Skarby Wilanowa. Czego nie wiesz o swojej dzielnicy?

1948
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Wilanów
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
18 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • sport
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 378 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Większość osób nie zna okolicy w której mieszka. Ludzie zazwyczaj poruszają się tylko utartymi szlakami nie zdając sobie sprawy co znajduje się po drugiej stronie ulicy.
Celem projektu jest zaprezentowanie ciekawych miejsc z wykorzystaniem interaktywnej gry terenowej „Geocaching”. Gra polega na poszukiwaniu przy pomocy smartfona „skarbów” umieszczonych w interesujących miejscach.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
22.01.2019 09:33

W ramach projektu zorganizowano serię spacerów po dzielnicy. Uczestnicy przemierzali tematyczne trasy za pomocą wyjaśnionej przez prowadzących na starcie - instrukcji spacerowania. Każdy z graczy miał za zadanie odszukać wszystkie punkty, w których poukrywane były zadania lub informacje pomagające dotrzeć do mety. Więcej o geocachingu na stronie: https://geocachingwarszawa.org/

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Kultury i Sportu dla Dzielnicy Wilanów

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Wilanów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Cała dzielnica

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Większość osób nie zna okolicy w której mieszka. Ludzie zazwyczaj poruszają się tylko utartymi szlakami nie zdając sobie sprawy co znajduje się po drugiej stronie ulicy.
Celem projektu jest zaprezentowanie ciekawych miejsc z wykorzystaniem interaktywnej gry terenowej „Geocaching”. Gra polega na poszukiwaniu przy pomocy smartfona „skarbów” umieszczonych w interesujących miejscach.
Opis projektu
Większość osób nie zna okolicy w której mieszka. Ludzie poruszają się utartymi, stałymi szlakami: dom-praca, dom-sklep, dom-kościół, bardzo rzadko wybierając inne drogi. Zazwyczaj nie zdają sobie sprawy co znajduje się po przysłowiowej drugiej stronie ulicy.
Podobnie jest z historią miejsc, budynków, osób. Budynki, pomniki, przydrożne kapliczki i krzyże pomimo, że są niemymi świadkami historii to dla przeciętnego Kowalskiego są tylko nie wiele znaczącą budowlą. Osoby które mieszkały w sąsiedztwie i tworzyły historię miejsca, miasta, kraju są absolutnie niekojarzone i nierozpoznawane.

W odpowiedzi na powyższe powstała zabawa/gra terenowa/”lokalny przewodnik” – Geocaching. Gra ta bardzo szybko upowszechniła się w Ameryce i Europie Zachodniej, a od kilku lat rozwija się w Polsce.

Celem projektu jest zaprezentowanie ciekawych miejsc w dzielnicy z wykorzystaniem interaktywnej gry terenowej „geocaching”. Gra polega na poszukiwaniu skarbów umieszczonych w interesujących miejscach przy pomocy aplikacji zainstalowanej na smartfonie (aplikacja jest dostępna do pobrania za darmo).

Cyklicznie organizowane warsztaty będą składały się z części teoretycznej (ogólne wprowadzenie do gry, obsługa aplikacji mobilnej, założenie bezpłatnego konta na stronie geocaching.com) oraz praktycznej (spacer po najbliższej okolicy połączony z poszukiwaniem lokalnych skrytek).

Po ukończeniu warsztatów uczestnicy będą potrafili samodzielnie posługiwać się urządzeniami mobilnymi w celu poszukiwania skrytek i odnajdywania ważnych i ciekawych miejsc w okolicy i dowolnym miejscu na świecie. Nauczą się jak odnajdywać i zakładać własne skrytki, przyczyniając się do popularyzowania wiedzy o dzielnicy. Nawiążą też kontakt z lokalną społecznością Geocaching Warszawa, która będzie udzielać niezbędnego wsparcia w razie potrzeby.
Uzasadnienie realizacji projektu
1. Edukacja regionalna i krajoznawcza – propagowanie wiedzy o najbliższej okolicy.
2. Odkrycie walorów rekreacyjnych dzielnicy, jej historii, dorobku kulturowego, zasobów przyrodniczych.
3. Promocja aktywnego trybu życia w różnych grupach wiekowych.
4. Przedstawienie atrakcyjnego sposobu spędzania wolnego czasu
5. Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, wspomaganie wychowania i rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży, aktywizacja osób starszych.
6. Wzmacnianie więzi społecznych i integracja międzypokoleniowa. Kształtowanie poczucia przynależności do społeczności lokalnej.
7. Popularyzowanie wiedzy z dziedziny technologii satelitarnych. Zapobieganie „analfabetyzmowi informacyjnemu” przez propagowanie praktycznej umiejętności obsługi urządzeń mobilnych.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Projekt zakłada przeprowadzenie 10 Spotkań składających się z części teoretycznej i praktycznej:
1. Część teoretyczna (90 minut)
2. Część praktyczna (150 minut)
Koszty (brutto):
- wynajęcie sali ze sprzętem multimedialnym (może być to sala widowiskowa Urzędu Dzielnicy) (300 zł)
- zatrudnienie dwóch trenerów (600 zł)
- materiały szkoleniowe (broszura o geocechingu, mapa, pamiątkowy "certyfikat" - Polish Wood Geocoin) (400 zł)
- materiały reklamowe (plakaty, ulotki) (450 zł)
- przygotowanie skrytek szkoleniowych (z możliwością pozostawiania ich terenie dzielnicy) (50 zł)

Łączny koszt jednego spotkania: 1.800zł

Roczny koszt 10 spotkań: 18.000zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
18 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Dokumenty

Modyfikacje

21.03.2017 15:28
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany