Integracyjne podwórko - ogród

2779
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Mokotów
rejon 8
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
120 000 zł
Kategoria
  • komunikacja/drogi
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 702 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Celem projektu jest stworzenie i renowacja zielni miejskiej służącej do integracji lokalnej społeczności , zwłaszcza dla osób starszych z trudnością poruszania się oraz matek z małymi dziećmi. Chcemy stworzyć (na wzór podwórka) miejsce spotkań sprzyjające kontaktom sąsiedzkim.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
28.01.2020 16:42

Zadanie przywrócone do realizacji w 2019 r.  W 2019 r. wykonano aktualizację kosztorysu z 2018 r. oraz zlecono nadzór na realizacją robót. W 2019 r. zealizowano roboty - umowa z 11.09.2019. Protokół odbioru z 18.11.2019. Wykonano szereg prac związanych z gospodarką zielenią istniejącą., m.in. przesadzenie krzewów, pielęgnacje krzewów oraz drzewa. Wykonano nasadzenia: 6 szt. drzew, przeszło 1300 szt. krzewów, 85 szt. bylin, 6 szt. pnączy, założono trawnik na powierzchni ponad 400 m2. Wykonano szereg prac rozbiórkowych istniejącej nawierzchni i rożnego elemntów zabudowy i starych elementów małej architektury, w miejsce ktorych wykonano ww. nasadzenia oraz nowe nawierzchnie z kostki brukowej na powierzchni ponad 200 m2. Ustawiono: 8 szt. ławek, 4 szt. koszy, 1 szt. stołu, 1 szt. stolika szachowego, 2 szt. krzeseł, 1 szt. tablicy, 2 szt. lamp solarnych. 

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Mokotów

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Mokotów
Obszar objęty pomysłem:
rejon 8
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
placyk między Batumi 2 a Batumi 4
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Powierzchnia placyku znajduję się wewnątrz osiedla Stegny Północ. Przez placyk przechodzą dwa chodniki łączące ulice Soczi i Batumi. Jest też przejściem do sklepu Mokpolu.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Celem projektu jest stworzenie i renowacja zielni miejskiej służącej do integracji lokalnej społeczności , zwłaszcza dla osób starszych z trudnością poruszania się oraz matek z małymi dziećmi. Chcemy stworzyć (na wzór podwórka) miejsce spotkań sprzyjające kontaktom sąsiedzkim.
Opis projektu
Celem projektu jest poprawa estetyki przestrzeni miedzy blokami Batumi 2 a Batumi 4. W tym celu należy poprawić stan zieleni przez rewitalizacja trawników, zasadzenie 2 nowych drzew (aby zastąpić utracone), zasadzenie żywopłotów z ozdobnych krzewów dających pokarm ptakom, założenie klombu z roślinami ozdobnymi w obramowaniu starej nieużywanej piaskownicy. Ww. placyk wymaga naprawy nawierzchni asfaltowej lub jej usuniecie i założenie trawnika. P różnych awariach chodnik przechodzący przez placyk stracił nawierzchnie brukową . Należałoby ułożyć ok. 35 m.b. chodnika. Zdewastowane przez czas instalacje betonowe należałoby albo usunąć albo nadać im inny charakter. Np. murki niskie o długości ok. 15 m - zamienić na podstaw pod ławy do siedzenia, a mur z graffiti na instalację ozdobną (propozycja w złączniku). Potrzebne byłyby dodatkowe 4 ławki z oparciem dla osób starszych oraz stół z ławkami i parasolem do gier (np z wymalowanymi polami do szachów będą służyły do organizowania turniejów szachowych i innych. W celu doświetlenia placyku proponujemy instalacje 2 lamp parkowych - ledowych zasadzenie krzewów - poza wrażeniami estetycznymi spowodują że żywopłot będzie stanowił zamknięcie tej przestrzeni tworząc "podwórko". Zieleń i miejsca do siedzenia spowodują że starsze osoby z problemami w poruszani się będą mogły korzystać z tego miejsca w celu spotkań międzysąsiedzkich i nie będą cierpiały na samotność. Również matki z dziećmi będą korzystały z przestrzeni zielonej, ukwieconej blisko domu ,przyjaznej dla dzieci.
Uzasadnienie realizacji projektu
1. Projekt ten może stanowić eksperymentalną próbę tworzenia integracji międzyludzkiej z naciskiem na osoby samotne, starsze w duzych aglomeracjach, miejskich - blokowiskach.
2. Po 44 latach od wybudowania osiedla i założenia parkowego otoczenia wokół bloków nastąpiły zmiany, które trzeba poprawiać, korygować, uzupełnić zieleń.
3. Powiększeni ilości zieleni na osiedlu poprawi jakość życia mieszkańców oraz jakość powietrza w Warszawie. Tłumi także hałas komunikacyjny.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Kalkulacja do projektu
- założenie trawnika ok 400 m2 - 8800 zł
- założenie żywopłotu ok 100 m.b - 23.000 zł
- zasadzeie 2 drzew ozdobnych - 6000 zł
- założenie klombu w piaskownicy - 3000 zł
- ławy + ławki - 6000 zł
- stół z ławkami - 2000zł
- parasol nad stół (zadaszenie) - 1200 z
Chodnik z kostki - 12.000 zł
Zdjęcie asfaltu - 10.000 zł
Założenie trawnika po zdjęciu asfaltu - 20.000 zł
Dekoracja z muru - 5000 zł
Latarnia parkowa - ledowa - 8000 zł
Dokumentacja projektowa - 10 000 zł
Nasadzenia roślin ozdobnych - 5 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
120 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
koszty sprzątania, bieżących remontów, konserwacji, utrzymania zieleni
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
4 500,00 zł

Dokumenty

Modyfikacje

30.01.2017 19:53
Koordynator w Dzielnicy Mokotów
26.04.2017 09:40
WOŚ_Mokotów_1

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany