Zwróćmy fontannę muranowskim żabkom.

856
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Wola
Rejon Północno-Wschodni
Autor pomysłu Rafał Kowalczyk
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
230 000 zł
Kategoria
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 523 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Legendarna fontanna z żabkami (naprzeciwko sądów na Lesznie) nie istnieje już od dawna. Jednak pozostałe po niej 4 rzeźby żabek znów mogą cieszyć dzieci i przywoływać wspomnienia starszym. Wystarczy, by odrestaurować fontannę z lat 50. na pobliskim podwórku i ustawić przy niej oryginalne i odświeżone żabki.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
03.11.2021 15:34

W dniu 24.04.2019 r. opublikowano ogłoszenie o wyborze oferty. Przygotowano umowę z Wykonawcą. Wykonawca odmówił podpisania umowy. Trwa przygotowanie dokumentacji celem przeprowadzenia kolejnego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. W dniu 18.06.2019 r. opublikowanye zostało kolejne postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego z terminem składania ofert do dnia 03.07.2019 r.

 W kolejnym postępowaniu nie wpłynęła żadna oferta. Projektodawca został powiadomiony. Realizacja w roku bieżacym niemożliwa. Zadanie zostanie przeniesione na rok przyszły. Postępowanie unieważnione, brak ofert. W uzgodnieniu z pomysłodawcą uruchomiono procedurę przeniesienia realizacji zadania na rok 2020 wraz ze zwiększeniem wartości o uzyskane oszczędnosci z innych zrealizowanych projektów. W roku bieżącym uruchomione zostanie kolejne postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego z realizacją w roku następnym.

styczeń/luty 2020 - przetarg na wyłonienie wykonawcy i podpisanie umowy. Realizacja w trybie projektuj i buduj. Marzec/czerwiec - opracowanie dokumentacji, uzgodnienia, odbiór dokumentacji. Wprowadzenie na budowę. Lipiec/sierpień - realizacja robót budowlanych. Wrzesień odbiór robót i oddanie fontanny do użytkowania. Renowację żabek przeprowadzą studenci Akademi sztuk pięknych w ramach zajeć dydaktycznych na podstawie umowy, która została zawarta z ASP w styczniu 2020 r. W dniu 21.02.2020 r. zawarta została również umowa z wykonawcą robót remontowych. Termin umowny do dnia 28.08.2020 r. Realizacja w formule zaprojektuj i zbuduj. Z uwagi na zamknięcie uczelni w związku z epidemią koronawirusa umowa na renowację figur żabek nie została zwrócona do ZGN z ASP. W roku 2020 uruchomione zostanie kolejne postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego z realizacją w roku 2021. Zgodnie z ankesem do umowy z dnia 27.11.2020 r. wykonanie prac budowlanych do dnia 31.05.2021 r. Renowacja figur żabek przez studentów ASP do dnia 30.11.2021 r. W dniu 26.10.2021 r. zawarto aneks przedłużający termin realizacji robót do dnia 31.05.2022 r.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Wola

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Wola
Obszar objęty pomysłem:
Rejon Północno-Wschodni
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Podwórko pomiędzy budynkami Al. "Solidarności" 82A/82B/84A oraz Nowolipie 21/23A/23B/25.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Podwórko z nieczynną fontanną znajduje się pomiędzy budynkami: Al. "Solidarności" 82A/82B/84A oraz Nowolipie 21/23A/23B/25. Działka 95/8 z obrębu 6-02-07 pozostaje w gestii Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Legendarna fontanna z żabkami (naprzeciwko sądów na Lesznie) nie istnieje już od dawna. Jednak pozostałe po niej 4 rzeźby żabek znów mogą cieszyć dzieci i przywoływać wspomnienia starszym. Wystarczy, by odrestaurować fontannę z lat 50. na pobliskim podwórku i ustawić przy niej oryginalne i odświeżone żabki.
Opis projektu
Naprzeciwko sądów na Lesznie przez blisko 50 lat funkcjonowała słynna fontanna z żabkami. Starsi mieszkańcy Muranowa wspominają, że było to ich ulubione miejsce z dzieciństwa. W internetowym archiwum fotografii istnieje duży zbiór zdjęć dzieci pozujących przy fontannie z żabkami. Teraz w jej miejscu stoi sklep. Dwie odnowione rzeźby żabek stoją w jego środku. Jednak właściciel nie ma na nie pomysłu. Samotne i bez kontekstu zerkają na klientów między regałami. Pozostała para żabek też nie zaginęła. Witają nieśmiało seniorów wchodzących do świeżo wyremontowanego "Ośrodka Nowolipie" (ul. Nowolipie 25B).

Rewitalizacja ogólnodostępnego placu z fontanną z żabkami powinna wyglądać następująco:
1. Przygotowanie projektu wykonawczego zgodnie z założeniami niniejszej koncepcji.
2. Naprawienie istniejącej lub budowa na jej wzór nowej fontanny. Jej historyczny kształt powinien być zachowany. Należy zamontować lub odnowić urządzenia, tak by woda krążyła w obiegu zamkniętym w celu obniżenia kosztów eksploatacji.
3. Wymiana nawierzchni przy fontannie.
4. Ustawienie wokół fontanny 4 historycznych rzeźb żabek. Rzeźby podniszczone należy odnowić i pokryć warstwą ochronną przed warunkami atmosferycznymi.
5. Przy żabkach należy zamontować podświetlenie w postaci reflektorów energooszczędnych LED (np. w posadzce wokół fontanny).
7. Ustawienie 3 donic z roślinnością w celu odgrodzenia części z fontanną od parkingu dla aut. Dobór roślin w kwietnikach powinien zapewniać kwitnienie przez cały sezon.
8. Ustawienie małej tablicy z informacją dla turystów oraz oznaczeniem BP - dokumentującą historię muranowskiej fontanny z żabkami oraz historycznym rysem Południowego Muranowa, osiedla-pomnika.

Fontanna powinna pracować w sezonie od godz. 6:00 do 2 h po zmroku, 7 dni w tygodniu.
Uzasadnienie realizacji projektu
Mieszkańcy korzystający z omawianego podwórka są rozgoryczeni niedziałającą fontanną. Kiedyś ten placyk tętnił życiem, pełno było bawiących się dzieci i odpoczywających sieniorów. Okolica - pomimo, że w centrum miasta - jest zaniedbana, brak podobnej infrastruktury w okolicy.
W letnie upały mieszkańcy miast gromadzą się w miejscach, w których znajdują się fontanny. Przychodzą zrelaksować się w przyjemnym chłodzie i odpocząć od miejskiego zgiełku przy szumie wody.

Odnowiona lub wybudowana od nowa fontanna stworzy przyjazną przestrzeń dla różnych pokoleń Warszawiaków i turystów. Rzeźby żabek spełnią swoją pierwotną funkcję. Inwestycja wpłynie na poprawę wizerunku wolskiej części Muranowa - tej unikalnej koncepcji zielonego osiedla-pomnika.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
wymiana chodnika przy fontannie (150 m kw.) - 37 500 zł
opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej / projekt + instalacja podłącza wodnego - 60 000 zł
instalacja nowej fontanny wraz z mediami - 120 000 zł
odzyskanie żabek + renowacja - 4 000 zł
oświetlenie ledowe - 3 500 zł
donica wolnostojąca / kwietnik (3 szt.) - 1 000 zł
informacyjna tablica historyczna - 2000 zł
ławka parkowa + montaż (2 szt.) - 2000 złSzacunkowy koszt realizacji projektu:
230 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Bieżąca konserwacja i sprzątanie.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
25 000,00 zł

Modyfikacje

22.03.2018 14:04
Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Wola
06.04.2018 15:46
Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Wola
12.04.2018 12:06
Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Wola

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany