Budowa ścieżki rowerowej w Parku Księcia Janusza

224
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Wola
Rejon Północno-Zachodni
Autor pomysłu Marcin Nowak
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
369 000 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
 • sport
 • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 592 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Ze ścieżki rowerowej korzystają zarówno małe dzieci na rowerach biegowych, jak i dorośli na dużych rowerach. Ze względu na dużą popularność istniejącej już w parku ścieżki proponuję budowę kolejnej, która poprawi bezpieczeństwo (możliwość bezkolizyjnej jazdy osób o różnych umiejętnościach) i urozmaici zabawę.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
05.06.2020 13:45

Po przeprowadzeniu postępowania przetargowego wyłoniono wykonawcę na realizację zadania. W dniu 18.04.2019 r. podpisano umowę  na wykonawstwo z terminem realizacji do 16.09.2019 r. Złożono zgłoszenie robot budowlanych. W dniu 22.08.2019 r. protokołem odbioru odebrano prace. W ramach zadania wykonano tor rowerowy typu pumptrack o długości 200 mb oraz wyposażeno teren przy torze w elementy małej architektury tj.: ławka, stojak na rowery i kosz na śmieci. Zadanie zakończone.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Wola

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Wola
Obszar objęty pomysłem:
Rejon Północno-Zachodni
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park Księcia Janusza. Szczegółowa lokalizacja zaznaczona na mapie i na załączonym planie.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Jest to budowa ścieżki rowerowej na terenach istniejących ścieżek parkowych w sąsiedztwie zmodernizowanej w ubiegłym roku ścieżki (projekt 151 BP edycja 2017).
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Ze ścieżki rowerowej korzystają zarówno małe dzieci na rowerach biegowych, jak i dorośli na dużych rowerach. Ze względu na dużą popularność istniejącej już w parku ścieżki proponuję budowę kolejnej, która poprawi bezpieczeństwo (możliwość bezkolizyjnej jazdy osób o różnych umiejętnościach) i urozmaici zabawę.
Opis projektu
Projekt zakłada budowę ścieżki rowerowej o długości 200 mb. Ścieżka rowerowa to idealny sposób zabawy dla najmłodszych rowerzystów, ale również do mniej lub bardziej profesjonalnego treningu dla dorosłych amatorów oraz zaawansowanych rowerzystów. Plac nie będzie ogrodzony i dostęp do niego będzie otwarty, co umożliwi trening wszystkim zainteresowanym.
Ścieżka rowerowa będzie się składała z odpowiednio wyprofilowanych zakrętów. Trening na takiej ścieżce polega na odpowiednim wykorzystaniu balansu ciała i wykonywaniu intuicyjnych, skoordynowanych ruchów "góra- dół” (tzw. pompowania), dzięki czemu poruszanie się po ścieżce może odbywać się bez pedałowania. Taki trening uczy płynnej jazdy i przyspieszania, bez konieczności pedałowania, szlifuje technikę wchodzenia w zakręty bez zwalniania oraz wyrabia ważne nawyki rowerowe, takie jak umiejętność wybierania optymalnych i płynnych linii przejazdu. Jest to świetny trening całego ciała, pozytywnie wpływający na zdrowie i samopoczucie dzieci i dorosłych. Dzięki odpowiedniemu profilowaniu ścieżki będzie można jeździć na zróżnicowanych prędkościach zarówno małymi rowerkami dziecięcymi, jak i dużymi rowerami górskimi. Niemal każdy zatem będzie mógł korzystać ze ścieżki. Dzieci będą się na niej świetnie bawić, początkujący powoli i spokojnie jeździć, wprawni rowerzyści rywalizować między sobą, a najlepsi jeździć na jednym kole. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystali z niej również użytkownicy hulajnóg i deskorolek.
Uzasadnienie realizacji projektu
Obecnie ścieżka cieszy się dużą popularnością. Budowa dodatkowej na terenach istniejących ścieżkach parkowych pozwoli odseparować aktywność małych dzieci od aktywności osób z większymi umiejętnościami. Poprawi to znacznie bezpieczeństwo i uatrakcyjni pobyt w parku. Budowa ścieżki wesprze promocję zdrowego trybu życia, kultury fizycznej, sprzyja budowaniu dobrych relacji społecznych, angażując całe rodziny i sąsiadów. Stanowi zdrowy azyl dla lokalnych społeczności, może też stać się areną sportową, umożliwiającą organizację imprez rowerowych. Zaprojektowana świadomie i z dbałością o detale może pełnić rolę przestrzennej rzeźby urozmaicającej krajobraz, a jej użytkowanie jest ciche i przyjazne dla otoczenia.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Budowę toru wycenia się przeliczając metr bieżący toru przez stawkę. Prognozowana stawka metra bieżącego toru na rok 2019 to 1500 PLN netto. Zakłada się rozbudowę o 200 metrów bieżących co daje

1500 * 200 = 300 000 PLN netto
Przy 23% stawce vat - 369 000 PLN brutto
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
369 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszty koszenia trawnika kosą spalinową (ze względu na pofalowany teren nie można użyć zwykłej kosiarki).
Do celów obliczeń przyjmuję że obiekt zajmuje 1200 m2 (istniejący obiekt + ten nowy rozbudowany), koszt koszenia m2 wynosi 1,6 pln - co daje = 1920 pln za koszenie. Przyjmuję 2 koszenia w roku - to daje kwotę 3840 pln.

Ze względu na to iż na obecnym obiekcie pojawiły się już akty wandalizmu (graffiti) do kosztów utrzymania dodaję koszt usuwania grafiti 30 pln za m2 - przyjmuję że rocznie będzie trzeba usunąć 50m2 graffiti = 1500 pln

Łącznie 5340 PLN
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
5 340,00 zł

Modyfikacje

21.03.2018 10:47
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Wola

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (6)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • To ma być ścieżka rowerowa wzdłuż istniejących ścieżek czy kolejny pumptrack? Jeśli to pierwsze - to idiotyczny pomysł, bo w tym parku jest wystarczająca ilość ścieżek dla rowerzystów. Korzystam z nich ze swoimi małymi dziećmi i argument o bezpieczeństwie jest dla mnie niedorzeczny. Jeśli ma być pumptrack (a tak wynika z załączonego pliku, kosztów dot. koszenia itp) - to śpieszę poinformować, że W TYM PARKU JUŻ JEDEN JEST. Co więcej, park ten jest główną ofiarą budżetu partycypacyjnego na Woli. Tak, ofiarą, nie beneficjentem. W wyniku wybranych projektów zabudowuje się go bowiem bez ładu i składu (najidiotyczniejszym przykładem jest chyba nie prowadząca donikąd, okrągła ścieżka do jazdy na rolkach...). Niedługo nie będzie gdzie kocyka rozłożyć na trawie. Mieszkańcy nie chcą takiego parku!!!
  Mieszkaniec1742  15.06.2018 14:32
  • To ma być pumptrack, nazwa projektu jest taka z przyczyn formalnych. Jeden jest ale jest mały i taki zresztą miałem plan żeby stopniowo go rozbudować bo zbudowanie go na raz w całości raczej by się nie udało. Jeżeli będzie więcej niż jedna pętla to będzie można oddzielić ruch małych dzieci od większych rowerzystów jeżdżących szybciej. Oczywiście ma Pani prawo do własnego zdania i proszę po prostu wybrać inne projekty w głosowaniu. Na tym polega demokracja, że każdy głosuje na to na co chce. Nie mogę też być odpowiedzialny za pomysły innych projektodawców.
   Marcin Nowak  15.06.2018 14:39 Autor projektu
  • Proponuję w kolejnej edycji budżetu zabudować cały park pumptrackami i siłowniami plenerowymi. Tylko przydałoby się usunąć zieleń, bo będzie przeszkadzała.
   Mieszkaniec15100  15.06.2018 14:44
 • Skoro pumptrack cieszy się taką popularnością proponuję zbudować kolejny, ale w innej lokalizacji. Ten park został zaprojektowany w pewnym konkretnym stylu, po którym niedługo nie będzie śladu. Apeluję do mieszkańców o litość nad tym parkiem i zaprzestanie dalszej zabudowy go.
  Mieszkaniec1742  15.06.2018 14:48
 • Właściwie, to ten projekt jest jakimś nieporozumieniem. W tytule nazwany jest jako "Budowa ścieżki rowerowej w Parku Księcia Janusza" a w opisie okazuje się, że chodzi o zbudowanie kolejnego asfaltowego pumptracku!! To jest wprowadzanie w błąd. Kiedyś ten park z założenia miał być parkiem naturalistycznym. Od kiedy pojawił się budżet partycypacyjny, stopniowo zostaje zabudowywany jakimiś dziwnymi tworami typu asfaltowa ścieżka dla rolkarzy czy pumptracki. Czy nie ma innych lokalizacji dla takich atrakcji? Nie miałbym nic przeciwko, gdyby nie ta lokalizacja i nie w takiej skali. Natomiast nazywanie tego ścieżką rowerową, to zwykłe oszustwo.
  Mieszkaniec15100  22.06.2018 10:35
 • Przeczytałam sobie jeszcze kartę weryfikacji i oczom nie wierzę:
  "Budowa toru jest niezgodna z mpzp ze względu na zmniejszenie powierzchni istniejącej zieleni urządzonej, wykraczając poza teren istniejących ścieżek parkowych."
  I dalej:
  "Propozycje zmian
  propozycja zmiany nazwy projektu
  - budowa ścieżki rowerowej w Parku Księcia Janusza lub
  - budowa ścieżek rowerowych w Parku Księcia Janusza na terenie istniejących ścieżek parkowych.
  W opisie należy zmienić informacje dotyczące toru rowerowego na opis parametrów ścieżki rowerowej."
  Czy ja dobrze widzę, że urzędnicy sugerują naginanie rzeczywistości aby poddać głosowaniu projekt, który jest niezgodny z mpzp?!?!?!?!?!????
  Mieszkaniec1742  25.06.2018 14:44
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany