Pracownia Druku Przestrzennego 3D w Domu Kultury „Rembertów”

2692
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Rembertów
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
28 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • sport
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Celem projektu jest stworzenie Pracowni Druku Przestrzennego 3D w Domu Kultury „Rembertów”, w której odbywać się będą zajęcia dla wszystkich grup wiekowych. Zakupiona zostanie drukarka 3D, skaner 3D o uniwersalnym zastosowaniu i wyposażenie pracowni. Na pracownie zostanie zaadoptowane pomieszczenie w domu kultury. Otwarciu pracowni towarzyszyć będzie cykl bezpłatnych warsztatów.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Rembertów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Dom Kultury „Rembertów”, Aleja Komandosów 8
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Na Pracownię Druku Przestrzennego 3D zostanie zaadoptowane jedno z pomieszczeń w Domu Kultury „Rembertów”

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Celem projektu jest stworzenie Pracowni Druku Przestrzennego 3D w Domu Kultury „Rembertów”, w której odbywać się będą zajęcia dla wszystkich grup wiekowych. Zakupiona zostanie drukarka 3D, skaner 3D o uniwersalnym zastosowaniu i wyposażenie pracowni. Na pracownie zostanie zaadoptowane pomieszczenie w domu kultury. Otwarciu pracowni towarzyszyć będzie cykl bezpłatnych warsztatów.
Opis projektu
Celem projektu jest stworzenie Pracowni Druku Przestrzennego 3D w Domu Kultury „Rembertów”, w której odbywać się będą zajęcia dla wszystkich grup wiekowych. Powołanie do życia pracowni ma stać się odpowiedzią placówki na wyzwania technologiczne i edukacyjne XXI wieku. Technologia druku 3D ma szerokie zastosowanie w edukacji, pozwala tworzyć przestrzenne modele matematyczne, biologiczne, chemiczne, jest niezwykłym narzędziem pobudzającym wyobraźnię. W domu kultury pracownia druku 3D będzie współpracowała z pracownią animacji filmowej, modelarstwa i plastyki. Zakupiona zostanie drukarka 3D, skaner 3D o uniwersalnym zastosowaniu i wyposażenie pracowni. Na pracownie zostanie zaadoptowane pomieszczenie w domu kultury. Zostaną zakupione materiały do druku i zestawy długopisów 3D dla dzieci. Otwarciu pracowni towarzyszyć będzie cykl bezpłatnych warsztatów.
MakerBotReplicator MINI to innowacyjna drukarka przeznaczona do celów edukacyjnych. Jest idealna dla osób chcących samodzielnie poznawać tajemnice technologii druku 3D oraz dla szkół i domów kultury. Obsługa jest bardzo prosta. Wystarczy dobrać dowolny model z darmowej biblioteki internetowej i nacisnąć przycisk. Pełna ochrona użytkownika jest zapewniona dzięki szczelnie zamykanej komorze, a przezroczyste ściany umożliwiają bezpieczne obserwowanie i poznawanie procesu druku 3D. Dopełnieniem drukarki jest dedykowane, fabryczne oprogramowanie MakerBot DESKTOP, które umożliwia m.in.: - swobodny podgląd modelu w środowisku 3D, - łatwe rozmieszczanie, przesuwanie, skalowanie i obracanie modeli w polu roboczym drukarki, - estymację zużycia materiału i czasu wydruku (precyzyjna wycena), - automatyczne dodawanie materiału podporowego tam, gdzie to konieczne, - możliwość drukowania z funkcją raft lub bez (dodatkowe podłoże pod drukowanym modelem), - możliwość ingerencji w zaawansowane ustawienia dla doświadczonych użytkowników (regulacja temperatur, posuwów, sposobu nakładania warstw i wiele innych). Do pracowni zakupiony zostanie również skaner 3D o uniwersalnym zastosowaniu. Urządzenie w szybki i łatwy sposób przekształca rzeczywisty przedmiot w cyfrowy model 3D i następnie poddaje go edycji, co umożliwia wydrukować go na drukarce 3D. Średnica skanowanego obiektu: do 20,3 cm.
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt ma na celu stworzenie nowych zajęć z druku przestrzennego 3D w domu kultury. Zajęcia będą posiadały ogromną wartość edukacyjną, będą rozwijały wyobraźnię, oswajały z nową technologią, uczyły i bawiły. Zajęcia w pracowni Druku Przestrzennego 3D będą rozwijały wiedzę uczestników poprzez tworzenie pomocy naukowych w m.in. w matematyce – drukowanie wykresów funkcji, plastyce – drukowanie naszyjników i rzeźb, biologii – druk 3D szkieletów, struktur komórkowych, modeli wirusów, chemii – drukowanie 3D modeli związków chemicznych, zajęcia praktyczne – tworzenie nowych przedmiotów i makiet, historii – tworzenie np. modeli historycznych polskich odznaczeń państwowych, informatyce – działanie oprogramowania 3D.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Kosztorys: Pracownia Druku Przestrzennego 3D w Domu Kultury „Rembertów”:
1. Drukarka edukacyjna 3D (z roczną gwarancją) - 10 000 zł
2. Skaner , biurkowy skaner 3D o uniwersalnym zastosowaniu 5 000 zł
3. Prowadzenie półrocznych 8 warsztatów z druku 3D 4 000 zł
4. Wyposażenie pracowni:
- adaptacja wyposażenie pomieszczenia na pracownię 5 000 zł
– materiały do druku: filamenty 2 000 zł
5. Długopis 3D dla dzieci do modelowania przestrzennego
(w zestawie 4 kolory) – 10 sztuk x 200 zł 2 000 zł


Szacunkowy koszt realizacji projektu:
28 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Szacunkowa miesięczna wysokość utrzymania pracowni wynosi 100 złotych. Kwotę tę w kolejnych latach pokrywał będzie Dom Kultury "Rembertów"
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
1 200,00 zł

Modyfikacje

21.03.2017 14:46
Koordynator w dzielnicy Rembertów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany