Książkomat

348
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Ursynów
Zielony Ursynów
Autor pomysłu Marzena Zientara
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
45 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 396 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Projekt zakłada wyposażenie Wypożyczalni Nr 34 na Zielonym Ursynowie w KSIĄŻKOMAT . Całodobowe urządzenie samodzielnego odbioru zamówionych książek usytuowane przed biblioteką, tuż przy wyjściu, umożliwia łatwy sposób wypożyczenia książek o każdej porze, również podczas dni wolnych od pracy, czytelnikom, którzy nie mają czasu zwrócić ich w godzinach otwarcia biblioteki.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
20.03.2020 17:15

Od 17.10.2019 można korzystać z książkomatu – zapraszamy!
Nowoczesne urządzenie, czyli książkomat działa już obok Wypożyczalni Nr 34 na Zielonym Ursynowie. To samoobsługowa maszyna, pozwalająca na odbiór zamówionych wcześniej na stronie internetowej biblioteki książek. Jest to pierwsze takie urządzenie w naszej dzielnicy i jedno z pierwszych w Warszawie.

Jak to działa? Urządzenie zapewnia wygodę przy odbiorze książek i w naturalny sposób uzupełnia dostępne już przed bibliotekami całodobowe „wrzutnie” książek. Czytelnik po złożeniu zamówienia na stronie biblioteki, będzie mógł odebrać je w KSIĄŻKOMACIE. System biblioteczny powiadomi czytelnika o możliwości odbioru książki. Czytelnik zidentyfikuje się w KSIĄŻKOMACIE za pomocą karty bibliotecznej, a urządzenie automatycznie otworzy schowek.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Ursynoteka - Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy Dzielnicy Ursynów im. J.U. Niemcewicza

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Ursynów
Obszar objęty pomysłem:
Zielony Ursynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Wypożyczalnia Nr 34 ul. 6-go Sierpnia 23
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Wypożyczalnia Nr 34 ul. 6-go Sierpnia 23
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada wyposażenie Wypożyczalni Nr 34 na Zielonym Ursynowie w KSIĄŻKOMAT . Całodobowe urządzenie samodzielnego odbioru zamówionych książek usytuowane przed biblioteką, tuż przy wyjściu, umożliwia łatwy sposób wypożyczenia książek o każdej porze, również podczas dni wolnych od pracy, czytelnikom, którzy nie mają czasu zwrócić ich w godzinach otwarcia biblioteki.
Opis projektu
Projekt polega na instalacji KSIĄŻKOMATU przed biblioteką na Zielonym Ursynowie. Urządzenie samoobsługowe pozwala na odbiór zamówionych uprzednio w bibliotece egzemplarzy. Czytelnik składa zamówienie na stronie bibliotecznej. Gdy książka jest gotowa do odbioru personel umieszcza ją w książkomacie. Zamówienie jest oznaczane w systemie bibliotecznym jako gotowe do odbioru. System biblioteczny powiadamia czytelnika o możliwości odbioru egzemplarza. Czytelnik identyfikuje się w książkomacie przy pomocy karty bibliotecznej (loginu i hasła). KSIĄŻKOMAT automatycznie otwiera schowek z zamówioną książką, którą czytelnik odbiera. Urządzenie wyposażone jest w zamykane schowki oraz ekran dotykowy . KSIĄŻKOMAT to prosty i wygodny sposób samodzielnego odbioru książek przez czytelników o dowolnej porze, również w czasie dni wolnych od pracy. Od wielu lat jestem czytelniczką URSYNOTEKI, korzystam z różnych wypożyczalni i na podstawie własnych obserwacji mogę powiedzieć jak przydatnym udogodnieniem jest jedyny funkcjonujący obecnie w naszej dzielnicy BIBLIOBOX, umocowany przed Wypożyczalnią Nr 127 przy ul. Braci Wagów 1. KSIĄŻKOMAT przed biblioteką w Pyrach będzie szczególnie użyteczny dla mieszkańców tego terenu o zabudowie rozproszonej, którzy często wracają z pracy po godzinach otwarcia biblioteki. KSIĄŻKOMAT w szacie graficznej, uwzględniającej logo i nazwę ursynowskiej biblioteki oraz logo dzielnicy, dodatkowo pomoże zidentyfikować nasze wypożyczalnie i czytelnie oraz promować ich usługi.
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt zdecydowanie poprawi jakość usług oferowanych przez biblioteki. Będzie służył 30% ursynowskiej populacji, tyle zarejestrowano aktywnych czytelników na koniec 2017. Są to w większości osoby pracujące lub uczące się, które nie zawsze znajdują czas na przyniesienie i wymianę książek w godzinach otwarcia biblioteki. KSIĄŻKOMAT pozwala wypożyczać książki przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, czyli wtedy, kiedy to odpowiada czytelnikowi. W URSYNOTECE bardzo sprawnie działają systemy powiadomień o terminie zwrotu ( mailowe i SMS-owe) i odbioru rezerwacji.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Koszt Ksiażkomatu z grafiką i montażem to 45000zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
45 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

17.01.2018 20:29
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany