Strefa rekreacji na Osiedlu Ruda

2667
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Bielany
Ruda, Marymont, Las Bielański
Autor pomysłu Mieszkaniec
Współautorzy Ewa Turek, Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
341 700 zł
Kategoria
 • edukacja
 • kultura
 • sport
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 815 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Modernizacja istniejącego placu zabaw z wymianą ponad 35-letnich zabawek. W miejsce zniszczonych zabawek zostaną postawione nowe, wielofunkcyjne urządzenia wspierające rozwój psychofizyczny dzieci w wieku 4-8 lat. Dodatkowo dla młodzieży, dorosłych i seniorów w bezpośrednim sąsiedztwie placu zabaw zostanie zbudowany street workout oraz plenerowa siłownia zewnętrzna.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
19.02.2020 09:45

W ramach projektu zmodernizowano istniejący plac zabaw. 

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bielany

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Bielany
Obszar objęty pomysłem:
Ruda, Marymont, Las Bielański
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Klaudyny 32 i Klaudyny 30
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Istniejący plac zabaw ma powierzchnię około 820m kw. (obliczenia na podstawie map posiadanych przez Spółdzielnię, dokonane przez architekta Spółdzielni). Urządzenia związane z siłownią i street workout'em zostaną rozmieszczone na obszarze sąsiadującym z placem zabaw w taki sposób, aby nie stanęły w ciągu rur wodociągowych lub gazowych.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Modernizacja istniejącego placu zabaw z wymianą ponad 35-letnich zabawek. W miejsce zniszczonych zabawek zostaną postawione nowe, wielofunkcyjne urządzenia wspierające rozwój psychofizyczny dzieci w wieku 4-8 lat. Dodatkowo dla młodzieży, dorosłych i seniorów w bezpośrednim sąsiedztwie placu zabaw zostanie zbudowany street workout oraz plenerowa siłownia zewnętrzna.
Opis projektu
Projekt obejmuje 3 zadania.
- Modernizacja istniejącego placu zabaw o powierzchni około 820 m kw.
Ponad 35-letnie metalowe urządzenia sprawnościowe typu „fala” i „domek” zostaną wymienione na dwa duże rozbudowane urządzenia wielofunkcyjne, które zachęcają dzieci do zabawy w grupie i budowania relacji rówieśniczych. Urządzenia będą zawierały w swoich konstrukcjach miejsca do wspinaczki po linach, wspinaczki z uchwytami, mostki linowe i z tworzywa sztucznego. Dodatkowo zostanie wykonane: demontaż zniszczonego zestawu drewnianego ze zjeżdżalnią do piaskownicy, wymiana drewnianej obudowy piaskownicy na trwałą oraz odporną na warunki atmosferyczne, dostawienie huśtawki typu „bocianie gniazdo”, wymiana drewnianego, zniszczonego ogrodzenia placu zabaw na ogrodzenie modułowe wysokości 1,20 cm z dwiema furtkami i bramą konieczną do wymiany piasku.

- Budowa zestawu urządzeń Street Workout.
Street Workout jest aktywnością fizyczną opartą o trening z masą własnego ciała. Jest to trening siłowy na bazie ćwiczeń z wykorzystaniem własnej masy ciała, czyli trening kalisteniczny, który bazuje na ćwiczeniach gimnastycznych. Street Workout wpisuje się w nowoczesny, zdrowy tryb życia, aktywność fizyczną. Dodatkowym wolno stojącym elementem w ramach ćwiczenia siłą własnych mięśni będzie huśtawka dla rodzica i dziecka, w ramach której rodzic bujając się na huśtawce - buja jednocześnie swoje dziecko.

- Budowa siłowni plenerowej.
Siłownia będzie złożona z 10 różnorodnych stanowisk do ćwiczeń obejmujących wszystkie grupy mięśni.
Wszystkie mechanizmy takie jak łożyska, przeguby, amortyzatory czy elementy cierne zostaną tak dobrane, aby zapewnić pełną bezobsługowość i odporność na uszkodzenia wywoływane przez czynniki zewnętrzne zarówno mechaniczne, fizyczne jak i atmosferyczne.

Strefa rekreacji na Osiedlu Ruda stanie się doskonałym miejscem łączącym pokolenia. Podczas kiedy małe dzieci pod bacznym okiem rodzica będą bawić się beztrosko na placu zabaw, w tym samym czasie starsze rodzeństwo, czy dorośli sąsiedzi oraz seniorzy będą dbać o swoją kondycję fizyczną.
Uzasadnienie realizacji projektu
Na Osiedlu Ruda mieszka blisko 10 tysięcy mieszkańców, w tym wiele rodzin z małymi dziećmi. Teren wskazany pod stworzenie strefy rekreacji jest największym terenem między blokami na Osiedlu Ruda łączącym dwa największe skupiska bloków osiedlowych. Teren jest bardzo dobrze oświetlony latarniami, co wydłuży możliwość także wieczornego korzystania ze street workout'u i siłowni. Dodatkowo mieszkańcy na osiedlowej grupie otwartej na fb wyrazili duże poparcie dla tego pomysłu.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Modernizacja placu zabaw o powierzchni około 820 m kw.
- dwa urządzenia wielofunkcyjne z montażem – 129 000,00 zł
- demontaż i utylizacja ogrodzenia drewnianego, drewnianej obudowy piaskownicy, zestawu zabawowego drewnianego oraz urządzeń sprawnościowych „fala” i „domek” – 7 400,00 zł
- przebudowa piaskownicy na zgodną z aktualnymi wymogami – 12 500,00 zł
- zakup i montaż huśtawki typu „bocianie gniazdo” – 8 400,00 zł
- demontaż, przeniesienie i ponowny montaż kilku zabawek w nowych miejscach zgodnie z zachowaniem stref bezpiecznych wokół każdego urządzenia – 11 500,00 zł
- zakup i montaż ogrodzenia modułowego wysokości 1,20 m (110 metrów bieżących) z dwoma furtkami i bramą konieczną dla ciężarówek do wymiany piasku – 27 000,00 zł
- dostawienie dwóch ławek z oparciem wkopywanych – 2 200,00 zł
- wykonanie nawierzchni piaskowej pod urządzenia zgodnie z aktualnymi normami (w sumie 115 m kw) - 9 000,00 zł
- wykonanie obrzeży stref bezpiecznych pod zabawkami zgodnie z aktualnymi normami (w sumie 86 mb) - 4 700,00 zł
SUMA: 211 700,00 zł
2. Budowa zestawu urządzeń Street Workou:
- zakup i montaż zestawu urządzeń do ćwiczeń typu street workout – 65 000,00 zł

3.Budowa siłowni plenerowej:
- zakup i montaż 10 stanowisk do ćwiczeń różnych partii mięśni oraz huśtawki dla dziecka i rodzica – 65 000,00 zł.

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
341 700,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Nowe urządzenia zabawowe na placu zabaw oraz te obejmujące street workout oraz siłownię plenerową są objęte dwuletnią gwarancją producenta. Dodatkowo zostaną wykonane z trwałych materiałów malowanych specjalnymi technologiami. Z rozmów z zarządcami podobnych terenów w innych częściach Warszawy wynika, że koszty eksploatacji obejmują przede wszystkim: konieczną wymianę piasku w piaskownicy, regularne sprzątanie terenu oraz wyrzucanie śmieci ze śmietników. Po okresie gwarancji dochodzi także koszt konserwacji urządzeń i ewentualnych napraw. Jednak na kilka lat do przodu jest on trudny do oszacowania.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
3 000,00 zł

Modyfikacje

26.01.2017 12:46
slacek
26.01.2017 12:49
slacek
26.01.2017 12:50
slacek
09.02.2017 10:16
aarabadzic
02.03.2017 10:46
slacek
02.05.2017 22:01
slacek

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (50)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Świetny pomysł na aktywne i zdrowe spedzanie czasu. Podoba mi się zadbanie o potrzeby wszystkich grup wiekowych: dzieci/młodych, rodziców, dziadków. Taka międzypokoleniowa integracja.
  Jacek Łukasik  28.01.2017 23:44
 • Dziękuje w imieniu swoim oraz Ewy i Andrzeja -wspolautorow projektu za poparcie naszej inicjatywy. To naprawde duza potrzeba naszego osiedla i zdaniem wielu najlepszy teren pod taka inwestycje.
  Mieszkaniec711  29.01.2017 20:08 Autor projektu
 • Trzymam kciuki!
  Mieszkaniec3195  08.02.2017 15:49
 • Dziękujemy i już dzisiaj prosimy o glosy na nasz projekt. Prosimy o pomoc w promocji projektu, aby jak najwięcej osób się o nim dowiedzialo.Z góry dziękujemy za zaangażowanie.
  Mieszkaniec711  17.02.2017 13:04 Autor projektu
 • Czy koszty serwisowania powstałego placu zabaw będą dożywotnio ponoszone przez Dzielnicę Bielany? - Takie były Państwa zapewnienia.
  Czy wszystko w tym temacie zostało przez Państwa załatwione?
  Mieszkaniec8449  22.02.2017 23:40
 • Czy mechanizmy zużywalne typu łożyska itp, będzie wybierała przypadkowa osoba czy ktoś z odpowiednimi uprawnieniami i wiedza? Piszą Państwo ze mieszkańcy osiedla na grupie fb wyrazili duze poparcie dla projektu, pozwoliłam sobie policzyć ilość osób popierających pomysł na fb i jest to mniej niż 100 na 500 osob nalezacych do grupy, a jak sami Państwo stwierdzili ilość mieszkańców to około 10000 , a wiec co ze zdaniem i potrzebami reszty społeczności ? Proszę rownież o doprecyzowanie stwierdzenia dot. wymiany obudowy piaskownicy na odporna. Pozdrawiam i liczę na odpowiedz.
  Mieszkaniec10247  25.02.2017 18:06
 • Twórcami tego projektu są 3 osoby: Pani Marta Godzisz-Gnoza, Pani Ewa Turek i Pan Andrzej Horoch - są to jednocześnie osoby, które wchodzą w skład Zarządu Stowarzyszenia Mieszkańców Osiedla Ruda "Przyjazna Ruda".
  Podczas posiedzenia plenarnego Rady Nadzorczej SBM Ruda, które odbyło się w dniu 12 stycznia 2017 r. Pani Ewa Turek przekazała informację, że po zrealizowaniu niniejszego projektu koszty konserwacji, napraw i serwisowania będą DOŻYWOTNIO PONOSZONE PRZEZ URZĄD DZIELNICY BIELANY. Jak przekazała Pani Ewa Turek informacja ta była uzgodniona tuż przed posiedzeniem (godz. 17.30).
  Dodała również, że na początku przyszłego tygodnia (chodziło o tydzień 16-20 stycznia 2017 r.) Urząd Dzielnicy Bielany podpisze porozumienie w tej sprawie - jeżeli Zarząd wyrazi zgodę na projekt.
  Rada Nadzorcza oraz Zarząd wyraziły zgodę na realizację projektu. Projekt został zgłoszony i nastała cisza - jeżeli chodzi o porozumienie w sprawie dożywotniego serwisowania. Minął już ponad miesiąc od przewidywanego terminu podpisania porozumienia i CISZA.
  Podczas ostatniego posiedzenia Rady Nadzorczej SBM Ruda (20 lutego 2017 r.) była na sali przedstawicielka Stowarzyszenia - Pani Agnieszka Śmielak i odnosiła się jak zwykle do wszystkich innych spraw, ale nie do terminu podpisania porozumienia.
  Oferta jaką złożyła Pani Turek w imieniu swoim i Stowarzyszenia Mieszkańców Osiedla Ruda "Przyjazna Ruda" jest bardzo atrakcyjna dla mieszkańców Osiedla Ruda, gdyż zdejmuje z nich ciężar ponoszenia kosztów serwisowania powstałego placu zabaw i do tego DOŻYWOTNIO.
  Byłoby to bardzo dziwne, gdyby mieszkańcy mieli z tej uzgodnionej przez Panią Ewę Turek oferty - nie skorzystać.
  Co zatem stoi na przeszkodzie, aby takie porozumienie podpisać? Tym bardziej, że wszystko w tej sprawie zostało uzgodnione przez Panią Ewę Turek?
  Proszę o odpowiedź:
  - DLACZEGO PRZEZ PÓŁTORA MIESIĄCA NIC SIĘ W TEJ SPRAWIE NIE DZIEJE?
  - KIEDY WRESZCIE MIESZKAŃCY OTRZYMAJĄ OBIECANĄ OFERTĘ DOŻYWOTNIEGO SERWISOWANIA PLACU ZABAW PRZY KLAUDYNY 32 NA KOSZT URZĘDU DZIELNICY BIELANY?
  Mieszkaniec8449  27.02.2017 00:27
 • Widzę , ze jeśli komentarz nie jest pozytywny lub zwyczajnie zawiera jakieś pytania, nie doczeka sie odpowiedzi od autorów. Szkoda bo dyskusja przy projekcie społecznym jest wręcz wskazana. Jestem ciekawa czy gdybym napisała "Brawo" dostałabym komentarz zwrotny "Dziekuje" bo chyba tylko tego typu opinie są mile widziane...
  Mieszkaniec10247  27.02.2017 10:22
 • Sam Pan Darek Bednarek- czlonek Zarządu Spóldzielni Ruda (tutaj występujący pod nickiem Darek112) przeniósl dyskusje na Grupę Otwartą Osiedla Ruda na fb zatem chyba nie ma sensu powielac wszędzie tych komentarzy. Jest tam wypowiedz samego Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Bielany Pana Grzegorza Pietruczuka, co zamyka dyskusję w sprawach poruszonych powyżej. Wszelkie inne pytania mile widziane i chętnie odpowiemy. zachecamy do dyskusji.
  Mieszkaniec711  28.02.2017 22:33 Autor projektu
  • Nie przenosiłem dyskusji na Facebook.
   Umieściłem tam zapytanie ponieważ tutaj nie otrzymałem OD PANI ŻADNEJ ODPOWIEDZI.
   Pani Strona na Facebooku nie jest w żaden sposób opiniotwórcza.
   Moje pytania są nadal aktualne i bez odpowiedzi.
   Nadal nie zostało podpisane porozumienie, chociaż niby wszystko w tej sprawie zostało uzgodnione przez Panią Ewę Turek prawie 2 miesiące temu.
   Cały czas proszę o odpowiedź:
   - DLACZEGO PRZEZ BLISKO 2 MIESIĄCE NIC SIĘ W TEJ SPRAWIE NIE DZIEJE?
   - KIEDY WRESZCIE MIESZKAŃCY OTRZYMAJĄ OBIECANĄ OFERTĘ DOŻYWOTNIEGO SERWISOWANIA PLACU ZABAW PRZY KLAUDYNY 32 NA KOSZT URZĘDU DZIELNICY BIELANY?

   MOŻE PANI NADAL NIE ODPOWIADAĆ I IGNOROWAĆ MIESZKAŃCÓW W TYM TEMACIE
   Mieszkaniec8449  01.03.2017 13:45
  • Odpowie Pani?
   Mieszkaniec10247  27.03.2017 19:04
 • Droga Pani, bardzo prosiłabym o umożliwienie dotarcia do Pani wypowiedzi szerszej grupie osób (więcej niż 500 osób w grupie na fb wszak mieszkańców bez fb czy dostępu do grupy przez Panią utworzonej jest mniej więcej 10 000 - 500 = 9 500) poza tym myślałam, ze dyskusja na temat sprawy tak ważnej (bo sprawa wspólna jest najważniejsza) powinna toczyć sie na gruncie neutralnym, a nie w grupie która jest przez Panią administrowana, poza tym strona Facebook.com nie jest miejscem na udzielanie oficjalnych odpowiedzi na pytania społeczności, zbyt mała powaga na tego typu oświadczenia czy deklaracje. Co do wypowiedzi Pana Dariusza, jako mieszkaniec zadaje pytania na grupie poświęconej tego typu sprawom. Natomiast co do wypowiedzi Pana Zastępcy Burmistrza, powtarzam, ze nie uważam strony Facebook.com jako miejsca do tego typu deklaracji, wydaje mi sie ze osoba na takim stanowisku powinna to wiedzieć, nie to miejsce, nie te wyrażenia. Wracając do meritum, w dalszym ciągu proszę o wyczerpująca odpowiedz na pytania mieszkańców w tym rownież moje. Pozdrawiam serdecznie i proszę nie odbierać moich słów jako atak.
  Mieszkaniec10247  28.02.2017 23:31
  • Ma Pani zupełną rację.
   Facebook to nie miejsce na jakiekolwiek deklaracje - zwłaszcza dla Pana Zastępcy Burmistrza.

   Nawet Pani Marta Godzisz-Gnoza, która prowadzi profil na Facebooku nie wie ile osób zapisanych na tym profilu to w ogóle mieszkańcy Osiedla Ruda.
   Stowarzyszenie określiło, że reprezentuje interesy mieszkańców, ale nie podało ilu?
   Stowarzyszenie Przyjazna Ruda nie podało ile osób należy do Stowarzyszenia, ile osób wypełniło deklarację przystąpienia do Stowarzyszenia, ile członków płaci składki, ilu mieszkańców wypełniło jakikolwiek formularz, w którym wyrażają zgodę na to aby Stowarzyszenie reprezentowało ich interesy.

   WSZYSTKO OD POCZĄTKU DO KOŃCA ZOSTAŁO UTAJNIONE
   Mieszkaniec8449  01.03.2017 13:56
  • Powyższe informacje nadal są utajnione.

   TRANSPARENTNOŚĆ DZIAŁANIA STOWARZYSZENIA PRZYJAZNA RUDA NIE POLEGA NA BRAKU INFORMACJI.
   Mieszkaniec8449  02.03.2017 09:45
 • Szanowni Państwo, Pani Marto, Panie Darku, Pani Biedroneczko jeżeli są jakieś wątpliwości, pytania odnośnie projektu to uważam, że jak najbardziej trzeba je wyjaśnić, ale bardzo proszę nie podkręcać emocji w tej dyskusji, bo mogą one zaszkodzić temu projektowi, który jest moim zdaniem bardzo potrzebny. A wzajemne oskarżenia, przydługie wywody, pisanie z CAPS LOCKIEM, odsyłanie do jakiś innych dyskusji naprawdę zaczynają już źle wyglądać. Pamiętajmy jaki jest chyba nasz wspólny cel - plac zabaw dla dzieci!
  Mieszkaniec3195  01.03.2017 15:20
 • Zgadzam sie z Panem, rownież prosiłabym Pani Marto o nie odsyłanie mnie do innych stron i jeszcze raz proszę i wyjaśnienie i odpowiedz na pytania, a co do caps locka to bez przesady to tylko caps lock nikomu krzywdy nie robi, a mojemu przedmówcy służy do wytłuszczenia pewnych kwestii dzięki czemu wiem na co szczególnie zwrócić uwagę w dłuższym poście. Myśle, ze jak Pan określił "przydługie wywyody" maja na celu rzucenie jasnego światła na to co zostało obiecane czyli na pewne deklaracje. To wszystko prowadzi do wspólnego, jasnego ukazania każdych aspektów sprawy. Ja lubię te "przydługie wywody" bo dzięki temu wiem więcej, jeśli treść byłaby dla Pana czy innego czytelnika przydługa, proszę pamiętać, ze mamy wolna wole. Wolność słowa Drogi Panie :) pozdrawiam
  Mieszkaniec10247  01.03.2017 19:39
  • Nie wiem czy Pani wie, ale nie powinno się stosować caps locka, ponieważ w języku czatów i na forach oznacza krzyk. Pozdrawiam.
   Mieszkaniec3195  02.03.2017 11:23
 • Szanowni Państwo,
  w otrzymanej zgodzie od Organu Spóldzielni w dniu 20 stycznia po wielu wcześniejszych pismach w tej sprawie i dyskusjach prowadzonych z Panem Prezesem Śmierzyńskim i Panem Bednarkiem Zarząd poprosil nas o dostarczenie w terminie późniejszym deklaracji Urzędu Dzielnicy Bielany w sprawie przejęcia kosztów konserwacji, napraw i serwisowania. Organ Spóldzielni, jakim jest Zarząd nie wyznaczyl dokladnego terminu a teraz dziwi się, ze sprawa trwa już póltora miesiąca. Skan zgody wlasciciela terenu jest dostępny wyzej pod opisem projektu. Regulamin Budzetu Partycypacyjnego zaklada okres kilku miesiecy na weryfikację projektów i ostateczną decyzję o dopuszczeniu projektu do glosowania. Wynika to choćby z koniecznosci szczegolowego badania kosztorysu kazdego projektu, aby, jesli mieszkancy sie zdecyduja oddac swoj glos na dany projekt starczylo pieniedzy na jego realizacje bez koniecznosci dokladania pieniedzy z budzetu Dzielnicy, ktory "nie jest z gumy". Zatem zamykając wątek finansowania konserwacji i napraw proszę Zarzad Spoldzielni o cierpliwe oczekiwanie na deklarację Urzedu o którą poproszono w zgodzie wydanej na ten projekt.
  Mieszkaniec711  02.03.2017 06:38 Autor projektu
  • Szanowna Pani Marto,
   Weryfikacja kosztorysu projektu to jedno, a deklaracja dotycząca serwisowania to druga kwestia. Nie wyznaczaliśmy sztywno terminu.
   Stowarzyszenie samo je wyznaczyło - zgodnie z informacją od Pani Ewy Turek miał to być następny tydzień po posiedzeniu plenarnym, które odbyło się w dniu 12 stycznia 2017 r.
   A ten następny tydzień to 16-20 stycznia 2017 r.
   Dla przypomnienia mamy dzisiaj 2 marca 2017 r.
   Serwisowanie placu zabaw na koszt Urzędu Dzielnicy Bielany było uzgodnione przez Panią Ewę Turek (i podane do publicznej wiadomości podczas posiedzenia w dniu 12 stycznia 2017 r.), termin Stowarzyszenie ustaliło sobie samo.
   W czym zatem tkwi problem? - Na pewno nie w kosztorysowaniu.
   Jeżeli Stowarzyszenie podaje do publicznej wiadomości informacje, deklaracje, wyznacza sobie samo terminy to proszę o wywiązywanie się ze swoich propozycji.

   MIESZKAŃCY CZEKAJĄ NA REALIZACJĘ OBIETNIC I DEKLARACJI ZŁOŻONYCH PRZEZ STOWARZYSZENIE PRZYJAZNA RUDA JUŻ PRAWIE DWA MIESIĄCE
   Mieszkaniec8449  02.03.2017 09:36
 • Jednocześnie uprzejmie informuje, ze na wszelkie pytania dotyczące samego projektu opisanego powyzej z przyjemnościa odpowiem. Zapraszam tez do bezposredniej dyskusji już dzisiaj w dniu 2 marca od godz. 17 w Zespole szkól przy ul. Gwiazdzistej.
  Do zobaczenia.
  Mieszkaniec711  02.03.2017 06:41 Autor projektu
  • Podczas dzisiejszego spotkania na pytania dotyczące każdego z projektów będzie poświęcony czas rzędu 5 minut.
   Dlatego tutaj jest właściwe miejsce na zadawanie pytań, wyjaśnienia i rozwianie wszystkich wątpliwości.
   Poza tym osoby, które nie będą uczestniczyły w spotkaniu właśnie tutaj mogą znaleźć odpowiedzi i wyjaśnienia.

   MIESZKAŃCY CZEKAJĄ NA PANI WYJAŚNIENIA TUTAJ
   Mieszkaniec8449  02.03.2017 09:42
 • Genialny projekt! jeżeli zostanie zrealizowany z chęcią będę korzystać. Nie rozumiem skąd te negatywne emocje wokół tej propozycji. Przecież obecnie nasze dzieci korzystają z przestarzałego sprzętu, który też konserwujemy za nasze pieniądze. Więc nawet jeśli okaże się, że musimy dalej konserwować z własnych środków Strefę Rekreacji to i tak popieram ten projekt. Wreszcie w pobliżu naszych bloków będziemy mieli wspaniałe miejsce do aktywnego wypoczynku.
  Mieszkaniec10501  02.03.2017 13:08
  • Zgadzam się w 100%, a ta dyskusja wygląda na jakąś prywatną rozgrywkę, a jeżeli tak to jest to naprawdę słabe.... :(
   Mieszkaniec3195  02.03.2017 13:16
  • Nie ma to jak smród grillowanej kiełbasy czy palonych śmieci w weekend o poranku...
   Mieszkaniec10247  27.03.2017 19:06
 • Ten projekt to strzał w dziesiątkę! :) Jako młoda mama uważam ze to będzie świetne miejsce dla dzieci ale też rodziców, nie tylko nasze pociechy na tym skorzystają ale i rodzicom trochę aktywności się przyda . Trzymam kciuki i liczę że się uda !
  Mieszkaniec10503  02.03.2017 14:11
 • Dziękujemy za słowa poparcia dla projektu. Bardzo Nam zalezy, aby dzieci miały ciekawy płac zabaw, który bedzie wspierał ich rozwój psychofizyczny i rozwijał umiejętności społeczne w praktyce.Dla młodzieży, dorosłych i naszych seniorów zaplanowaliśmy siłownie plenerowa i street workout, aby chcąc poćwiczyć na dobrym sprzęcie na świeżym powietrzu nie musieli chodzić aż na zoliborska cześć Kępy Potockiej.
  Mieszkaniec711  02.03.2017 14:51 Autor projektu
 • Szanowni Państwo, Panie Darku, Pani Biedroneczko w swoich wpisach poruszacie generalnie sprawy nie związane z samym projektem. Na przykład autor projektu na tym etapie nie powinien zastanawiać się nad rodzajem łożyska, czy smaru do niego od tego są specjaliści. Według mnie projekt jest genialny i widać, że jest przemyślany i do końca dopracowany dla wszystkich grup wiekowych. Dbajmy bardziej o wygląd naszego Osiedla i aby było ono bardziej przyjazne dla jej mieszkańców. A problem konserwacji czy Stowarzyszenia ciągle przewijający się w dyskusjach, a w szczególności Pana Darka jest jak ograna płyta. Projekt jeszcze nie przeszedł pełnego cyklu procedowania, a tutaj wymaga się rzeczy jakby już był w pełni zatwierdzony. Poczekajmy.
  Mieszkaniec10505  02.03.2017 15:53
  • Czy mi sie zdaje czy styl wypowiedzi taki sam jak u dwoch innych przedmówców? Nieładnie...
   Mieszkaniec10247  27.03.2017 19:08
 • Szanowni Państwo,
  z radością informujemy, ze ma wczorajszym spotkaniu dyskusyjnym o projektach z naszego obszaru projekt utworzenia Strefy Rekreacji na Osiedlu Ruda spotkał sie z bardzo miłym przyjęciem. Dodatkowo Wydział Ochrony Środowiska Dzielnicy Bielany, któremu podlega nasz projekt nie zgłosił żadnych uwag merytorycznych, co oznacza, ze dobrze przemyslelismy czego potrzeba na naszym Osiedlu. W tym miejscu serdzecznie DZIEKUJEMY za wszelkie uwagi i propozycje zgłaszane na grupie Osiedle Ruda lub bezpośrednio do nas autorów. Pamietajmy TYLKO WSPÓLNIE sie uda zrealizować dobre rzeczy dla Naszego Osiedla Ruda!
  Mieszkaniec711  03.03.2017 14:33 Autor projektu
 • Zdecydowanie poprzemy powyższy projekt, ponieważ będzie on dostępny dla wszystkich i każdy znajdzie coś dla siebie!
  Mieszkaniec10592  09.03.2017 23:59
 • Projekt bardzo potrzebny i z przyjemnością na niego zagłosuję. Niepokoi mnie tylko wysoki koszt w stosunku do kwoty przypadającej na nasz obszar. Obawiam się sytuacji, że 1-2 mniejsze projekty uzyskają kilka głosów więcej i na ten projekt już nie starczy środków. Doskonale rozumiem, że na jakości nie można oszczędzać, więc proponowałbym jakieś ograniczenie zakresu. Poza placem zabaw projekt przewiduje siłownię i zestaw do street workoutu. Może to za dużo szczęścia na raz i przez to nie będzie nic? Proponowałbym jeden element na razie wyłączyć i starać się o niego w następnym roku. Moim zdaniem street workout moglibyśmy odłożyć o rok.
  Mieszkaniec577  18.03.2017 12:57
 • NIE BĘDZIE SERWISOWANIA NA KOSZT URZĘDU DZIELNICY BIELANY M. ST. W-WY

  Stowarzyszenie "Przyjazna Ruda" poinformowało w styczniu 2017 r., że serwisowanie tej strefy rekreacji jest załatwione z Panem Grzegorzem Pietruczukiem, Zastępcą Burmistrza Urzędu Dzielnicy Bielany Miasta Stołecznego Warszawy.
  Pan Grzegorz Pietruczuk potwierdził tą deklarację pisemnie.
  Następnie Urząd Dzielnicy Bielany Miasta Stołecznego Warszawy pisemnie przekazał informację, że serwisowanie nie będzie możliwe i jest to stanowisko Zarządu Dzielnicy.

  Nasuwają się pytania:
  - Jak Stowarzyszenie "Przyjazna Ruda" załatwiło serwisowanie - skoro go nie załatwiło?
  - Jak w przyszłości można poważnie traktować jakiekolwiek inne deklaracje, uzgodnienia jakie poczyni Stowarzyszenie "Przyjazna Ruda" skoro już raz publicznie deklarowało, że serwisowanie placu zabaw zostało uzgodnione, a tymczasem nic nie zostało uzgodnione?
  - Czy może Pan Grzegorz Pietruczuk, Zastępca Burmistrza Urzędu Dzielnicy Bielany Miasta Stołecznego Warszawy przekroczył swoje kompetencje deklarując serwisowanie placu zabaw?
  - Jeżeli tak - to czy takie postępowanie jest dopuszczalne na tak wysokim stanowisku?
  Mieszkaniec8449  25.03.2017 09:53
 • Panie Darku, widzę, że temat serwisowania bardzo ciąży Panu na sercu i to może dobrze. Po co powtarzać te same hasła. Czy projekt jest zatwierdzony (może to są oznaki dobrych wieści które Pan posiada)? Do tematu można powrócić po zatwierdzeniu projektu przez wszystkie szczeble decyzyjne. Sprawy kompetencji Pana Burmistrza osobiście zostawiłbym w spokoju.
  Mieszkaniec10505  25.03.2017 15:12
 • Panie Dariuszu,
  Do autorów nie dotarły żadne informacje dotyczące braku finansowania. Przy projekcie widnieje nadal informacja, ze trwa weryfikacja. Zatem skoro Pan Dariusz Bednarek wie o czymś o czym nie wiedza autorzy to poprosimy o oficjalne pismo, które spółdzielnia jako Zarządca terenu pod projekt powinna otrzymać. Z gory Dziekuje za zamieszczenie oficjalnego pisma w sprawie o ktorej Pan pisze powyżej pod nickiem Darek112.
  Mieszkaniec711  25.03.2017 16:04 Autor projektu
 • Jestem co najmniej zdumiony, że Autorzy projektu nie mają bieżących informacji z Urzędu Dzielnicy Bielany.
  Nie ciąży mi temat serwisowania.
  Bardziej mi ciąży publiczne wygłaszanie deklaracji bez pokrycia - w tym przypadku bezpłatnego dożywotniego serwisowania.
  Mieszkaniec8449  25.03.2017 21:28
 • Zgodnie z Regulaminem Budżetu Partycypacyjnego autorzy dostają decyzję po zakończonej weryfikacji. Jak można przeczytać na górze przy nazwie projektu "trwa weryfikacja" a zatem niech Pana Panie Dariuszu nie dziwi postępowanie Urzędu zgodnie z Regulaminem.
  Zadziwia mnie jak bardzo Pan nie chce wzbogacić naszego osiedla w infrastrukturę za 341 700 bez żadnego wkadu finansowego Spóldzielni.
  Dajmy szanse zdecydować mieszkańcom w glosowaniu czy potrzebują na swoim osiedlu takiej strefy rekreacji.
  Mieszkaniec711  26.03.2017 16:02 Autor projektu
 • Obserwuję różne dyskusje pod projektami z Bielan i Żoliborza i w żadnym nie znalazłem tak niezdrowych emocji. To bardzo, bardzo przykre i zastanawiające!
  Mieszkaniec3195  26.03.2017 23:10
  • A widział Pan gdziekolwiek protesty?! Ludzie maja czas na głupoty...
   Mieszkaniec10247  27.03.2017 19:11
  • Widziałem wiele protestów, nie wiem czy ludzie mają czas na głupoty, ogólnie nie rozumiem sensu Pani pytania, ale jego forma wydaję mi się agresywna, dlatego poproszę, żeby nie zwracała się Pani więcej do mnie. Z góry dziękuję.
   Mieszkaniec3195  28.03.2017 11:17
 • Bardzo przykro czyta się komentarze, osoby Pana Bednarka (Darek 112). Jako Członek Zarządu SBM Ruda powinien być przychylny temu projektowi, bowiem dzięki budżetowi partycypacyjnemu mamy szansę stworzyć bez wkładu środków własnych ciekawe miejsce do spędzania aktywnie czasu na świeżym powietrzu.
  Co do samych kosztów konserwacji, gdyby nawet okazało się, że pomimo wcześniejszych deklaracji miasto nie przejmie tych kosztów na siebie to obliczając kwotę 3000zł rocznie na ilość samych lokali mieszkalnych w naszej Spółdzielni (3216) wychodzi, że od jednego lokalu mieszkalnego ROCZNIE trzeba pobrać 0,93zł! Czy faktycznie jest to kwota, która sprawi, że ludzie będą przeciwni powstaniu Strefy Rekreacji?
  Czemu nie dać szansy temu projektowi i pozwolić aby to ludzie/mieszkańcy osiedla zdecydowali, czy chcą takich atrakcji za 0,93zł rocznie na osiedlu czy nie...
  Mieszkaniec10502  27.03.2017 10:35
  • Pani Agnieszko Śmielak,
   Zarówno Pani - tak jak i Pani Marta Godzisz-Gnoza, czy Pan Andrzej Horoch, czy Pani Ewa Turek w ramach Stowarzyszenia "Przyjazna Ruda" reprezentujecie interesy mieszkańców.
   Ja również reprezentuję interesy mieszkańców.
   Państwa Stowarzyszenie "Przyjazna Ruda" przedstawiło uzgodnioną ofertę bezpłatnego dożywotniego serwisowania powstałego placu zabaw, która została przyjęta przez Radę Nadzorczą.
   Teraz okazuje się, że ta oferta to tylko puste obietnice tak na prawdę nieuzgodnione.
   Bo co to są za uzgodnienia skoro nic z nich nie wynika? Może wreszcie przynajmniej przyznacie się do oczywistego błędu?
   Jak mieszkańcy mają traktować deklaracje Stowarzyszenia "Przyjazna Ruda"?
   Nie dziwię się, że przykro czyta się Pani moje komentarze - prawda w oczy kole.
   Bynajmniej nie chodzi tu o to czy każdy mieszkaniec zapłaci 0,93 zł rocznie - tylko o fakt, że Stowarzyszenie oszukało mieszkańców przedstawiając puste obietnice.
   Mieszkańcy oczywiście będą głosowali i zdecydują czy projekt będzie realizowany czy nie.
   Spółdzielnia popierała i popiera ten projekt - z czego doskonale Pani Agnieszka Śmielak zdaje sobie sprawę. Dlatego proszę nie dokonywać manipulacji i insynuacji, że jest inaczej.
   Chodzi tutaj o zwykłą, podstawową uczciwość - również w przypadku publicznych deklaracji składanych przez Stowarzyszenie "Przyjazna Ruda".
   Jeżeli Stowarzyszenie "Przyjazna Ruda" nie zamierza spełniać przedstawianych publicznie deklaracji to proszę ich po prostu nie przedstawiać.
   Mieszkaniec8449  27.03.2017 11:41
  • Proszę raz jeszcze przeczytać ze zrozumieniem pismo jakie Burmistrz Pietruczuk skierował do SBM Ruda.
   Jeżeli w dalszym ciągu nie zaprzestanie Pan szerzenia nieprawdy na temat Stowarzyszenia Przyjazna Ruda zmuszeni będziemy podjąć odpowiednie kroki prawne.
   Mieszkaniec10502  27.03.2017 11:54
  • Przeczytałem pismo Pana Grzegorza Pietruczuka, Zastępcy Burmistrza Urzędu Dzielnicy Bielany Miasta Stołecznego Warszawy, w którym zaoferował bezpłatne dożywotnie serwisowanie na koszt Urzędu - ze zrozumieniem.
   Z takim samym zrozumieniem przeczytałem również pismo z Urzędu Dzielnicy Bielany, w którym Urząd nie wyraża zgody na to serwisowanie.
   Przecież to w uzgodnieniu z Panem Grzegorzem Pietruczukiem Stowarzyszenie "Przyjazna Ruda" dokonywało tych wszystkich ustaleń dotyczących dożywotniego serwisowania placu zabaw na koszt Urzędu Dzielnicy Bielany. Pan Grzegorz Pietruczuk potwierdził ten fakt w swoim piśmie, które przeczytałem ze zrozumieniem.
   Stowarzyszenie "Przyjazna Ruda" twierdziło, że wszystko w tej sprawie zostało ustalone.
   Co w takim razie się stało, że były to tylko obietnice?
   Może w takim razie Stowarzyszenie podejmie odpowiednie kroki prawne wobec Pana Grzegorza Pietruczuka, Zastępcy Burmistrza Urzędu Dzielnicy Bielany Miasta Stołecznego Warszawy?
   Mieszkaniec8449  27.03.2017 12:41
 • Podbijam pytanie Pana Darka Bednarka. Pani Agnieszko Śmielak, zamiast straszenia radziłabym objęcie stanowiska w sprawie. Tez jestem ciekawa czy jest Pani współtwórcom fantazji za która ja i 10 000 mieszkańców będzie musiało płacić, bo ja za zulernie w parku płacić nie będę! Wiec jak to jest, czy potwierdzicie Panie, ze kompleks będzie utrzymywany za pieniądze z urzędu czy nie?! Proszę jedynie o odpowiedz na pytanie, a nie o faflunienie sie pisząc paragrafach, pismach czy cytatach. Pozdrawiam i proszę o konkretna odpowiedz.
  Mieszkaniec10247  27.03.2017 19:01
 • Komentarz został usunięty przez autora

  Mieszkaniec10247  27.03.2017 19:01
 • Szanowni Państwo,

  jako Koordynator budżetu partycypacyjnego w Dzielnicy Bielany pozwolę sobie wyjaśnić kilka kwestii. Mam nadzieję, że zakończy to dyskusję na forum, której daleko od merytorcznych aspektów.

  Na podstawie uchwały Zarządu Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy z dn. 8 listopada 2016 roku dopuszcza się możliwość zgłaszania do budżetu partycypacyjnego na rok 2018 projektów zlokalizowanych na nieruchomościach niebędących własnością m.st. Warszawy lub na nieruchomościach stanowiących własność m.st. Warszawy obciążoną na rzecz osób trzecich. Projekt taki zawsze musi zawierać dołączoną zgodę dysponenta terenu na jego realizację.

  W przypadku projektu „Strefa rekreacji na Osiedlu Ruda” zakładającego modernizację istniejącego placu zabaw i siłowni na terenie Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej „Ruda” wyrażenie takiej zgody przez administratorów terenu zostało początkowo uwarunkowane od deklaracji Urzędu Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy o ponoszeniu dożywotnio kosztów konserwacji, napraw i serwisowania zamontowanych urządzeń.

  Po wnikliwej i wieloetapowej weryfikacji Urząd Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy nie wyraził na to zgody, argumentując to przede wszystkim tym, że członkowie Zarządu Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy na podstawie pełnomocnictw udzielonych przez Prezydenta m.st. Warszawy upoważnieni są do składania oświadczeń woli jedynie do wysokości środków ujętych w załączniku dzielnicowym dla Dzielnicy Bielany do uchwały budżetowej m.st. Warszawy w danym roku budżetowym. Tym samym nie mają możliwości zaciągania zobowiązań na nieokreślony czas i kwotę.

  Ponadto Urząd zwrócił również uwagę na brak podobnych praktyk w poprzednich edycjach budżetu partycypacyjnego oraz na sytuację dotyczącą tego projektu - remont istniejącego już placu zabaw, którego koszty utrzymania ponoszone są dotychczas przez Spółdzielnię. W przypadku wygranej projektu w głosowaniu zarządca terenu nie będzie ponosił dodatkowych środków na ten cel, otrzyma zaś nowe, wielofunkcyjne i atrakcyjne miejsce integracji społeczności lokalnej w każdym wieku.

  W dniu 16 marca b.r. otrzymaliśmy pismo od Zarządu Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej „Ruda” , który wyraził zgodę na zawarcie porozumienia w sprawie dostępności oraz ponoszenia kosztów konserwacji, naprawy i serwisowania strefy rekreacji, jeśli projekt wygra w głosowaniu.

  Powyższe pismo traktujemy jako zgodę dysponenta terenu na realizację projektu, tym samym znajduje się on w trakcie weryfikacji szczegółowej powadzonej przez wydział merytoryczny.

  Z poważaniem,
  Sylwia Lacek
  Koordynator budżetu partycypacyjnego w Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy
  Mieszkaniec8582  28.03.2017 08:42
  • Szanowna Pani,
   SBM Ruda nigdy nie uzależniała wyrażenia zgody na realizację niniejszego projektu od deklaracji Urzędu Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy o ponoszeniu dożywotnio kosztów konserwacji, napraw i serwisowania zamontowanych urządzeń.
   Taką retorykę przyjęło Stowarzyszenie "Przyjazna Ruda" i jak widać również Urząd Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy.
   Proszę o przedstawienie pisma, w którym SBM Ruda informuje o tym Urząd.
   Jeżeli nie dysponuje Pani takim pismem to proszę o usunięcie tej części Pani wpisu.
   Po raz kolejny przypominam, że dożywotnie serwisowanie niniejszego projektu zostało uzgodnione z Panem Grzegorzem Pietruczukiem, Zastępcą Burmistrza Urzędu Dzielnicy Bielany Miasta Stołecznego Warszawy. Uzgodnień tych dokonywała Pani Ewa Turek, reprezentująca Stowarzyszenie "Przyjazna Ruda" i również Pani Ewa Turek przedstawiła tą ofertę Radzie Nadzorczej SBM Ruda w dniu 12 stycznia 2017 r. Rada Nadzorcza SBM Ruda przedstawioną ofertę przyjęła. Spółdzielnia nie stawiała żadnych warunków.
   Chcę przy okazji jeszcze zapytać o jedną kwestię.
   Napisała Pani, że członkowie Zarządu Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy nie mają możliwości zaciągania zobowiązań na nieokreślony czas i kwotę.
   Pan Grzegorz Pietruczuk, Zastępca Burmistrza Urzędu Dzielnicy Bielany Miasta Stołecznego Warszawy uzgadniając dożywotnie serwisowanie placu zabaw na koszt Urzędu Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy - chciał zaciągnąć takie zobowiązanie - NA NIEOKREŚLONY CZAS I KWOTĘ.
   Czy w takim razie Pan Grzegorz Pietruczuk przekroczył swoje kompetencje?
   Mieszkaniec8449  28.03.2017 09:19
  • Szanowny Panie,

   w piśmie z dn. 20 stycznia 2017 r., które autorzy projektu dołączyli do formularza zgłoszeniowego znajduje się zgoda SMB "Ruda" wraz z Państwa prośbą o dostarczenie deklaracji Urzędu Dzielnicy Bielany o ponoszeniu przez Urząd kosztów konserwacji, napraw i serwisowania dożywotnio zrealizowanego projektu. Jak Pan wie, w tej sprawie wielokrotnie odbywały się rozmowy, zarówno z autorami projektów, jak i z przedstawicielami Zarządu SMB „Ruda”. Pismo o którym mowa w poprzedniej wiadomości, przesłane do Spółdzielni przez Burmistrza Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy jest w tej sprawie wiążące. Wszystkie strony uznały zasadność realizacji projektu. Cieszy nas fakt, że udało się dojść do porozumienia, dzięki czemu projekt może być dalej procedowany.
   Mieszkaniec8582  28.03.2017 11:02
  • Pytanie brzmiało:
   Czy Pan Grzegorz Pietruczuk, Zastępca Burmistrza Urzędu Dzielnicy Bielany Miasta Stołecznego Warszawy - chcąc zaciągnąć zobowiązanie - dożywotnie serwisowanie placu zabaw na koszt Urzędu Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy - NA NIEOKREŚLONY CZAS I KWOTĘ - PRZEKROCZYŁ SWOJE KOMPETENCJE?
   Mieszkaniec8449  30.03.2017 11:49
 • Drodzy Mieszkańcy Osiedla Ruda!
  Wygraliśmy i to zdecydowaną liczbą glosów!
  815 osób chce Strefy Rekreacji! Jesteśmy zdecydowanym numerem jeden w naszym Obszarze! Wspólnie z Ewą Turek i Andrzejem Horochem DZIĘKUJEMY ZA KAŻDY WASZ GLOS!

  Mieszkaniec711  14.07.2017 23:53 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany