Odpocznij na ławce - Brzeska/ Białostocka/ Markowska

1804
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Praga-Północ
Obszar II - Stara Praga ze Szmulowizną z Michałowem
Autor pomysłu Adam Leśniewicz
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
112 600 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Projekt zakłada remont rozpadającego się, ceglanego muru otaczającego zieleń. W nowy mur zostaną wkomponowane ławki i kosze na śmieci, zostanie dosadzona zieleń. Dzięki temu, że kosze na śmieci będą w murze a nie na chodniku, zrobi się więcej miejsca dla pieszych.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Praga-Północ
Obszar objęty pomysłem:
Obszar II - Stara Praga ze Szmulowizną z Michałowem
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Północna strona ul. Białostockiej, odcinek pomiędzy ul. Brzeską a ul. Markowską.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Wskazana lokalizacja jest własnością m. st. Warszawy (nr obrębu 41403, nr działki 19). Na tym terenie w 2017 r. zrewitalizowano zieleń, pozostał jednak zupełnie zniszczony mur okalający wał ziemny, stoją stare kosze na śmieci, brakuje miejsc do siedzenia.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada remont rozpadającego się, ceglanego muru otaczającego zieleń. W nowy mur zostaną wkomponowane ławki i kosze na śmieci, zostanie dosadzona zieleń. Dzięki temu, że kosze na śmieci będą w murze a nie na chodniku, zrobi się więcej miejsca dla pieszych.
Opis projektu
Projekt zakłada estetyzację zielonego skweru położonego w sąsiedztwie Galerii Wileńskiej, na ul. Białostockiej (odcinek pomiędzy ul. Brzeską a ul. Markowską). Mimo wykonanych w 2017 r. nowych nasadzeń zieleni, skwer znajduje się w tragicznym stanie. Bezpieczeństwu przechodniów zagraża murek oddzielający teren zielony od chodnika (wypadające cegły, przechył), brakuje miejsca do siedzenia (starsze osoby siadają bezpośrednio na ceglanym murku), stojące kosze na śmieci są zniszczone i zajmują dużą część chodnika. Projekt zakłada wymianę murku otaczającego zieleń. W nowy murek zostaną wkomponowane ławki oraz kosze na śmieci, dzięki czemu pojawi się więcej miejsca dla ruchu pieszego (szerszy chodnik). Nowe ławki będą wyposażone w oparcia i podpórki boczne pomagające wstać - co jest szczególnie ważne dla osób w podeszłym wieku oraz osób z niepełnosprawnościami. Dla zachowania charakteru tego miejsca, nowy mur powinien być wykonany z cegły (jak obecny) - będzie nawiązywał do stojącej naprzeciw kamienicy (Białostocka 22).
Uzasadnienie realizacji projektu
Wskazany odcinek ul. Białostockiej charakteryzuje się dużym natężeniem ruchu pieszych (bliskość węzła przesiadkowego Dw. Wileński, galerii handlowej, szkoły). Brakuje miejsca aby na chwilę usiąść i odpocząć, co odczuwają szczególnie osoby starsze, rodziny z dziećmi oraz mieszkańcy niosący zakupy do domu. Jako siedzisko jest często wykorzystywany murek otaczający zieleń, jednak jest on w złym stanie - cegły wykruszają się lub wypadają, duże fragmenty muru są niebezpiecznie pochylone. Projekt zakłada przywrócenie tego miejsca mieszkańcom, wyraźne poprawienie jego estetyki i funkcjonalności. Wkomponowanie siedzisk i koszy na śmieci w nowy murek pozwoli zwiększyć powierzchnię obecnego chodnika i stworzy nowe miejsce do wypoczynku wśród zieleni.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Renowacja ceglanego muru okalającego zieleń ok. 100 m (wraz ze wzmocnieniem wału ziemnego oraz zabezpieczeniem od wilgoci), wraz z ceną materiału (cegła lub materiał imitujący cegłę), wzmocnieniem gruntu i zabezpieczeniem od wilgoci: 55 000 zł
Ławki wkomponowane w murek (z oparciem i podpórkami dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami), cena materiału oraz montażu): 1500 zł x 3 = 4 500 zł
Kosze na śmieci wkomponowane w murek (cena materiału oraz montażu): 700 zł x 3 = 2 100 zł
Uzupełnienia szaty roślinnej (rekultywacja niewielkich fragmentów trawnika, dosadzenie krzewów, pnączy ozdobnych oraz inne prace pielęgnacyjne): 20 000 zł
Wyrównanie chodnika, uzupełnienie ew. ubytków: 10 000 zł
Projekt architektoniczny i budowlany: 20 000 zł
Oznakowanie projektu (tabliczka) 500 zł x 2 = 1 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
112 600,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Bieżące remonty, konserwacja - około 8 000 zł rocznie.
Pielęgnacja dosadzonych roślin - około 7 000 zł rocznie.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
15 000,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • pięknie na zdjęciach wygląda, ciekawe, czy uda się nam taki efekt osiągnąć?
  Proszę pamiętać o jednym! Kosze koniecznie z przykrywkami utrudniającymi ptakom dostęp i rozwlekanie zawartości wokół.
  Mieszkaniec12736  04.03.2018 18:40
  • Bardzo dziękuję za miłe słowa i przydatną sugestię, wezmę to pod uwagę! :)
   Adam Leśniewicz  05.03.2018 22:59 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany