Chronimy jerzyki i wróble na Pradze - Północ - skrzynki lęgowe

2685
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Praga-Północ
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
49 700 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 1040 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Projekt służy zwiększeniu miejsc gniazdowania jerzyków i wróbli-poprzez zamówienie i zawieszenie na ścianach zewnętrznych ok 25-35 budynków komunalnych 250 skrzynek lęgowych dla tych ptaków. Ich liczebność systematycznie spada w mieście-stąd konieczna jest ich ochrona.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
07.01.2019 14:18

W ramach projektu ptaki w dzielnicy otrzymały zastępcze miejsca lęgowe - powieszono 250 sztuk skrzynek lęgowych w całej dzielnicy.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Praga-Północ

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Północ
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
cała dzielnica Praga -Północ- miejscach zabudowanych
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Lokalizacje zawieszenia skrzynek będą dotyczyć budynków komunalnych i publicznych(np.szkoły) wyłącznie własności Miasta St. Warszawy. Zostaną one wskazane do projektu na podstawie ekspertyzy ornitologa realizacji.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt służy zwiększeniu miejsc gniazdowania jerzyków i wróbli-poprzez zamówienie i zawieszenie na ścianach zewnętrznych ok 25-35 budynków komunalnych 250 skrzynek lęgowych dla tych ptaków. Ich liczebność systematycznie spada w mieście-stąd konieczna jest ich ochrona.
Opis projektu
Projekt przewiduje zakup i rozwieszenie na ok 30 budynkach należących do miasta(mieszkaniowych lub użyteczności publicznej) 250 szt. jednokomorowych skrzynek dla jerzyków zajmowanych również realnie przez wróble, rzadziej szpaki i sikory Skrzynki będą zawieszane w liczbie od kilku do kilkunastu na jednym gmachu. Po dokonaniu uzgodnień z komunalnymi administratorkami tych nieruchomości na podstawie opinii ornitologa, przygotowanej w uzgodnieniu z Dzielnica Praga-Północ Przewiduje się lokalizacje budek na ścianach zewnętrznych nieruchomości z uwzględnieniem wymogów bezpieczeństwa publicznego, braku uciążliwości dla mieszkańców lub użytkowników budynków, preferencji w wyborze miejsca gniazdowania przez jerzyka i wróbla oraz zasady ogólnodostępności – tak, aby ptaki przy skrzynkach miały być bez przeszkód obserwowane z ziemi, miejsca udostępnianego bez ograniczeń dla przebywania. Do instalacji skrzynek zostanie użyty podnośnik samochodowy typu koszowego, zaś w lokalizacjach gdzie nie będzie on mógł być użyty –praca kwalifikowanego alpinisty.
Uzasadnienie realizacji projektu
Jerzyki i wróble od lat zasiedlają zabudowę Warszawy- swoja obecnością nie powodują żadnych uciążliwości m ani zagrożeń sanitarnych. Latem ptaki te ograniczają plagę owadów –wróbel żywi się szkodnikami zieleni miejskiej a jerzyk uciążliwymi dla człowieka owadami krwoipijnymi. Termo-modernizacja i rewitalizacja budynków w Warszawie powodują drastyczny spadek dogodnych miejsc lęgowych. Dla tych ptaków np. w szczelinach ścian. Dlatego tez odnowa jerzyka i wróbla jest konieczna, aby zachować pożyteczną obecność tych ptaków w mieście.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1.Koszt zakupu 250 szt. skrzynek jednokomorowych lęgowych dla jerzyka i wróbla
- 1 skrzynka 65 zł brutto- łącznie 16250 zł. brutto
2.Koszt opracowania ekspertyzy, – w której ustalona zostanie ustalona wcześniej lista nieruchomości i szczegółowe lokalizacje skrzynek na budynkach - 950 zł. brutto
3. Koszt zawieszenia jednej skrzynki z użyciem podnośnika lub wykorzystaniem pracy alpinisty-130 zł brutto/1 skrzynka
Łącznie 32500 zł. brutto

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
49 700,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszt przeglądu technicznego(, co 3 lata) jednej skrzynki -130 zł. X 250 skrzynek 32500 zł brutto więc na 1 rok przypada kwota około 10840 zł.brutto
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
10 840,00 zł

Modyfikacje

26.01.2017 15:19
Koordynator w dzielnicy Praga-Północ

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany