Chronimy jerzyki i wróble na Pradze -Południe - skrzynki lęgowe

2543
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Praga-Południe
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
49 700 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 3118 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Projekt służy zwiększeniu liczby miejsc gniazdowania jerzyków i wróbli- poprzez zamówienie i zawieszenie na ściankach zewnętrznych ok. 25-35 budynków komunalnych 250 skrzynek lęgowych dla tych ptaków. Ich liczebność systematycznie spada w mieście - stad konieczna jest ich ochrona.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
23.01.2019 14:39

W ramach projektu wykonano ekspertyzę ornitologiczną. Następnie, na podstawie jej wyników zakupiono i zamontowano 250 budek dla jeżyków i innych ptaków.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zakład Gospodarowania Nieruchomościami

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
cała dzielnica Praga-Południe w miejscach zabudowanych
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
lokalizacje zawieszenia skrzynek będą dotyczyć budynków komunalnych i publicznych (np. szkoły wyłącznie własności m.st. Warszawy. Zostana one wskazane do realizacji projektu na podstawie ekspertyzy ornitologa.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt służy zwiększeniu liczby miejsc gniazdowania jerzyków i wróbli- poprzez zamówienie i zawieszenie na ściankach zewnętrznych ok. 25-35 budynków komunalnych 250 skrzynek lęgowych dla tych ptaków. Ich liczebność systematycznie spada w mieście - stad konieczna jest ich ochrona.
Opis projektu
Projekt przewiduje zakup i rozwieszenie na około 30 budynkach należących do miasta (mieszkaniowych i użyteczności publicznej 250 sztuk jednokomorowych skrzynek dla jerzyków, zajmowanych również regularnie przez wróble, rzadziej szpaki i sikory. Skrzynki będą zawieszone (w liczbie od kilku do kilkunastu na jednym gmachu) po dokonaniu uzgodnień z komunalnymi administratorami tych nieruchomości, na podstawie opinii ornitologa, przygotowanej w uzgodnieniu z Dzielnicą Praga-Południe. Przewiduje się lokalizację budek na ściankach zewnętrznych nieruchomości - z uwzględnieniem wymogów bezpieczeństwa publicznego, braku uciążliwości dla mieszkańców lub użytkowników budynków, preferencji w wyborze miejsca gniazdowania przez jerzyka i wróbla oraz zasady ogólnodostepności - tak aby ptaki przy skrzynkach, mogły być bez przeszkód obserwowane z ziemi, z miejsca udostępnionego bez ograniczeń dla przebywania. Do instalacji skrzynek zostanie użyty podnośnik samochodowy typu koszowego, zaś w lokalizacjach - gdzie nie będzie on mógł być użyty - praca kwalifikowanego alpinisty.
Uzasadnienie realizacji projektu
Jerzyki i wróble od lat zasiedlają zabudowę Warszawy. Swoją obecnością nie powodują żadnych uciążliwości ani zagrożeń sanitarnych. Latem ptaki te żywią się szkodnikami zieleni miejskiej, a jerzyk uciążliwymi dla człowieka owadami krwiopijnymi. Termomodernizacje i rewitalizacje budynków w Warszawie powodują drastyczny spadek dogodnych miejsc lęgowych dla tych ptaków - np. w szczelinach ścian. Dlatego też ochrona jerzyka i wróbla jest konieczna, aby zachować pożyteczną obecność tych ptaków w mieście

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1) koszt zakupu250 szt. skrzynek lęgowych dla jerzyka i wróbla
1 skrzynka - 65 zł brutto- łącznie 16250 zł brutto.
2) koszt opracowania ekspertyzy, w której ustalona zostanie uzgodniona wcześniej lista nieruchomości i szczegółowe lokalizacje skrzynek na budynkach - 95 zł brutto
3) koszt zawieszenia jednej skrzynki z uzyciem podnośnika lub wykorzystaniem pracy alpinisty - 130 zł brutto/ 1 skrzynkę łącznie 3250 zł brutto
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
49 700,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
koszt przeglądu technicznego (co 3 lata) jednej skrzynki 130 zł X 250 skrzynek = 32500 zł brutto - więc na 1 rok przypada kwota około 10840 zł brutto.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
10 840,00 zł

Modyfikacje

24.01.2017 17:37
Koordynator w dzielnicy Praga-Południe

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany