Zrelaksowany Tarchomin - zajęcia relaksacyjno-rozwojowe z wykorzystaniem sztuk plastycznych i muzyki dla dzieci, rodziców i seniorów

1672
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Białołęka
Obszar 1 - Tarchomin, Nowodwory, Kępa Tarchomińska
Autor pomysłu Mieszkaniec11823
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
49 920 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Celem projektu ZRELAKSOWANY TARCHOMIN jest nauka umiejętności odreagowania napięć, wyciszenie, relaks, rozwój osobisty i walka z długotrwale utrzymującym się stresem. Skierowany jest do rodzin z dziećmi, rodziców i seniorów.
Projekt zakłada realizację warsztatów w 4 obszarach:
Relaks - relaksacje przy muzyce na żywo
Odreagowanie – warsztaty bębniarskie
Rozwój – warsztaty arteterapii
Psychoedukacja

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Białołęka
Obszar objęty pomysłem:
Obszar 1 - Tarchomin, Nowodwory, Kępa Tarchomińska
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ul. Ceramiczna 11, Szkoła Podstawowa nr 355
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Zajęcia odbywać się będą na terenie Szkoły Podstawowej nr. 355 znajdującej się blisko Galerii Północnej i Urzędu Dzielnicy Białołęka. Na terenie szkoły dostępne będą dla uczestników projektu miejsca parkingowe. Dyrekcja szkoły wyraziła zgodę na organizację zajęć.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Celem projektu ZRELAKSOWANY TARCHOMIN jest nauka umiejętności odreagowania napięć, wyciszenie, relaks, rozwój osobisty i walka z długotrwale utrzymującym się stresem. Skierowany jest do rodzin z dziećmi, rodziców i seniorów.
Projekt zakłada realizację warsztatów w 4 obszarach:
Relaks - relaksacje przy muzyce na żywo
Odreagowanie – warsztaty bębniarskie
Rozwój – warsztaty arteterapii
Psychoedukacja
Opis projektu
W ramach projektu ZRELAKSOWANY TARCHOMIN odbędą się zajęcia nastawione na odreagowanie napięć, wyciszenie, relaks, rozwój osobisty i przede wszystkim walkę z długotrwale utrzymującym się stresem. Zajęcia skierowane są do rodziców i ich dzieci oraz seniorów. Nastawione są na kompleksowe oddziaływanie terapeutyczne poprzez zabawę i kontakt z różnymi formami sztuki (plastykę, muzykę, ruch i teatr). Dodatkowo będzie to znakomita sposobność do kreatywnego spędzenia wspólnie czasu, nawiązywania głębszych relacji, oraz edukacji psychologicznej i artystycznej.
Projekt obejmuje zajęcia w 4 obszarach: relaksacji, odreagowania napięć, warsztatów arteterapeutycznych i psychoedukacji.
Zajęcia dla rodziców z dziećmi i seniorów - będą odbywały się raz w tygodniu:
- Relaks - relaksacje przy muzyce. Zajęcia będą polegały na nauce technik relaksacji, relaksacji przy muzyce wykonywanej na żywo przez prowadzących - na instrumentach z różnych zakątków świata (kije deszczowe, bębenki oceaniczne, skrzypce, kalimby, hang drumy, itp). Są to zajęcia, które wyciszają, uspokajają i uczą odpoczynku.
- Odreagowanie – warsztaty bębniarskie. Warsztaty pełne energii, gdzie rytmiczna muzyka oraz wysiłek włożony w grę pozwalają na odreagowanie napięć. Do tego jest to świetna zabawa, która dostarcza dużej dawki endorfin (hormonów szczęścia). Wyrabia koordynację słuchowo ruchową.
- Rozwój – warsztaty arteterapii. Podczas zajęć wykorzystywane będą różnego rodzaju techniki artystyczne do poznawania i wyrażania swoich emocji, odreagowywania stresu. Jest to także okazja do poznania różnych rodzajów sztuki, przy czym nie trzeba mieć zdolności plastycznych.
Zajęcia tylko dla rodziców - będą odbywały się raz w miesiącu.
Psychoedukacja: kreatywne warsztaty psychoedukacyjne dla rodziców, podczas których rodzice będą mogli się zrelaksować oraz poznać kreatywne i twórcze sposoby radzenia sobie w różnych trudnych sytuacjach wychowawczych. Jednocześnie dowiedzą się, jak dbać o siebie żeby żyć w dobrej kondycji psychicznej, oraz jak radzić sobie ze złością i stresem w kontekście wychowawczym.
Uczestnikom zostanie zapewniony pełny zestaw materiałów (plastycznych, instrumentów muzycznych itp.) niezbędnych do realizacji zajęć. Wytworzone prace plastyczne, po zajęciach uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą do domów.
Uzasadnienie realizacji projektu
Stres obecnie dotyka wszystkie grupy wiekowe, nawet dzieci. Do tego brak umiejętności relaksowania się powoduje wiele chorób zarówno psychicznych i fizycznych: obniżenie odporności organizmu, słabą koncentrację u dzieci, problemy z pamięcią u osób starszych, nadciśnienie, a nawet choroby nowotworowe. Pomimo tego, że w mediach dużo się mówi na temat szkodliwości stresu niewiele osób wie jak sobie z nim radzić. Często słyszymy „no tak, ale jak się nie stresować”. Poznanie technik radzenia sobie ze stresem oraz nabycie umiejętności relaksowania się ułatwi uczestnikom projektu radzenie sobie ze stresami dnia codziennego. A to przełoży się na większe zadowolenie z życia i poczucie szczęścia.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Średni koszt jednego warsztatu dla 20 osób będzie wynosił 480 zł (24 zł/ osobę)
W skład kosztów całości warsztatów wchodzą:
1. Wynagrodzenie prowadzących zajęcia – 24320 zł
2. Koszty promocji (plakaty, banery, ulotki, reklama w mediach społecznościowych) 1500 zł
3. Koszty materiałów plastycznych i instrumentów
(farby, pastele, płótna, papier, pędzle, instrumenty - 1 duży bęben djembe to koszt ok 250-400 zł) - 6500 zł
4. Koszty wynajęcia sal na warsztaty w szkole – 8640 zł
5. Koordynacja projektu (organizacja zajęć, koordynacja prowadzących, kontakt z uczestnikami, zakup materiałów, promocja itp.) 8960 zł

Wszystkie kwoty podane są w kwotach brutto.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
49 920,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

22.01.2018 20:31
Autor projektu
12.02.2018 10:36
Koordynator w dzielnicy Białołęka
27.02.2018 08:59
Wydział Oświaty i Wychowania_Bia
29.05.2018 16:02
Koordynator w dzielnicy Białołęka

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany