Przejście dla pieszych przez ulicę Marynarską na rondzie UE przy Galerii Mokotów

2024
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Mokotów
rejon 5
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
550 000 zł
Kategoria
 • komunikacja/drogi
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 349 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Projekt dotyczy zbudowania pieszego przejścia przy rondzie UE (przy Galerii Mokotów), przez ulicę Marynarską. Przejście ułatwiłoby osobom (szczególnie starszym i matkom z wózkami) mieszkającym w okolicach Obrzeżnej, Cybernetyki i Kłobuckiej, przejść (bez nadkładania dodatkowej drogi i pokonywania niewygodnych kładek) do Galerii Mokotów, lub dowolnego przystanku komunikacji miejskiej przy rondzie UE.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
08.01.2020 08:51

W ramach projektu wybudowano nowe naziemne przejście dla pieszych przez ul. Marynarską przy rondzie Unii Europejskiej. Przejście ułatwia dojście na przystanki autobusowe i tramwajowe, do okolicznych biurowców i galerii handlowej. 
Projekt został zrealizowany z opóźnieniem ze względu na przeciągające się przygotowanie dokumentacji projektowej (przetarg na projekt ogłoszono w grudniu 2017 r., kompletna dokumentacja projektowa została dostarczona w sierpniu 2019 r.).

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Dróg Miejskich

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Mokotów
Obszar objęty pomysłem:
rejon 5
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Rondo Unii Europejskiej
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Zbieg ulic Marynarskiej i Rzymowskiego
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt dotyczy zbudowania pieszego przejścia przy rondzie UE (przy Galerii Mokotów), przez ulicę Marynarską. Przejście ułatwiłoby osobom (szczególnie starszym i matkom z wózkami) mieszkającym w okolicach Obrzeżnej, Cybernetyki i Kłobuckiej, przejść (bez nadkładania dodatkowej drogi i pokonywania niewygodnych kładek) do Galerii Mokotów, lub dowolnego przystanku komunikacji miejskiej przy rondzie UE.
Opis projektu
Dynamiczny rozwój Służewca m.in. wzdłuż ulicy Obrzeżnej, Cybernetyki i Kłobuckiej, gdzie powstało wiele nowych bloków powoduje, że coraz bardziej nasila się ruch pieszy w tej okolicy. Jednakże mieszkańcy tych rejonów, poprzez ciąg ulicy Rzymowskiego i Marynarskiej, zostali odcięci od bezproblemowego pieszego dostępu do przystanków komunikacji miejskiej przy rondzie UE, Galerii Mokotów, czy nowo powstającego DK Kadr. Obiekty te znajdują się po wschodniej strony ulicy Rzymowskiego i północnej Marynarskiej. Dwa najbliższe przejścia dla pieszych (przy Postępu i potem dopiero przy Gotarda) dzieli ponad 1100m. Między tymi przejściami ulokowane są kładki dla pieszych, które są uciążliwe dla osób starszych, mających problemy z poruszaniem się po schodach, mających lęk wysokości lub matek z wózkami. Windy przy kładkach są często zepsute, a osoby mające klaustrofobię lub bojące się w nich utknąć, po prostu i tak z nich nie korzystają.

Projekt dotyczy zbudowaniu przejścia dla pieszych (z sygnalizacją świetlną, oświetleniem i ułożeniem fragmentu chodnika do krawędzi ulicy) przez ulicę Marynarską przy rondzie UE. Przejście połączyłoby bloki po południowo-zachodniej części ulicy Marynarskiej i Rzymowskiego z przystankiem autobusowym w kierunku Hynka i tramwajami w stronę ul. Woroniczej. Na rondzie tym znajdują się już dwa przejścia przez ulicę Wołoską i aleję Wilanowską, co powoduje, że osoby które mają problemy z poruszaniem po kładkach mogłyby bez nadkładania dodatkowej drogi i pokonywania niewygodnych kładek, dostać się również m.in. do Galerii Mokotów, nowo wybudowanego DK Kadr lub przystanku autobusowego w stronę metra Wilanowska.

Warto zauważy, że rozwiązanie nie zakłóci płynności ruchu aut, które i tak muszą się zatrzymać na sygnalizacji świetlnej przed rondem. Dodatkowo podniesie to bezpieczeństwo, gdyż wielokrotnie widać osoby, które narażając zdrowie i życie, przebiegają przez ulicę przed maskami stojących na czerwonym świetle aut. O popularności takiego karkołomnego rozwiązania może świadczyć wydeptana ścieżka na trawniku prowadzącym od chodnika do krawędzi ulicy (co widać chociażby na zdjęciach satelitarnych).
Uzasadnienie realizacji projektu
Dostanie się na drugą stronę ul. Marynarskiej i Rzymowskiej dla mieszkańców okolicy Cybernetyki jest dla pieszych i rowerzystów trudnym zadaniem. Znajdujące się tam kładki wymagają dużego nadłożenia drogi oraz są strome i kręte, zaś windy rzadko działają. Powstające coraz to nowe bloki zwiększą dodatkowo ruch pieszych, którzy chcą szybko dostać się do komunikacji miejskiej przy rondzie UE, lub dostać się do Galerii Mokotów.
O problemach pieszych w tym rejonie już wielokrotnie wskazywano (np. na stronie:
http://www.zm.org.pl/?a=bezposredniosc_cybernetyki-152
Przejście dla pieszych znacznie ułatwi i skróci czas dojścia do przystanków, domów, sklepów i biur.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Budowa przejścia dla pieszych, wraz z sygnalizacją świetlną, oświetleniem i ułożeniem fragmentu chodnika do krawędzi ulicy i między pasami: 500 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
550 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszty utrzymania sygnalizacji świetlnej
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
7 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki

Modyfikacje

24.04.2017 08:56
Koordynator w Zarządzie Dróg Miejskich
24.04.2017 08:57
Koordynator w Zarządzie Dróg Miejskich

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (17)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Co prawda to tylko semantyczny drobiazg, ale warto byłoby wspomnieć wyraźnie, że w celem projektu nie jest wytyczenie nowego przejścia, a po prostu przywrócenie starego. Istniało ono nawet w czasach Polski Ludowej. Wówczas mieszkańcy osiedla mieli o wiele łatwiejszy dostęp do przystanków autobusowych. W formie dygresji wspomnieć mogę też o drodze do instytucji publicznych jak poczta i biblioteka, około 400 metrów na południe od obecnego Ronda UE.
  Mieszkaniec9064  24.01.2017 14:48
 • Popieram. Pamiętam jak kiedyś przyjechałem w tamte okolice tramwajem, to dobrych kilkanaście minut błądziłem zanim znalazłem dojście z przystanku w kierunku ul. Cybernetyki.
  Mieszkaniec476  26.01.2017 19:13
 • Bardzo potrzebny projekt! Oby tylko miejskim urzędnikom starczyło wyobraźni by go pozytywnie zweryfikować a nie zasłaniać się ryzykiem jakiegoś komunikacyjnego paraliżu.

  Z przejściami dla pieszych warto by wytyczyć przejazdy rowerowe.
  Mieszkaniec9354  28.01.2017 15:44
  • Potrzebny projekt :) Dla osób starszych potrzebne przejście. Dla matek z wózkiem czy rowerem też. :)
   Mieszkaniec  28.06.2017 23:00 Autor projektu
 • Droga Pani Marto!

  Rzecz dobra i potrzebna. Trzymam kciuki o powodzenie na etapie weryfikacji.

  Pozdrawiam serdecznie
  Mieszkaniec9845  30.01.2017 23:18
  • Witam Panie Janie! Dobra i potrzebna rzecz. Tylko czy tyle głosów zbierze by wygrać :)
   Mieszkaniec  28.06.2017 22:59 Autor projektu
 • Oby się udało! Z przejściem jest problem od dawna, a aktualnie prowadzone modernizacje na tej ulicy sprawią, że pozostaną tam tylko kładki. Dojście z południowej strony marynarskiej do przystanków tramwajowych w obu kierunkach oraz przystanków autobusowych w kierunku okęcia będzie znacznie utrudniony.
  Dodatkowo w przyszłym roku oddawane do użytku będą kolejne budynki biurowe i mieszkalne w okolicy marynarskiej i cybernetyki co jeszcze zwiększy obecny problem z komunikacją na służewcu. W tym miejscu na rondzie UE samochody i tak stoją na światłach więc w tym czasie spokojnie można puścić pieszych.

  Bardzo by się przydało chociaż to jedno przejście.
  Mieszkaniec11321  28.06.2017 18:22
  • Witam, czy się uda do końca nie jestem pewna. Ale jestem dobrej myśli. Namawiam ludzi by głosowali. Tylko to dobry projekt dla tych co tu mieszkają i chodzą. Bo jak ktoś przechodzi raz to mu nie przeszkadza. Ale jak ktoś chodzi po kładkach tak 4 razy na dobę to zagłosuje. Niektórzy wolą proste chodniki czy lampy koło swojego domu. Ten projekt zabiera wszystką kasę :( Więc niektórzy nie chcą tak drogiego projektu.
   Ale jak dla mnie ten projekt jest potrzebny nie tylko dla osób starszych, tych co mają lęk i na kładkę nie wejdą. Matki z wózkami też mają problem. Windy są, ale ludzie boją się do nich wchodzić. Można na światłach puścić ludzi. Niektórzy tamtędy chodzą, aż kiedyś stanie się wypadek śmiertelny. To wtedy ktoś zrozumie, że takie przejście musi być. Było to zlikwidowali.
   Przydało by się przejście. My młodzi też się starzejemy nie młodniejemy i trzeba będzie po kładkach skakać. Niech jakiś urzędnik przyjdzie i tak codziennie po 4 razy na dobę pochodzi po kładkach to może zrozumie.
   Jak nie w tym roku to w przyszłym będę z projektem startować. Może kiedyś się uda. Dziękuję wszystkim za oddany głos. Namawiam kogo się da i wierzę, ze się uda. Pozdrawiam Marta W.
   Mieszkaniec  28.06.2017 23:11 Autor projektu
  • Dla przejeżdżających samochodów również jest ważny projekt. Miasto powinno zachęcać do korzystania z komunikacji zbiorowej, szczególnie w tak zakorkowanych rejonach. Brak tego przejścia w żaden sposób nie zachęca do korzystania z transportu publicznego więc ruch samochodowy będzie większy. Część osób by przekonało więc efekt zakładany np. w projekcie nr 2344 również będzie osiągnięty myślę, że wielokrotnie. Jak ktoś ma tracić dodatkowy czas na dojście do przystanku przez kładkę to wygodniej mu będzie samochodem. Też winda z jednej strony kładki może działać, a z drugiej już nie, wtedy znów tracimy cenny czas na cofanie i przejście do następnej modląc się, że tam działa.

   Czasem lepiej jeden duży projekt niż wiele małych. Drobne projekty małe osiedla mogą zrobić zawsze we własnym zakresie, a przejścia z sygnalizacją już nie... Na tym projekcie skorzystają wszyscy w rejonie. Siebie przekonywać nie musimy, ale może kogoś nasze argumenty przekonają :)
   Mieszkaniec11321  29.06.2017 19:02
 • Dziękuję wszystkim za oddane głosy! Ten projekt był potrzebny. Moja akcja odniosła skutek. Dziękuję jeszcze raz. Teraz czekamy na realizację. Pozdrawiam :)
  Mieszkaniec  14.07.2017 23:32 Autor projektu
 • Podejrzewam, że ten projekt dobije komunikacyjnie dwie relacje ruchu - Z Wołoskiej w Marynarską i z Marynarskiej w Rzymowskiego w ciągu obwodnicy miejskiej. Mordorowi to raczej nie pomoże, więc finalnie skończy się, że przez przejście trzeba będzie przebiegać sprintem, bo tyle będzie palić się zielone dla pieszych.
  Mieszkaniec1657  17.07.2017 14:54
  • Na tej relacji i tak stoi się na światłach w obu kierunkach, również ze względu na istniejące torowisko tramwajowe oraz to planowane na wilanowskiej. Na pewno można to dobrze zsynchronizować bez negatywnego skutku na ruch samochodowy i dodatkowo ograniczyć częstotliwość przyciskiem. Nawet jak będzie krótko i rzadko to i tak lepiej niż wcale.

   Mordowi pomoże to chociażby przez lepszą dostępność komunikacji miejskiej, a ruch samochodowy poprawić powinna już istniejąca budowa która swoją drogą chyba będzie mocno opóźniona...

   Chyba najlepiej gdyby pod rondem wzdłuż Marynarska-Wilanowska powstał mały tunel, a wzdłuż Rzymowskiego-Wołoska istniejącym wiaduktem po przez dodanie rozwidlenia. Wtedy prawie cały ruch byłby bezkolizyjny, a skręcający w lewo z Marynarskiej czekali by tylko chwilkę.
   Mieszkaniec11321  18.07.2017 00:46
  • Światła światłom nie równe - kwestą jest to, ile się na nich stoi a ile jedzie w poszczególnych relacjach. Obecnie skręt z Wołoskiej w Marynarską może się swobodnie odbywać wraz zielonym na wprost z Wołoskiej w Rzymowskiego. Po oddaniu przejścia dla pieszych ta relacja w tej fazie cyklu świateł zostanie zablokowana przez przechodzących pieszych. Podobnie w przypadku relacji Marynarska - Rzymowskiego - nie będziesz mógł utrzymać odpowiednio długiego zielonego, bo czerwone dla tej relacji będzie musiało być na tyle długie, aby strumień pieszych mógł swobodnie przejść przez 6 pasów Marynarskiej i szeroki pas dzielący.

   Tunele fajna rzecz, ale możemy o nich pomarzyć i zapomnieć. Nie przy tej mizerii finansowej i narastającemu nastawieniu antysamochodowemu w pewnych kręgach Ratusza.
   Skoro na planowanej Obwodnicy Śródmiejskiej na Targówku przewidują skrzyżowania ze światłami - choć z badań wynika, że potrzebne są bezkolizyjne węzły i przekroje co najmniej 2x3, a bez nich droga zatka się wkrótce po oddaniu do Żaby- więc o czym my tu mówimy.
   Mieszkaniec1657  11.08.2017 19:03
 • Ale jak mawiali starożytni Rosjanie - pażywiom, uwidim.
  Mieszkaniec1657  17.07.2017 14:55
 • Super, że przeszło! :)
  Czy przyjęto termin wykonania?
  Mieszkaniec6541  05.08.2017 17:28
  • Komentarz został usunięty przez autora

   Mieszkaniec  06.08.2017 23:32 Autor projektu
 • Komentarz został usunięty przez autora

  Mieszkaniec  06.08.2017 23:33 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany