Obywatele Ursynowa wiedzą, jak głosują radni - zakup elektronicznego systemu do jawnych głosowań w Radzie Dzielnicy

1110
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Ursynów
Autor pomysłu Mieszkaniec
Współautorzy Cezary Holdenmajer
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
16 161 zł
Kategoria
  • edukacja
  • demokracja lokalna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 2059 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Zgodnie z art. 61 ust. 1 Konstytucji RP, obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. W ramach projektu zostanie zakupiony elektroniczny system do głosowań jawnych, który będzie stosowany w Radzie Dzielnicy Ursynów. Wyniki imienne głosowań naszych radnych będą dostępne w internecie.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
24.03.2020 11:15

W ramach projektu zakupiono 27 tabletów oraz licencje do systemu eSesja (25 licencji dla radnych, 5 dla członków zarządu i 5 dla administratorów – pracowników Zespołu Obsługi Rady). Dzięki wyborowi głosujących i zastosowanej technologii usprawniono przebieg posiedzeń, a mieszkańcy mogą bezpośrednio śledzić aktywność uczestników sesji.

Do systemu eSesja wprowadzane są informacje o terminach sesji i komisji, porządku obrad, materiały na sesje i komisje. To także sposób komunikacji Urzędu z radnymi, którzy mogą z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu przeglądać informacje i czytać materiały.

Na czas sesji każdy z radnych oraz członkowie zarządu otrzymują dedykowany dla siebie tablet podłączony do wydzielonej tylko do tego celu sieci WiFi i za jego pośrednictwem aktywnie uczestniczą w sesji: potwierdzając swoją obecność, zgłaszając się do zabrania głosu, głosując, śledząc porządek obrad oraz mając dostęp do materiałów.

Wszelkie informacje dotyczące obecności, czasu wypowiedzi, decyzji radnych są wyświetlane na ekranie w sali m. J.U.Niemcewicza i widoczne dla uczestników sesji, a także za pośrednictwem transmisji on-line.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Administracyjno-Gospodarczy i Informatyki dla Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Ursynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Urząd Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy, al KEN 61
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Instytucja publiczna
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Zgodnie z art. 61 ust. 1 Konstytucji RP, obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. W ramach projektu zostanie zakupiony elektroniczny system do głosowań jawnych, który będzie stosowany w Radzie Dzielnicy Ursynów. Wyniki imienne głosowań naszych radnych będą dostępne w internecie.
Opis projektu
Zgodnie z art. 61 ust. 1 Konstytucji RP, obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. W ramach tej jawności mieści się prawo do informacji na temat tego, w jaki sposób poszczególni radni głosują nad projektami uchwał, stanowiskami i w innych głosowaniach (z wyłączeniem głosowań, które zgodnie z prawem mają charakter tajny). Dziś mieszkańcy Ursynowa mogą łatwo uzyskać tego typu wiedzę o głosowaniach radnych w Radzie m.st. Warszawy, a także o głosowaniach posłów. Niestety, nie mogą uzyskać tego typu wiedzy o aktywności radnych w Radzie Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy.

Przepisy prawne regulujące sposób głosowania w Radzie m.st. Warszawy (gdzie działa elektroniczny system do głosowania już od kadencji 2006-2010) i w Radzie Dzielnicy Ursynów są bliźniacze. W związku z tym należy przyjąć, że brak jest przeciwwskazań prawnych dla wprowadzenia takiego systemu na poziomie dzielnicy.
Również istnieją na rynku różne możliwości techniczne zarówno do przeprowadzania samej czynności głosowania, jak i późniejszego umieszczania wyników imiennych głosowań jawnych na stronie internetowej i w Biuletynie Informacji Publicznej.

W ramach projektu proponuję zakup prostego elektronicznego systemu do głosowań jawnych, który będzie spełniał następujące funkcjonalności:
- radni będą otrzymywać bezprzewodowe terminale do głosowania (ZA, PRZECIW, WSTRZYMUJĘ SIĘ, sprawdzanie obecności) - terminale będą przypisane do radnych lub radni będą się w tych terminalach w jakiś sposób autoryzować (np.kartą)
- system będzie zarządzany z komputera obsługiwanego przez pracowników urzędu obsługujących posiedzenia Rady Dzielnicy
- na ekranie w sali posiedzeń, na monitorze prowadzącego obrady oraz w transmisji online - będą wyświetlane bezpośrednio po głosowaniu wyniki zbiorcze oraz wyniki imienne
- wyniki głosowań będą mogły być w łatwy sposób i niezwłocznie po zakończeniu obrad umieszczone na stronie internetowej www.ursynow.pl oraz w Biuletynie Informacji Publicznej
Uzasadnienie realizacji projektu
Zgodnie z art. 61 ust. 1 Konstytucji RP, obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. W ramach tej jawności mieści się prawo do informacji na temat tego, w jaki sposób poszczególni radni głosują nad projektami uchwał, stanowiskami i w innych głosowaniach (z wyłączeniem głosowań, które zgodnie z prawem mają charakter tajny). Realizacja projektu spowoduje, że mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się, w jaki sposób głosują ich reprezentanci w Radzie Dzielnicy Ursynów. Dzięki temu zwiększy się jawność lokalnego życia publicznego oraz wzmocni demokracja na szczeblu dzielnicy.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1) Zakup terminala do głosowania - 28 szt. (25 radnych + rezerwa) x 369 zł = 10 332 zł
2) Zakup interfejsu - 1 szt. - 1230 zł
3) Zakup sterownika - 1 szt. - 369 zł
4) Zakup dedykowanego oprogramowania - 1 szt. - 1230 zł
5) Zakup dedykowanego komputera przenośnego - 1 szt. - 3000 zł

Cennik opracowany w oparciu o znalezioną przez Google ofertę firmy Actronix (http://www.actronix.pl/aparatura-do-glosowania-cyfrowego-ICVT3.php). Firm oferujących podobne rozwiązania na rynku jest sporo.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
16 161,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszty związane z konserwacją sprzętu (wymiana baterii) - 200 zł
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
200,00 zł

Modyfikacje

22.01.2018 13:15
Autor projektu
16.04.2018 15:49
Wydział Administracyjno-Gospodarczy dla Dzielnicy Ursynów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • doskonały pomysł - ułatwi dostep do informacji o liczbie zebrań, frekwencji oraz weryfikację zbieżności poglądów z radnymi. Za!
    Mieszkaniec176  15.06.2018 11:16
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany