Zielona oaza na skwerze przy skrzyżowaniu Ordona i Jana Kazimierza

2361
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Wola
Ulrychów + Odolany
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
44 000 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 1151 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Projekt zakłada stworzenie wyjątkowej zielonej przestrzeni na skwerku przy skrzyżowaniu Ordona i Jana Kazimierza poprzez staranne zaprojektowanie i wykonanie różnorodnych nasadzeń oraz ewentualnie uzupeniających elementów małej architektury. Odpowiedni dobór i rozmieszczenie gatunków zapewni atrakcyjność i możliwość zabawy dla najmłodszych oraz wytchnienie dla starszych. Mieszkańcy wybiorą projekt z 3 wersji w głosowaniu.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
23.01.2019 15:09

Założono rabaty kwiatowe z bylin, ziół i roślin cebulowych (360 szt.), nasadzono 3 drzewa i 50 szt. krzewów, zamontowano ławkę i 3 stojaki na rowery.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Wola

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Wola
Obszar objęty pomysłem:
Ulrychów + Odolany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Skwer przy skrzyżowaniu ulic Ordona i Jana Kazimierza, otoczony z jednej strony budynkiem Ordona 7, a z drugiej - blokami osiedla Bliska Wola.
Działki nr 37, 38 39, 40, obręb 60505.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Skwer przy skrzyżowaniu ulicy Ordona i Jana Kazimierza.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada stworzenie wyjątkowej zielonej przestrzeni na skwerku przy skrzyżowaniu Ordona i Jana Kazimierza poprzez staranne zaprojektowanie i wykonanie różnorodnych nasadzeń oraz ewentualnie uzupeniających elementów małej architektury. Odpowiedni dobór i rozmieszczenie gatunków zapewni atrakcyjność i możliwość zabawy dla najmłodszych oraz wytchnienie dla starszych. Mieszkańcy wybiorą projekt z 3 wersji w głosowaniu.
Opis projektu
Niewielki zielony skwerek przy skrzyżowaniu ul. Ordona i Jana Kazimierza udało się w 2016 roku ocalić od sprzedaży i zabudowania oraz zagospodarować w podstawowym stopniu. Jako praktycznie jedyna zielona przestrzeń publiczna w tej okolicy jest to miejsce bardzo cenne.

Na skwerze zostały wykonane podstawowe nasadzenia, jednak zabrakło funduszy na stworzenie tam założenia roślinnego z prawdziwego zdarzenia. Potrzebna jest m.in. rewitalizacja istniejącego, zniedbanego trawnika, zwiększenie różnorodności roślin i nadanie wyróżniającego, spójnego stylu tej przestrzeni.

Zieleń powinna być umiejętnie zaprojektowana, tak aby maksymalnie wykorzystać możliwości, jakie daje ta mała przestrzeń. Efektem projektu ma być powstanie na skwerze zielonej oazy, wyróżniającej się estetyką, atrakcyjnej dla dzieci i dającej wytchnienie od urbanistycznej rzeczywistości najbliższej okolicy.

Projekt nasadzeń ma spełniać następujące kryteria:
1) stworzyć spójną przestrzeń na skwerze, komponować się z już istniejącymi tam elementami (starymi drzewami, niedawnymi nasadzeniami, ścieżkami, elementami architektury) oraz wyróżniać charakterem poprzez nawiązanie do konkretnego stylu ogrodów, np. stylu preriowego/ wiejskiego/naturalistycznego lub stylu nowoczesnego, bardziej geometrycznego i sformalizowanego
2) obejmować różne rodzaje roślin: od kwiatów cebulkowych, przez byliny, krzewy, zimozielone, ewentualnie pnącza i drzewa, o ile będzie na to miejsce
3) zapewniać atrakcyjny wygląd nie tylko w sezonie letnim, ale również zimą, wczesną wiosną, późną jesienią, poprzez odpowiednie dobranie gatunków
4) być atrakcyjny dla najmłodszych, np. poprzez wykorzystanie roślin przykuwających uwagę kształtem, zabarwieniem, rodzajem nasion, przyciągających owady, konstrukcji z żywej wierzby lub pnączy
5) umożliwiać rekreację na terenie skweru, np. zabawę dzieci w chowanego lub inne gry, czyli zapewnić przestrzeń, gdzie będzie możliwe chodzenie i bieganie przez dzieci, tak aby nie było to ograniczone do istniejących już ścieżek.

Będą przygotowane trzy różniące się stylem wersje projektu, z których - po ich weryfikacji przez Dzielnicę - wersja do realizacji będzie wybrana w otwartym głosowaniu przez mieszkańców. Przygotowane wersje mają zawierać opis i wizualizacje (zdjecia, grafiki, mapki) w formie pozwalającej mieszkańcom na podjęcie wyboru.
Uzasadnienie realizacji projektu
Jako jedyny publiczny zielony skwer w najbliższej okolicy, niezwykle intensywnie zabudowywanej i ruchliwej, miejsce to zasługuje na szczególnie starannie zaprojektowaną i wykonaną zieleń. Dzięki dobremu projektowi będzie można maksymalnie wykorzystać tę przestrzeń, tak aby stworzyć tam zieloną oazę, wyróżniającą się estetyką, dającą wytchnienie okolicznym mieszkańcom i atrakcyjną również dla najmłodszych.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Projekt powinnien być wykonany przez profesjonalną firmę zajmującą się architekturą zieleni, która ma zapropować rozwiązanie spełniające wymienione wyżej kryteria w ramach dostępnego budżetu.
- 6 tys. zł. - projekt założeń roślinnych wraz z ewentualnymi uzupełniającymi elementami małej architektury (opcjonalnie), przygotowanie 3 wersji projektu wraz z opisem i wizualizacją (mapka nasadzeń, zdjęcia roślin, grafiki oddające styl) w formie pozwalającej mieszkańcom na podjęcie wyboru przy głosowaniu na wersję do realizacji
- 38 tys. zł - materiały (rośliny, ziemia, itd.) oraz robocizna
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
44 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Konieczna będzie pielęgnacja wykonanej zieleni, jednak jej koszty nie powinny znacząco odbiegać od kosztów pielęgnacji skweru w obecnym stanie.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
5 000,00 zł

Modyfikacje

06.02.2017 12:31
Koordynator w dzielnicy Wola
21.03.2017 23:35
Autor projektu
21.03.2017 23:56
Autor projektu
21.03.2017 23:58
Autor projektu
30.05.2017 12:31
Koordynator w dzielnicy Wola

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany