Ścianka wspinaczkowa na Mokotowie

1031
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Mokotów
Sielce
Autor pomysłu Mieszkaniec
Współautorzy Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
311 000 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
 • sport
 • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 390 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Projekt dotyczy wybudowania ogólnodostępnej ścianki wspinaczkowej o wysokości do 4 m, z której korzystać będą mogli zarówno dorośli jak i dzieci.
Ścianka wspinaczkowa miałaby kształt nieregularnej bryły, której każdy z boków posiadałby inne kąty nachylenia.
Naszym natchnieniem jest ścianka na Pradze, która została zrealizowana z funduszy budżetu partycypacyjnego miasta Warszawa.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
04.11.2021 13:48

Zostało zawarte porozumienie  z dotychczasowym Wykonawcą, celem dokończenia realizacji inwestycji. Otrzymaliśmy pozytywną decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Planowane rozpoczęcie robót - 15 listopada. 

 

 

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Mokotów
Obszar objęty pomysłem:
Sielce
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
park Morskie Oko.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Ścianka miałaby powstać na skwerze im. Joli Brzeskiej. Otoczona terenem zielonym tworzyłaby kompleks sportowo-rekreacyjny w plenerze — "pod chmurką". Niedaleko (na terenie liceum) znajduje się otwarta siłownia jak i boiska do grania w piłkę nożną. Wraz z naszą ścianką, na Sielcach powstanie kompleks rekreacyjno-sportowy dla wszystkich.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt dotyczy wybudowania ogólnodostępnej ścianki wspinaczkowej o wysokości do 4 m, z której korzystać będą mogli zarówno dorośli jak i dzieci.
Ścianka wspinaczkowa miałaby kształt nieregularnej bryły, której każdy z boków posiadałby inne kąty nachylenia.
Naszym natchnieniem jest ścianka na Pradze, która została zrealizowana z funduszy budżetu partycypacyjnego miasta Warszawa.
Opis projektu
Projekt dotyczy wybudowania profesjonalnej, ogólnodostępnej, wielobocznej ścianki wspinaczkowej (do boulderingu — wspinania na niskiej wysokości), z której korzystać będą mogli zarówno dorośli jak i dzieci. Projekt obejmuje również przygotowanie terenu pod inwestycję (podłoże) jak i oświetlenie (latarnie zasilane panelami słonecznymi).
Projekt przewiduje wydzielenie specjalnej przestrzeni o powierzchni ok. 230 m2.
Wysokość ścianki powinna wynosić ok. 4m i być zaprojektowana tak, aby możliwa była wspinaczka bez sprzętu i dodatkowej asekuracji. Proponowana ścianka wspinaczkowa miałaby kształt nieregularnej bryły wielobocznej, której każdy z boków posiadałby inne kąty nachylenia oraz formacje.
Całość powierzchni użytkowej ściany powinna wynosić ok. 170m2.
Projekt miałby przypominać w swym wyglądzie naturalną skałę jak i ściankę, która została zrealizowana na Pradze (dzięki budżetowi partycypacyjnemu m. st. Warszawa — zob. zdjęcie).
Jedna z części ściany powinna być przygotowana dla profesjonalnych wspinaczy i spełniać wymogi ściany boulderowej i być wzorowana na ścianie do rozgrywania zawodów rangi Puchar Polski.
Projekt zakłada zróżnicowanie poziomu trudności dostosowanego do umiejętności różnych grup wspinaczkowych, uwzględniając kryterium wiekowe jak i posiadane umiejętności.
Ściana powinna być odporna na warunki atmosferyczne oraz na ewentualne akty wandalizmu (preferowany materiał to bloki betonowe, żywice syntetyczne i epoksydowe, sklejka wodoodporna).
Obok ścianki znalazłyby się przyrządy do aktywności około wspinaczkowej typu: kotwy do zawieszenia slakline'a (liny po której chodzi się "jak w cyrku" — świetne ćwiczenie na równowagę); drążek lub "drabina Bachara". Cały kompleks miałby na celu pozwolić na wykonywanie różnych ćwiczeń potrzebnych aby — z jednej strony —podwyższać poziom wspinaczki i koordynacji ruchowej — z drugiej strony — pozwolić na miłe i wspólne spędzanie czasu przez mieszkańców i mieszkanki Warszawy na Skwerze Jolanty Brzeskiej. Ścianka ma idealnie współgrać ze skwerem po jego planowanej renowacji.
Uzasadnienie realizacji projektu
Wspinaczka jest sportem coraz bardziej popularnym, w Warszawie prawie nie ma miejsc do uprawiania tego sportu w plenerze — czego potwierdzeniem jest duża popularność takiej ścianki na Pradze.
Ścianka znajdzie swych odbiorców zarówno wśród młodych, jak i starszych mieszkańców prawo i lewobrzeżnej Warszawy. Umiejscowienie ścianki w rejonie Skweru Jolanty Brzeskiej pomoże w promocji miejsca i będzie szansą na stworzenie nowych atrakcji na tym terenie. Na pewno pomoże przekształcić ten skwer w miejsce częściej odwiedzane, lepiej zagospodarowane i oświetlone.
Ścianka wspinaczkowa będzie ciekawą propozycją na spędzanie wolnego czasu przez całe rodziny w formie czynnego uprawiania sportu.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
- Ścianka wspinaczkowa (wraz z montażem) 270 000 zł
- kotwy do slakline (wraz z montażem) 500 zł
- drążek/drabina (wraz z montażem) lub zamienne elementy sportowe 1500 zł
- Nawierzchnia bezpieczna (wraz z montażem) 27000 zł
- Ścianka wspinaczkowa (wraz z montażem) 270 000 zł
- kotwy do slakline (wraz z montażem) 500 zł
- drążek/drabina (wraz z montażem) lub zamienne elementy sportowe 1500 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
311 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Jedynymi kosztami będzie konserwacja (przegląd i czyszczenie latarń + możliwe dokręcanie chwytów na ściance) i usuwanie graffiti ok. 1000 zł (słownie: jeden tysiąc złotych) rocznie.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
1 000,00 zł

Modyfikacje

21.01.2018 23:55
Autor projektu
23.04.2018 12:02
Koordynator w Zarządzie Zieleni

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (6)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Fantastyczny pomysł! Estetyczny, trwały i pożyteczny dla mieszkańców. Widzę, że w okolicy jest ekipa wspinająca! Czekam z niecierpliwością.
  Mieszkaniec26434  16.04.2021 14:25
 • Kiedy można się spodziewać ukończenia projektu? Inwestycja jest zrealizowana w połowie i od miesięcy stoi w miejscu.
  Zachary Łazowski  27.06.2021 16:13
 • Trzymam kciuki za pomysł
  Mieszkaniec13705  22.01.2018 19:48
 • Dzięki! Mamy nadzieje, że się uda. Jak widzisz jakieś błędy albo nieścisłości daj znać - jeszcze jest pare godzin na poprawę.
  Mieszkaniec  22.01.2018 19:49 Autor projektu
 • Super pomysł! Myślę, że lokalne sklepy i restauracje zyskałyby na dodatkowych osobach przyjeżdżających pospinać się na Sielce :)
  Mieszkaniec11342  18.06.2018 10:35
 • Serdecznie gratuluję zwycięstwa!
  Magdalena Kukulska  13.07.2018 09:24
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany