Neon Dobry wieczór na Bielanach

158
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Bielany
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
118 000 zł
Kategoria
 • kultura
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Neon poprawiający humor przechodniom. Będzie składał się z dwóch elementów – słonia, symbolu mocno zakorzenionego w lokalnych tradycjach oraz powitania „dobry wieczór”, odwołującego się do tzw. „złotego wieku neonów” w Polsce. Egzotyka zwierzęcia i prostota przekazu mają wzmocnić przyjazny wizerunek dzielnicy zarówno wśród mieszkańców, jak i osób spoza Bielan.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Kasprowicza/ ul. Nocznickiego
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Neon poprawiający humor przechodniom. Będzie składał się z dwóch elementów – słonia, symbolu mocno zakorzenionego w lokalnych tradycjach oraz powitania „dobry wieczór”, odwołującego się do tzw. „złotego wieku neonów” w Polsce. Egzotyka zwierzęcia i prostota przekazu mają wzmocnić przyjazny wizerunek dzielnicy zarówno wśród mieszkańców, jak i osób spoza Bielan.
Opis projektu
Projekt plastyczny składa się z dwóch elementów – zarysu zwierzęcia i napisu. Pierwszy element bezpośrednio nawiązuje do oficjalnego symbolu dzielnicy, wywodzącego się z lokalnych tradycji – postaci słynnego słonia z placu zabaw w Lesie Bielańskim. Koresponduje również z wizerunkiem zwierzęcia popularnego w neonach Warszawy w ubiegłym wieku.

Sam napis zaś jeszcze mocnej wpisuje się w ogólnopolską tradycję „złotego wieku neonów”, kiedy to reklamy świetlne miały nie tyle funkcję reklamową, co dekoracyjną. Ich celem było wprowadzenie koloru w szarą rzeczywistość i nierzadko wzbudzenie pozytywnych emocji wśród przechodniów. Jednym z neonów, który doskonale się w tej roli sprawdził był wrocławski napis „dobry wieczór” - inspiracja dla realizacji warszawskiej.

W ramach projektu opracowany zostanie mapa neonów. Będzie ona miała charakter historyczny i trafi do bielańskich instytucji kultury oraz miejsc spotkań typu kawiarnie, lokalne centra, ogniska wychowawcze.
Uzasadnienie realizacji projektu
Neon to najszlachetniejsza forma reklamy świetlnej, oparta na tradycjach rzemieślniczych, które sięgają przedwojnia. Bielany mogły pochwalić się nielicznymi realizacjami tego typu. Żadna nie dotrwała do dziś. Stworzenie nowego neonu, mocno zakorzenionego w lokalnej tradycji plastycznej (słoń) i opartego o pozytywny komunikat (dobry wieczór) pozwoli na ocieplenie wizerunku dzielnicy, jako miejsca łączącego tradycję z nowoczesnością.

Autorem koncepcji jest Anna Brzezińska-Czerska, animatorka kultury od lat działająca na rzecz neonowego dziedzictwa Warszawy. To autorka m.in. dokumentu „Neonowiec” o jednym z najstarszych twórców neonów i stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pracująca nad książką „Neonowe ZOO”. Będzie odpowiedzialna za stworzenie projektu plastycznego neonu.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
- Realizacja neonu - 94 000,00 zł
w tym: wykonanie rur neonowych, transformatory, podkłady literowe, konstrukcja metalowa ażurowa, zmontowanie reklamy, okablowanie, dokumentacja techniczna itp.
- Opracowanie mapy bielańskich neonów - 24 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
118 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Realizacja projektu generuje koszty w kolejnych latach, związane z:
- zużyciem elektryczności (ok. 100 zł/miesiąc)
- konserwacją poza okresem gwarancji (do 250 zł/miesiąc)
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
4 200,00 zł

Modyfikacje

21.01.2018 21:24
Autor projektu
25.01.2018 17:11
Koordynator w Dzielnicy Bielany
10.04.2018 09:23
slacek
10.04.2018 09:39
slacek

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Pani Aniu, fajny pomysł. Piechotkowo poprze z pewnością. Życzę wygranej, a przede wszystkim odporności na krytyczne głosy w rodzaju: "neonów się zachciewa, a chodnik przed moim domem trzeba wymienić".
  Pozdrawiam
  Teresa Frączczak
  Mieszkaniec1314  25.01.2018 20:29
  • Bardzo Pani dziękuję za miłe słowa! Na krytykę jestem gotowa, bo wychodzę z założenia głosy poparcia (bądź ich brak) i tak najlepiej zweryfikują jej zasadność ;)
   Mieszkaniec9601  26.01.2018 09:12 Autor projektu
 • Ten projekt wywołał u mnie największy uśmiech. Jestem za. Świetny pomysł :-)
  Mieszkaniec2953  26.01.2018 23:06
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany