzy itd.). Będzie można zapobiec ewentualnym zagrożeniom związanym z niektórymi drzewami, poprzez bezpośrednio po wykonaniu badań i ekspertyzy, założenie wiązań elastycznych w koronach 100 przebadanych drzew (w alei jesionowej) oraz kontynuację zakładania wiązań w koronach lip alei obwodnicowej w ramach kwoty przeznaczonej na realizację. Powstanie modelowe rozwiązanie, które można będzie stosować w kolejnych parkach, aby uniknąć sytuacji takich, jak dewastacja za publiczne pieniądze Ogrodu Krasińskich, która miała miejsce kilka lat temu. Tzw. "rewitalizacja" Ogrodu okazała się dramatyczna dla przyrody (liczba gatunków ptaków zmniejszyła się tam o połowę) i wywołała ogromne protesty społeczne. Park Skaryszewski ma szansę tego uniknąć, jeżeli będziemy się o niego troszczyć na podstawie raportów specjalistów, takich jak "Raport o przyrodzie Parku Skaryszewskiego" publikowany na www.stop.eko.org.pl czy raport dendrologiczny, który powstanie po zrealizowaniu niniejszego projektu.
Uzasadnienie realizacji projektu
Stare drzewa to największe piękno Parku Skaryszewskiego. To dzięki nim jest tak atrakcyjny dla Warszawiaków, którzy przyjeżdżają do parku nawet z daleka. Drzewa wymagają specjalistycznej diagnozy, aby było wiadomo jakich potrzebują zabiegów aby przedłużyć im życie. Dlatego potrzebna jest rzetelna, szczegółowa ocena drzew, opracowanie i wdrożenie specjalistycznych zaleceń ochronnych, takich jak wiązania elastyczne w koronach drzew. Dendrologom badającym drzewa będą towarzyszyć mieszkańcy. Dzięki temu zwiększy się wiedza mieszkańców o tym jak oceniać i chronić drzewa a urzędnicy będą lepiej wiedzieli jak dbać o nie i będą mieli potrzebne do tego, dokładne wytyczne. Dzięki temu będzie mniej konfliktów społecznych.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
I. Badania terenowe (ocena i ekspertyza drzew) wykonane przez specjalistów dendrologów będą się odbywały z udziałem zainteresowanych mieszkańców.

ocena i ekspertyza dendrologiczna 100 drzew - 40 000 zł
założeniem wiązań w koronach przebadanych drzew oraz kontynuowanie
w ramach posiadanych środków finansowych zakładania wiązań w koronach lip
w alei obwodnicowej 90 000 zł

II. Na podstawie działań w terenie powstanie raport (w formie elektronicznej będzie dostępny dla wszystkich w Internecie), prezentujący przebadane drzewa oraz zastosowane wiązania wraz z określeniem ilości, celu i sposobu ich założenia - ok. 2500 zł
Całkowity koszt wyniesie 132 500 zł.
________________________________________
Całkowity koszt projektu: 132 500,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
132 500,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

20.03.2017 20:14
Autor projektu
11.04.2017 11:05
Koordynator w Zarządzie Oczyszczania Miasta
11.04.2017 11:26
Koordynator w Zarządzie Oczyszczania Miasta
04.05.2017 15:03
Koordynator w dzielnicy Praga-Południe
04.05.2017 15:05
Koordynator w dzielnicy Praga-Południe

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • czy nie jest to ten sam projekt który w ubiegłym roku-zwyciężył?
  https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/4434

  Na podstawie raportu urzędnicy miejscy będą mogli lepiej dbać o drzewa, dowiedzą się więcej jak je chronić i pielęgnować, a nie tylko przycinać i wycinać. Dzięki pogłębieniu wiedzy mieszkańców i urzędników będzie mniej konfliktów społecznych na płaszczyźnie ochrony drzew.
  Inwentaryzacja i ocena dendrologiczna drzew na Saskiej Kępie oraz przygotowanie specjalistycznych zaleceń jak o nie dbać, pielęgnować i przedłużyć im życie. Dzięki ocenie dendrologicznej będzie także możliwe wytypowanie drzew do odpowiedniego zabezpieczenia, aby nie stanowiły zagrożenia dla mieszkańców. Specjalistom badającym drzewa będą towarzyszyli mieszkańcy, którzy chcą chronić drzewa. projekt ma kosztować 117,00 zł-ten obecnie składany już 165 000,00 zł-i w treści również ma polegać za przeglądzie drzew i spisaniu raportu i pouczeniu urzędników jak mają podcinać i pielęgnować drzewa
  Alicja Wydro  24.01.2017 17:40
  • W Parku Skaryszewskim jest bardzo wiele drzew. Ich ochrona wymaga znacznych nakładów i niestety nie da się ich wszystkich objąć odpowiednimi działaniami jedynie w ramach budżetu obywatelskiego dla jednego roku. Dlatego kolejne projekty w budżecie obywatelskim mogą obejmować kolejne drzewa. Tym razem w planie jest ratowanie jesionów w alei biegnącej przez środek parku. Silne wichury i burze niszczą takie okazałe drzewa, wyłamują konary, zagrażają drzewom i ludziom. Wiązania mogą uratować drzewa przed zniszczeniem a ludzi przed oberwaniem konarem w głowę.
   Mieszkaniec6065  20.03.2017 20:02 Autor projektu
  • zastanawiam się tylko nad jednym jak ma pomóc przywiązanie gałęzi w sytuacji gdy wyrywane są drzewa z korzeniami? a taka sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku w Parku Skaryszewskim
   Alicja Wydro  20.03.2017 20:27
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany