"Jak i czym" - kampania dotycząca dokarmiania ptaków zimą - kontynuacja

2051
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Praga-Północ
Autor pomysłu Piotr Stryczyński
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
5 700 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 686 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Z dokarmianiem ptaków wiąże się duża odpowiedzialność, bo jeśli jest źle zorganizowane, może ptakom szkodzić bardziej niż głód i chłód. Projekt ma na celu wykłady w praskich przedszkolach dotyczące jak i czym dokarmiać ptaki, które pozostają na zimę oraz przekazanie dzieciom specjalnych kulek z ptasim pokarmem.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
26.03.2020 13:51

Kampania edukacyjna na temat dokarmiania i życia ptaków w mieście przeprowadzona w przedszkolach w Dzielnicy Praga-Północ jest bardzo dobrze oceniana przez dyrektorów i nauczycieli placówek przedszkolnych. Zajęcia z dziećmi prowadzone były przez przedstawicieli organizacji pozarządowej zajmującej się od wielu lat ochroną ptaków oraz edukacją ekologiczną. Szeroka wiedza przyrodnicza i ornitologiczna oraz doświadczenie w prowadzeniu zajęć edukacji ekologicznej w grupie wiekowej 3-6 lat były podstawą wyboru wykonawcy. Zajęcia zostały przeprowadzone w okresie poprzedzającym czas dokarmiania ptaków (jesień 2019). Przedszkola otrzymały materiały edukacyjne związane z ochroną ptaków oraz zostało zakupione ziarno słonecznika w ilości 150 kg.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Północ
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Przedszkola zlokalizowane w dzielnicy PRAGA - Północ

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Z dokarmianiem ptaków wiąże się duża odpowiedzialność, bo jeśli jest źle zorganizowane, może ptakom szkodzić bardziej niż głód i chłód. Projekt ma na celu wykłady w praskich przedszkolach dotyczące jak i czym dokarmiać ptaki, które pozostają na zimę oraz przekazanie dzieciom specjalnych kulek z ptasim pokarmem.
Opis projektu
Zima to trudny czas dla ptaków. Trudno znaleźć im cokolwiek do jedzenia, gdyż wszystko zasypał śnieg. Poszukiwania na mrozie pochłaniają cenną energię. Zimową porą możemy spotkać wróble, mazurki, sikory, dzięcioły, kawki, gawrony, kosy, kwiczoły oraz ich kuzynów. Aby pomóc im w przetrwaniu zimy można je dokarmiać. Bez wsparcia ludzi, mniej doświadczone, stare bądź osłabione ptaki mają nikłe szanse na przeżycie w okresie mrozów i obfitych opadów śniegu. Dni są wówczas krótkie, a dostęp do pokarmu utrudniony, dlatego warto poznać zasady rozsądnego dokarmiania ptaków. Niestety podczas dokarmiania ptaków popełniamy wiele błędów, które często przynoszą więcej szkód niż pożytku. Dlatego istotne jest świadomy i mądry sposób doboru pokarmu i zasad obowiązujących przy dokarmianiu zimową porą. Dokarmianie ptaków pozwala na obserwację i bliskie poznanie zwierząt. Te edukacyjne zajęcie jest również źródłem ogromnej przyjemności, szczególnie jeśli zaangażujemy w nie najmłodszych. To również przykład dobrego uczynku i aktywnej ochrony przyrody, którą warto praktykować od najmłodszych lat.
Projekt zakłada cykl warsztatów we wszystkich praskich przedszkolach dotyczący problemów jak i czym dokarmiać ptaki oraz jak w inny sposób można pomóc im przetrwać zimę. Drugim elementem jest przekazanie dzieciom ziarna słonecznika, z którego podczas warsztatów przygotują kulki pokarmowe, tym samym dzieci się dowiedzą w jaki sposób możemy sami stworzyć tego typu pokarm.
Uzasadnienie realizacji projektu
Dokarmianie to nie tylko sposób na zrobienie czegoś pożytecznego i wartościowego, ale również okazja na pogłębienie wiedzy o ptakach, ich różnorodności oraz pięknie. Dorarmianie podczas zimy nie stwarza ryzyka, że przyzwyczają się one do pomocy przez cały rok ale istotne jest poznanie podstawowych zasad dotyczących dokarmiania. Dobór karmy nie może być przypadkowy. Mimo naszych dobrych chęci, wyrządzimy krzywdę zwierzętom, jeśli będziemy dokarmiać je np.spleśniałym chlebem. Takie dokarmianie to jedynie sposób na utylizację domowych odpadków, które coraz częściej staje się przyczyną konfliktów między władzami wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz zwolennikami karmienia ptaków.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
15* przedszkoli w każdym 4 warsztaty po 30 min. 15x4x80 zł=4 800,00
Zakup ziarna słonecznika pakowanego po 10 kg/2 opakowania /jedno przedszkole: 2x30,00 zł x 15=900,00 zł
Całkowity koszt projektu: 5 700,00 zł


*liczba przedszkoli: 15 (przedszkole nr 186 ma Filię przy ul. Siedleckiej oraz przy ul. Wrzesińskiej jest budowane nowe przedszkole)
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
5 700,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

09.04.2018 12:48
dgoraj

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Jestem, za wszelkimi projektami, które mądrze edukują dzieci, ten jest jednym z niewielu podchodzących do sprawy w ten sposób. Pomimo, że na razie z prawdziwą zimą często się nie widzimy, jednak tego typu wiedza przekazana teraz najmłodszym jest również inwestycją na przyszłość no i może poruszyć jakąś żyłkę badawczą. Czy gdzieś można obejrzeć nagrania audio-video z realizacji tych projektów z poprzednich lat?
  Mieszkaniec12736  02.03.2018 22:40
  • Dziękujemy za dobre słowo i liczymy na oddanie głosów.
   Piotr Stryczyński  10.03.2018 16:07 Autor projektu
 • Popieram, mało jest świadomości w tym temacie, a dzięki temu projektowi ta ważna wiedza pójdzie w świat wraz z najmłodszymi. Oby więcej takich działań!
  Mieszkaniec14568  24.04.2018 11:39
 • Doskonały pomysł! Takie formy edukacji szczególnie dobrze działają na dzieci, bo niestety starsze osoby ciężko przekonać ( nie uogólniam, ale zwykle tak jest) ...
  Ostatnio moja 5-letnia córka mnie zaskoczyła, zobaczyła gołębia, który jadł bułkę i ona ze łzami w oczach zaczęła do niego krzyczeć "nie jedz tego!!"
  Na pewno rozmawiali o tym w przedszkolu...Oby więcej takich projektów
  Mieszkaniec15134  18.06.2018 13:55
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany