Dojście do Domu Kultury KADR

361
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Mokotów
Służewiec
Autor pomysłu Robert Buciak
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
179 970 zł
Kategoria
 • komunikacja/drogi
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 260 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Niedawno została otwarta nowa siedziba Domu Kultury KADR przy ul. Gintrowskiego (d. Rzymowskiego). Niestety do budynku domu kultury nie ma wygodnego dojścia od strony osiedla. Brakuje przejścia dla pieszych przez ul. Orzycką. Projekt polega na wyznaczeniu brakującego przejścia dla pieszych, aby łatwiej było korzystać z dobrodziejstw kultury.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
13.01.2021 10:02

W dniu 27.02.2019 r. została podpisana umowa na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej z terminem realizacji do 31.05.2019 r. Do dnia 31.03.2019 r została uzgodniona konstrukcja nawierzchni i warunki techniczne włączenia studzienek do miejskiej kanalizacji sanitarnej. Projekt organizacji ruchu jest w trakcie uzgodnień ze względu na występujący problem z odwodnieniem skrzyżowania ulic Cybernetyki i Orzyckiej.  Z uwagi na brak środków zadanie nie zostało  zrealizowane.  W listopadzie  2019 roku Wydzial Inwestycji i Remontów otrzymał środki na zrealizowanie zadania od Wydziału Infrastruktury. Z uwagi na koniec roku  i brak możliwości ze względu na zbyt krótki czas  wnioskujemy o przeniesienie zadania na rok 2020. Zadanie kontynuowane w 2020 roku w zakresie aktualizacji dokumentacji i wykonania prac budowlanych w terenie. 
W grudniu 2020 roku prace zostały zakończone i odebrane od Wykonawcy. W ramach realizacji zadania wyznaczono dwa nowe przejścia dla pieszych przez ul. Orzycką w rejonie skrzyżowania z ul. Cybernetyki, zlikwidowano (poprzez wybudowanie zieleńców) parkowanie w odległości 10 m. przed przejściami dla pieszych, zamontowano 15 stojaków rowerowych, zamontowano 18 nowych znaków drogowych, zlikwidowano parkowanie na chodnikach w rejonie skrzyżowania poprzez zamontowanie 45 słupków blokujących typu syrenka współczesna, wykonano wygrodzenia trawników w celu uniemożliwienia parkowania na nich pojazdów poprzez zamontowanie 250 m.b. płotków ogrodniczych. Wymieniono, lub wykonano nowe chodniki o pow. 50 m. kwadratowych. 

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Inwestycji i Remontów dla Dzielnicy Mokotów

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Mokotów
Obszar objęty pomysłem:
Służewiec
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
skrzyżowanie Orzyckiej z Cybernetyki
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
skrzyżowanie Orzyckiej z Cybernetyki, obok DK Kadr po stronie osiedla
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Niedawno została otwarta nowa siedziba Domu Kultury KADR przy ul. Gintrowskiego (d. Rzymowskiego). Niestety do budynku domu kultury nie ma wygodnego dojścia od strony osiedla. Brakuje przejścia dla pieszych przez ul. Orzycką. Projekt polega na wyznaczeniu brakującego przejścia dla pieszych, aby łatwiej było korzystać z dobrodziejstw kultury.
Opis projektu
Projekt polega na przebudowie skrzyżowania ul. Orzyckiej z ul. Cybenetyki, aby wygodnie i bezpiecznie można było dojść z osiedla do nowego budynku Domu Kultury KADR. Projekt obejmuje:
1. wyniesienie skrzyżowania ulic Cybernetyki i Orzyckiej do poziomu chodnika
2. wyznaczenie brakującego przejścia dla pieszych przez ul. Orzycką po północnej stronie skrzyżowania z ul. Cybernetyki,
3. skrócenie przejść dla pieszych przez zamianę nadmiarowej powierzchni jezdni na chodnik,
4. zapewnienie widoczności na przejściach dla pieszych przez założenie trawników przed przejściami dla pieszych,
5. postawienie 15 nowych stojaków rowerowych (5 przy jezdni przed nową siedzibą domu kultury KADR, 5 po południowej stronie ul. Cybernetyki, 5 przy ul. Orzyckiej)
6. postawienie słupków, aby nie można było nielegalnie parkować na przejściach dla pieszych,
7. oznakowanie strefy Tempo 30

W załączeniu znajduje się rysunek z góry proponowanych zmian oraz zdjęcia stanu obecnego tego skrzyżowania. Zdjęcia pokazują jak bardzo to miejsce jest obecnie niewygodne i niebezpieczne dla pieszych.
Uzasadnienie realizacji projektu
Piesi prawie zawsze chodzą najkrótszą drogą. Niestety obecna organizacja ruchu powoduje, że aby dojść z osiedla do drzwi wejściowych domu kultury, to trzeba przejść naokoło przez dwa przejścia dla pieszych, w tym jedno z sygnalizacją świetlną. Mało osób wybiera taką drogę. Od otwarcia nowej siedziby domu kultury mnóstwo pieszych przechodzi przez jezdnię, w dodatku zgodnie z prawem, choć nie ma tam przejścia. Projekt pozwoli bezpiecznie dojść do drzwi domu kultury najkrótszą drogą z osiedla.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
przebudowa skrzyżowania ulic Cybernetyki i Orzyckiej wraz z wykonaniem odwodnienia 100 000 zł
oznakowanie pionowe przejścia i skrzyżowania 2200 zł
oznakowanie pionowe strefy Tempo 30: 2640 zł
malowanie pasów na nowym przejściu 2000 zł
zabudowa skrzyżowania chodnikiem 7500 zł
chodniki od wejścia do domu kultury i po drugiej stronie ul. Orzyckiej do przejścia dla pieszych 7050 zł
wykonanie krawężnika 4980 zł
założenie nowych trawników 6800 zł
ogrodzenie trawników 8000 zł
postawienie 15 stojaków rowerowych = 6000 zł
postawienie słupków = 7800 zł
projekt budowlany i organizacji ruchu = 25000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
179 970,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
odnowienie oznakowania poziomego i pielęgnacja trawników
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
1 000,00 zł

Modyfikacje

16.03.2018 08:12
Wydział Infrastruktury i Inwestycji dla Dzielnicy Mokotów
09.04.2018 12:49
Wydział Infrastruktury i Inwestycji dla Dzielnicy Mokotów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (6)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Panie Robercie przejście dla pieszych przy do kadr istnieje, warto było by się pochylić bardziej nad systemem bezpiecznego przejścia wraz z kwestią organizacji parkowania.
  Mieszkaniec2386  25.01.2018 20:21
  • Istnieje przejście przez ul. Orzycką po południowej stronie ul. Cybernetyki oraz przez ul. Cybernetyki przy ul. Gintrowskiego (d. Rzymowskiego) wyposażone w sygnalizację świetlną. Na skrzyżowaniu ul. Orzyckiej i Cybernetyki nie ma przejścia dla pieszych przez ul. Cybernetyki i przez ul. Orzycką po północnej stronie skrzyżowania. To ostatnie prowadziłoby wprost z osiedla do drzwi domu kultury. Jego brak powoduje, że piesi (w tym dzieci) przechodzą przez jezdnię w miejscu mało bezpiecznym. Projekt ma ułatwić ludziom proste i bezpieczne dojście do domu kultury poprzez budowę tych przejść dla pieszych.
   Robert Buciak  26.01.2018 08:50 Autor projektu
 • Nie bardzo rozumiem co skłania pana do produkowania hurtowych ilości "usprawnień", których faktycznymi efektami są ogromne koszty i utrudnianie życia mieszkańcom terenów, do których udało się panu już wtrącić swoje trzy grosze. Podobnie jest i w tym przypadku - na tym odcinku ul Orzycka jest mikrouliczką osiedlową, dziurawą i wyboistą (plus wszechobecne spowalniacze) na tyle, że ruch odbywa się tam na tyle wolno i rzadko, że przebudowa skrzyżowanka i tworzenie na nim DWÓCH przejsc dla pieszych jest absurdem, definicją absurdu wręcz.
  Czy ma pan udziały w jakiejś firmie produkującej te koszmarne słupki? Przebudowującej skrzyżowania? Bo to jedynie uzasadniałoby panskie pomysły.
  Pańskie wizje zmasakrowały Stary Mokotów, teraz zabiera się na za Służewiec?
  Mieszkaniec14001  28.01.2018 16:53
 • dobry pomysł, wygoda dla pieszych, w końcu przestaną samochody parkować nawet na zakręcie i pasie jezdni przy Kadrze. I ludzie nie musieliby przechodzić przez dwa przejścia w tym jedno ze światłami, żeby dojść do Kadru
  Mieszkaniec13875  13.02.2018 17:46
 • Prosze pana, nawet na zalaczonych przez pana zdjeciach widac, ze przejscie dla pieszych przez Orzycka istnieje. Tak, wiem, ludzie sa leniwi i nie chce im sie przechodzic tam. Od lat przez Orzycka mieszkancy przechodza w dowolnych miejscach, takze nie na pasach, wiedza o tym kierowcy i staraja sie zachowac ostroznosc, jak tu mieszkam 15 lat, nie widzialam zadnego wypadku w okolicach domu kultury, kiedy na jego miejscu byl sklep spozywczy, piekarnia i przystanek.
  Kilka lat temu przy tym skrzyzowaniu bylo przejscie dla pieszych ze swiatlami, niestety tuz po zbudowaniu go, znow jakas madra glowa to rozwalila, zlikwidowala i zrobila zamiast tego kladke. Bardziej zaluje tej decyzji, bo przejcie przez jezdnie bylo szybsze, wygodniejsze. Ale od lat ktos decyduje, ze ta ulica ma byc pasmem szybkiego ruchu gdzie samochody jak sie rozpedza od Gotarda, to maja nieco zwolnic dopiero przy Galerii Mokotow.
  Jezeli w projekcie chodzi panu o wymalowanie pasow pare metrow w prawo od tych istniejacych, to ok, ale przerabioanie Orzyckiej, rstawiaeni slipkow, trawnikow, stojakow na rowery, robienie swiatel ito. to przesadza. Stojaki rowerowe to powinien zorganizowac KADR przy budynku i po swojej stronie oraz zadbac, zeby ten zakret z orzyckiej nie byl dzikim parkingiem. Rownie dobrze ja moge chciec pasow na wysokosci Gotarda przy chinczyku, gdzie ludzie przechodza spieszac sie na przystanek i to tam jest niebezpieczniej. A poza tym ludzie zaslonieci nowym Domem KADR zyskali oslone od halasu. Nie sadze, zeby dobrym pomyslem bylo przypominanie i stwarzanie z Orzyckiej jakiejs trasy szybszego ruchu dla wielu samochodow, a tym to sie skonczy jak zacznie byc przerabiana z tej kameralnej.
  Jestem przeciwna przebudowom i nadmiaru atrakcji. Prosze zmienic co najwyzej na dodatkowe pasy oprocz tych co sa, moze na cos takiego jak wysepka z pasami przez Orzycka na wysokosci Biedronki, a dzieci i tak bede przechodzic poza nimi i mieszkancy, bo tak wygodniej. Duzo osob przechodzi tez przez wysepke zwalniajaca kilkanascie metrow dalej, uwazajac, ze to pasy, bo tak pomalowana. Moze wlasnie dobrze by bylo postawic taka zdublowana wysepke z przejciem jak przy Biedronce tylko jeszcze kawalek dalej tak mniej wiecej po srodku tej czesci Orzyckiej. Chociaz tam chyba sa tez jakies rampy dostawcze od budynku... Jak ktos jest leniwy, ze musi przejsc te kilka metrow wiecej, do istniejacego przejscia, to trudno. I prosze nie falszowac stanu tak skadrowanymi zdjeciami, tylko pokazac porzadnie gdzie sa pasy i swiatla. Jestem jak za najmniejsza ingerencja w obecny stan uliczki Orzycka na calej jej dlugosci. Dodatkowe pasy dla pieszych w tym iejscu, odrobinke dalej w prawo i to wszystko, chociaz i bez nich nic sie nie dzieje i nie stanie.
  Tym stojakom na rowery mowie stanowcze NIE. Jak juz to powinny byc przy Kadrze i to ich sprawa. Samochody tam parkuja, ale trawnik ma posadzone dosc geste krzewy i drzewa i nie zauwazylam, zeby na niego wjezdzali. Slupki tu nic nie pomoga, a sprawia, ze pojda parkowac gdzies, gdzie i tak jest juz za duzo samochodow, np. od Sniardwy. Tez jezdze rowerem i naprawde takie narzucanie rowerowych spraw gdziekolwiek, to gruba przesada. Jezeli podjade do domu kultury, to tak, chce moc przy nim zaparkowac rower, ale na milosc boska nie po przeciwnej stronie Orzyckiej! I to jeszcze kosztem waskiego chodnika. Tam to przede wszystim potrzebne sa latarnie i to niskie, wolnostojace, a nie te rowery. To masakra, ze oswietlenie jest rodem z lat 60, czyli przyczepienie koncowki lampy do rogow budynkow, ktore swieca po oknach, a nie na chodnik.
  Niech pan zacznie proponowac usprawnienia sciezek rowerowych tak, zeby nie zaklocaly dotychczasowego zycia pieszym. Naprawde nie wiem co za idiota postawil te mleczne ploty za przystankami, jak przy domu KADR nic takiego nie ma i nie bylo i jest dobrze. A nowe sciezki, to zepsucie tego ukladu miedzy rowerami a pieszymi. Kto tam jezdzi tak nagminne te 12 km od mostu siekerkowskiego do orzyckiej? Nikt. Nawet stacja Vertilo jest slabo uzywana jak widze do Galerii. Ludzi tu malo chodzi, nigdzy nie mialam problemu przejechac spokojnie chodnikiem nikomu nie wadzac.
  Mieszkaniec14282  27.02.2018 03:40
 • Głosowałem za. Proszę o głosy także na cisy :)
  Łukasz Garbal  15.06.2018 19:36
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany