Uzdrowisko na Sielcach - budowa tężni solankowej w dawnym Ogrodzie Jordanowskim

403
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Mokotów
Sielce
Autor pomysłu Piotr Kozak
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
420 000 zł
Kategoria
  • pomoc społeczna
  • przestrzeń publiczna
  • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Projekt zakłada budowę tężni solankowej dla mieszkańców Sielc i okolic. Pozwoli to stworzyć namiastkę uzdrowiska w okolicach dawnego Ogrodu Jordanowskiego. Budując tężnię stworzymy miejsce, które zintegruje społeczność i poprawi jakość życia. Będzie to park wypoczynku, a wytwarzany w tężni aerozol pomoże oczyścić powietrze oraz leczyć choroby dróg oddechowych i alergie.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Mokotów
Obszar objęty pomysłem:
Sielce
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Okolice dawnego Ogrodu Jordanowskiego przed budynkiem Iwicka 47B
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Przed wojna teren stanowił okolice Ogrodu Jordanowskiego na Sielcach.Obecnie jest zaniedbany i wymaga pilnej rewitalizacji.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada budowę tężni solankowej dla mieszkańców Sielc i okolic. Pozwoli to stworzyć namiastkę uzdrowiska w okolicach dawnego Ogrodu Jordanowskiego. Budując tężnię stworzymy miejsce, które zintegruje społeczność i poprawi jakość życia. Będzie to park wypoczynku, a wytwarzany w tężni aerozol pomoże oczyścić powietrze oraz leczyć choroby dróg oddechowych i alergie.
Opis projektu
Projekt zakłada budowę tężni solankowej dla mieszkańców Sielc i okolic. Pozwoli to stworzyć namiastkę uzdrowiska na terenie Sielc. Budując tu małą tężnię solankową możemy stworzyć unikatowe miejsce, które zintegruje społeczeństwo, poprawi jakość zdrowia i życia. Będzie to park zdrowia, wypoczynku i relaksu, a wytwarzany w tężni aerozol będzie pozytywnie wpływał na samopoczucie, zdrowie górnych dróg oddechowych i poprawę zdrowia wśród osób z alergiami. Ze względu na swój mikroklimat w lato będzie idealnym miejscem, w którym można schronić się przed upałami.

Tężnia solankowa zbudowana jest z drewna iglastego, gałązek brzozowych i urządzeń do pompowania solanki. W pomieszczeniu, gdzie znajduje się tego typu konstrukcja, wytwarza się aerozol bogaty w całą gamę cennych mikroelementów, takich jak np. jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, sód.

Mikroklimat wytworzony przez solankę jest szczególnie wskazany jako profilaktyka dla mieszkańców dużych miast narażonych na zanieczyszczenia i smog, dla osób po wysiłku fizycznym oraz w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie i dla palaczy tytoniu. Tężnie pomagają również leczyć przewlekłe i nawracające stany zapalne układu oddechowego, nieżyt górnych dróg oddechowych, nawracające zapalenie oskrzeli, alergie, także alergie skóry oraz choroby tarczycy.

Dodatkowo tężnia ma stanowić akcent architektoniczny. Budowa tężni na tym obszarze ma stanowić wstęp do rewitalizacji terenu i przywrócenia go okolicznym mieszkańcom. Teren zachował swój walor przyrodniczy, ale od lat jest zaniedbany. Zgodnie z założeniami projektu, tężnia ma architektonicznie wpisywać się w okoliczną przyrodę i nie może zostać wycięte żadne drzewo na tym terenie.

Realizacja projektu przyczyni się również do integracji społecznej. W okolicy brak jest miejsca, w którym mieszkańcy mogliby spotkać się i zintegrować. Solanka jest doskonałym miejscem do spotkań i spędzania wolnego czasu.
Uzasadnienie realizacji projektu
W Warszawie od wielu lat problemem jest zła jakość powietrza i związane z tym choroby układu oddechowego szczególnie wśród osób starszych. Mikroklimat powstały dzięki tężni zbliżony jest do klimatu, którym możemy cieszyć się nad morzem. Oddychanie przez godzinę powietrzem nasyconym solankowym aerozolem sprawia, że dawka jodu jaką pochłaniamy, jest równa dawce przyjętej w ciągu trzech dni plażowania. Jod odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, powoduje także rozrzedzenie śluzu, co szczególnie docenią osoby zmagające się z chorobami górnych dróg oddechowych. Na ich problemy skutecznie zadziała również brom, który rozszerza oskrzela. Natomiast wapń zawarty w aerozolu solanki posiada właściwości antyalergiczne.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Ogólny koszt budowy tężni solankowej został opracowany na podstawie podobnych konstrukcji realizowanych lub zrealizowanych m.in. przy Placu Hallera w Warszawie oraz w Legionowie (woj. mazowieckie). Zawiera, m.in. pojedynczy budynek w konstrukcji drewnianej o wymiarach ok. wysokość 4 metry, długość 7 metrów, szerokość 1,5 metra oraz wyposażenie m.in. w gałęzie tarniny oraz solanka. Koszty zawierają: projekt zagospodarowania terenu, konieczne przyłącza wody i kanalizacji, energii elektrycznej oraz budowę tężni.
Zakłada się:
- max moc instalacji wraz z oświetleniem - 2 kW
- wprowadzenie autonomicznego zasilania instalacji wraz z oświetleniem za pomocą paneli słonecznych.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
420 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
- konserwacja pompy wodnej, która transportuje solankę,
- koszt zrzutu solanki w okresie jesienno-zimowym,
- zakup solanki na uzupełnienie,
- opłaty za wodę, ścieki, śmieci i energię elektryczną
- dbanie o teren
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
32 000,00 zł

Modyfikacje

23.03.2018 10:00
Wydział Infrastruktury i Inwestycji dla Dzielnicy Mokotów
18.05.2018 10:06
Wydział Infrastruktury i Inwestycji dla Dzielnicy Mokotów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Zawsze było mi żal, ze takie piękne miejsce jest niedostępne dla mieszkańców i nieużywane. To świetny pomysł, żeby powstała tam tężnia!
    Mieszkaniec11909  17.01.2018 21:39
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany