Neon - Wielka Warszawa, instalacja artystyczna

2187
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Śródmieście
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
50 000 zł
Kategoria
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 678 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Projekt zakłada stworzenie instalacji artystycznej w formie neonu. Instalacja ta jest interpretacją "Planu Ogólnego Wielkiej Warszawy", opracowanego w 1928 roku przez zespół urbanistów i architektów pod kierunkiem Stanisława Różańskiego. Zamiarem artysty jest, by sztuka miejska związana ze światłem podążała w innowacyjnym kierunku i aby nowe neony rozświetlały Warszawę przyszłości.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
20.02.2019 10:40

W ramach projektu na ścianie budynku przy ul. Marszałkowskiej 77/79 zamontowano neon stanowiący interpretację Planu Ogólnego Wielkiej Warszawy z 1928 r., opracowanego przez zespół urbanistów, architektów i techników pod kierunkiem Stanisława Różańskiego. Koncepcja obrazowała rozwój stolicy oraz jej ówczesnych przedmieść, podzielonych funkcjonalnie na: śródmiejskie City, Oś Saską i Trakt Królewski, historyczne Śródmieście z intensywną zabudową mieszkaniową, dzielnicę reprezentacyjną na Polu Mokotowskim oraz oddzielne zgrupowania dzielnic mieszkaniowych i przemysłowych. Sama ilustracja planu z lat dwudziestych została sporządzona w stylistyce inspirowanej awangardową grafiką modernistyczną.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zakład Gospodarowania Nieruchomościami dla Dzielnicy Śródmieście

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Śródmieście
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Uzgodniona lokalizacja neonu Wielka Warszawa – ul. Marszałkowska 77/79
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Lokalizacja ustalona z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada stworzenie instalacji artystycznej w formie neonu. Instalacja ta jest interpretacją "Planu Ogólnego Wielkiej Warszawy", opracowanego w 1928 roku przez zespół urbanistów i architektów pod kierunkiem Stanisława Różańskiego. Zamiarem artysty jest, by sztuka miejska związana ze światłem podążała w innowacyjnym kierunku i aby nowe neony rozświetlały Warszawę przyszłości.
Opis projektu
Ideą projektu jest wspieranie unikatowości warszawskich neonów oraz wartości sztuki wykorzystującej potencjał światła i energii. "Neon - Wielka Warszawa" z pewnością godnie dołączy do grona istniejących już, znakomitych i znanych wszystkim neonów takich jak choćby: neon "Siatkarki" zaprojektowany przez Jana Mucharskiego w 1960r.

Autorem idei i koncepcji artystycznej jest warszawski artysta Arkadiusz Bączyk. Absolwent wydziału Sztuki Nowych Mediów PJATK w Warszawie, obronił pracę dyplomową pod okiem swojego promotora Prof. zw. Piotra Smolnickiego prodziekana Wydziału Grafiki Warszawskiej ASP. Laureat głównej nagrody na Festivalu Art & Fashion Forum 2016 organizowanym przez Grażynę Kulczyk. Laureat międzynarodowego festiwalu – Cannes Lion 2015 (Brąz). Obecnie projektujący jako niezależny artysta oraz pracujący w jednej z warszawskich agencji kreatywnych.

Projekt bazuje na "Schemacie rozwoju i podziału nowych dzielnic oraz terenów funkcjonalnych, wytyczanych na dotychczasowych przedmieściach Warszawy." Grafika ta w uproszczony sposób przedstawia założenia Planu Ogólnego Wielkiej Warszawy, opracowanego w 1928 roku przez zespół urbanistów, architektów i techników pod kierunkiem Stanisława Różańskiego. Plan powstał w założeniu realizacji w ciągu 25 lat, kiedy to ludność wzrosnąć miała z 1 do 3 mln mieszkańców miasta oraz najbliższych terenów podmiejskich.

Grafika poza swoją funkcją użyteczną, stanowi niezwykle piękne odwołanie do warszawskiej sztuki modernizmu. Geometryczna, niebanalna i jednocześnie oszczędna w formie konstrukcja to pokaz kunsztu kompozycji i gry kształtami. Koło dla autora projektu neonu, jest czymś znacznie większym niż jedynie doskonale poprowadzoną linią w postaci okręgu. Pisał o tym w swojej pracy teoretycznej: "Koło - znaczenie, percepcja, wykorzystanie w projektowaniu graficznym". Ponadto, grafika z dawnych lat mówi także o ważnej sprawie jaką dla każdego dużego miasta jest idea planowania przestrzennego i funkcjonalnego oraz kształtowanie jego rozwoju.

Projekt instalacji przewiduje jedną z dwóch form:
1. Samodzielna, wolnostojąca instalacja w przezroczystej zabudowie, zamontowana na metalowej konstrukcji.
2. Instalacja na ścianie budynku, na wysokości.

Projektant przewiduje wariant z uwzględnieniem aktualnych dzielnic miasta.
Szacowana wysokość: 6 metrów
Wykonawca instalacji: wybrany w przetargu.
Załączone wizualizacje są wstępną koncepcją.
Uzasadnienie realizacji projektu
Nadajmy historii nowy ton, rozświetlmy historię Warszawy nowoczesną formą jaką jest gra światłem i kolorem. Współczesna sztuka jaką jest neon z łatwością przemówi do młodych odbiorców, pozwoli spojrzeć na historię miasta, z którą najsilniej związani są nasi seniorzy.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Kosztorys projektu po weryfikacji kosztów
1) Elementy neonu – 17.000,-zł brutto
2) Opracowanie techniczne i koncepcja - 18.000 zł brutto.
3) Montaż 15.000,-zł brutto
Całkowity koszt projektu 50.000 zł brutto
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
50 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
energia:
Pobór prądu to około 250 W
(31 dni w miesiącu, 24h, 0,60 zł - koszt brutto 1 kWh)
Miesięczny koszt zużytego prądu brutto: 111,60 PLN
Konserwacja:
Jeśli neon nie zostanie uszkodzony mechanicznie może pracować bezawaryjnie przynamniej 5 lat. Neony z powodzeniem funkcjonują i świecą nawet przez 20 czy 30 lat. Konserwacja i przegląd techniczny, raz na kilka lat. Koszt specjalisty ok. 200zł jednorazowo
Neon zasilany jest wysokim napięciem (1000-10000 V), ale o bardzo niskim natężeniu prądu (20-30 mA). Dzięki temu jest energooszczędny.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
1 450,00 zł

Modyfikacje

06.05.2017 17:54
Koordynator w Dzielnicy Śródmieście
09.06.2017 12:25
Koordynator w Dzielnicy Śródmieście

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany