Miejsce upamiętnienia nieudolności urzędniczej "Niedasie", zrobione z symbolicznej dykty

245
Wycofany przez autora
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Żoliborz
Obszar 4 - Żoliborz Południowy
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
1 800 zł
Kategoria
 • edukacja
 • przestrzeń publiczna
 • upamiętnienie ważnych wydarzeń
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Miejsce ma na celu upamiętnienie nieudolności urzędników podczas dotychczasowych realizacji projektów BP. Poprzez liczne nawiązania do niedociągnięć projektów ubiegłych edycji, będzie swoistym memento zmarnowanego kapitału społecznego oraz publicznych pieniędzy. Nawiązując do przeszłości oraz skłaniając do refleksji, będzie miało wartość edukacyjną. Wykonane zostanie głównie z dykty – symbolu urzędniczej nieudolności.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Żoliborz
Obszar objęty pomysłem:
Obszar 4 - Żoliborz Południowy
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Rydygiera / Anny German
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Instalacja zostanie wzniesiona u zbiegu ulic Rydygiera i Anny German, czyli w śladzie dawnej bocznicy kolejowej. To najwłaściwsze miejsce dla takiej realizacji, i to z wielu powodów. Po pierwsze, ów teren był miejscem, gdzie w nieudolny sposób realizowano już kilka zwycięskich projektów. Po drugie, znajduje się w centralnej części osiedla Żoliborz Południowy, w bliskości rozmaitych sklepów, usług i przystanku autobusowego, co zapewni mu należną ekspozycję. Po trzecie, w okolicy znajduje się dużo dzikich miejsc parkingowych na trawnikach i powierzchniach wyłączonych z ruchu, co zapewni dogodne parkowanie osobom z innych dzielnic, przyjeżdżających obejrzeć instalację. Po czwarte, w okolicy znajduje się miejsce parkingowe połowicznie przystosowane dla niepełnosprawnych (realizacja projektu nr 570 z BP 2017 “Miejsca parkingowe w ul. Rydygiera”), co zapewni też możliwość zwiedzania osobom z ułomnościami, o ile oczywiście będą w stanie właściwie zaparkować samochód.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Miejsce ma na celu upamiętnienie nieudolności urzędników podczas dotychczasowych realizacji projektów BP. Poprzez liczne nawiązania do niedociągnięć projektów ubiegłych edycji, będzie swoistym memento zmarnowanego kapitału społecznego oraz publicznych pieniędzy. Nawiązując do przeszłości oraz skłaniając do refleksji, będzie miało wartość edukacyjną. Wykonane zostanie głównie z dykty – symbolu urzędniczej nieudolności.
Opis projektu
Instalacja upamiętni figle i psoty płatane przez urzędników mieszkańcom wierzącym, że dzięki BP zmienią swoją okolicę, którzy zaangażowali się w pisanie i promowanie wniosków oraz w niekończące się uzgodnienia prowadzące donikąd.

Integralną częścią projektu będą terenowe Warsztaty Projektowe – przyczynią się do partycypacji lokalnej społeczności w kształtowanie miejskiej tkanki, wpisując się w sedno idei Budżetu Partycypacyjnego.

Centralną częścią instalacji będą koślawe i pochyłe piłkarzyki z dykty (nawiązanie do “zakupu drobnego sprzętu do rekreacji” z projektu 1401/2016 – “Zieleń i rekreacja na Żoliborzu Południowym”).

Wokół będą znajdowały się cztery wycięte z dykty lub płyty paździerzowej figury symbolizujące urzędników odpowiedzialnych za realizację projektów BP na Żoliorzu, ustawione w pozycji “Niedasie”, z obrotowymi głowami kręcącymi się na wietrze w geście zaprzeczenia. Sylwetki będą wysokości mniej więcej dorosłego człowieka i w miarę możliwości powinny być neutralne, niesugerujące wieku ani płci urzędnika. Powinny być poustawiane tak, by utrudniać zbliżenie się do stołu osobom chcącym na nim zagrać lub choćby na niego popatrzeć.

Podczas wspomnianych warsztatów terenowych, moderowanych przez przedstawiciela Centrum Komunikacji Społecznej lub lokalnej organizacji pozarządowej, zebrani mieszkańcy przedyskutują role poszczególnych urzędników (zarówno szczebla miejskiego jak i dzielnicowego) podczas realizacji wszystkich dotychczasowych edycji BP, a ci najbardziej nieudolni zostaną wyróżnieni inskrypcją na poszczególnych sylwetkach wraz z informacją o projektach, które nadzorowali oraz zmarnowanych kwotach pieniędzy.

Istotne jest, by warsztaty terenowe odbyły się w dżdżysty lub mroźny listopadowy dzień – będzie to dobrym nawiązaniem do warsztatów projektowych z projektu nr 1401/BP2016, które, choć mogły być zorganizowane przez cały rok, zostały zorganizowane przez urząd w listopadzie i w związku z tym nikt na nie nie przyszedł.

W przypadku, gdyby w efekcie ocieplania klimatu w końcówce 2019 nie było zimnych dni, projektodawca dopuszcza przeniesienie warsztatów na kolejny rok – co wprawdzie jest niezgodne z regulaminem, ale dobrze nawiąże do niezrealizowanego projektu nr 571/BP2107.
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt nie wymaga szczególnie wylewnych uzasadnień: okoliczni mieszkańcy od samego początku bardzo aktywnie angażowali się w tworzenie i promowanie projektów BP, bowiem braki w infrastrukturze w tej okolicy wołają o pomstę do nieba. Zależało im, by naprawić ten kompletnie zaniedbany przez urzędników kawałek miasta, na którym dziś żyje kilkanaście tysięcy ludzi.

Mimo bardzo dużego poparcia społecznego projekty w większości zostały zrealizowane w sposób partacki, nastawiony na ich “odhaczenie”, a nie tak, by służyły mieszkańcom.

Zwrócenie uwagi na ten problem pozwoli w przyszłości na usprawnienie BP oraz lepsze gospodarowanie samorządowymi pieniędzmi.

Szczegółowe uzasadnienie można przeczytać na http://ujeb.se/bpzp

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Niewątpliwie silną stroną projektu jest jego niewielki koszt. Symboliczne dykta, paździerz, ewentualnie tektura, stanowiące większość substancji, należą do bardzo tanich tworzyw. W przypadku wybrania projekt nie będzie dużym obciążeniem dla budżetu i nie zablokuje realizacji ewentualnych innych poważnych przedsięwzięć infrastrukturalnych, które co roku składają mieszkańcy w tym rejonie.

Inną wartą podkreślenia zaletą projektu jest to, że jeśli oszacowane kwoty okażą się za niskie i realizacja projektu przy trzymaniu się za wszelką cenę kosztorysu będzie wymagała obniżenia jego jakości, nie będzie to miało żadnego znaczenia, a może wręcz, z uwagi na samą istotę projektu, wzmocni jego przekaz!

Specyfikacja kosztów:
- Piłkarzyki - koszt wykonanych z drewna, czyli szlachetniejszego materiału, wg. portalu Allegro to ok 300 zł. Dla bezpieczeństwa zakładam 500 zł brutto.
- Sylwetki z dykty z obrotowymi głowami - 4 x 100 zł = 400 zł
- Tablica tytułowa - 100 zł
- Dokumentacja projektowa: (projekt koncepcyjny uzgodniony z projektodawcą oraz wydziałem estetyki, projekt wykonawczy, szczegółowe specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych, przedmiar robót, kosztorys inwestorski) - 600 zł
- Nadzór autorski projektodawcy - projektodawca deklaruje nieodpłatnie
- nadzór inwestorski - 200 zł

Razem 1800 zł

Warsztaty, z uwagi, że nikt na nie nie przyjdzie z powodu brzydkiej pogody - nie będą kosztowały nic.
Projekt w kolejnych latach nie będzie generował żadnych kosztów.

Jednocześnie, jako projektodawca z dużym doświadczeniem w obszarze uzgodnień projektów z rozmaitymi jednostkami miejskimi, deklaruję pełne nieodpłatne zaangażowanie podczas ewentualnych uzgodnień.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
1 800,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Dokumenty

Modyfikacje

15.01.2018 10:55
Autor projektu
01.02.2018 14:54
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (6)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • To jest mega - zrób to! Nie daj wycofać projektu - ludzie zagłosują, niech mają taki pomnik. Serio! Należy im się!
  Mieszkaniec10668  20.01.2018 11:02
 • Komentarz został usunięty przez autora

  Mieszkaniec11821  24.01.2018 23:28
 • Ciekawe ilu mieszkańców poprze Twoją inicjatywę... Powodzenia!
  Mieszkaniec11821  24.01.2018 23:32
 • Gratuluję pomysłu. Budżet partycypacyjny jest systemem głupim z góry. Płaci się podatki, gdyż założenie jest, że są osoby które lepiej się zajmą niektórymi segmentami niż my. Jeśli to my mamy tworzyć projekty i mają iść na to nasze pieniądze, to nie potrzebni są urzędnicy obsługujący BP. Oddajcie nam pieniądze to będziemy gospodarować nimi efektywniej.
  Mieszkaniec14010  29.01.2018 16:20
 • Projekt miał charakter happeningowy a jego celem było zwrócenie uwagi na problemy, jakie napotyka realizacja projektów BP w Warszawie.

  Spełnił on swoją sygnalizacyjną rolę lepiej, niż mogłem sobie wyobrazić. Stał się prawdopodobnie najgłośniejszym projektem w historii polskich budżetów obywatelskich, bo prezentowały go wszelkie możliwe media: TVP1, ogolnopolskie dzienniki, programy radiowe i najróżniejsze portale. Dostał się na stronę główną Wykopu a także opisał go Aszdziennik.

  O tym, że obecnie panuje pewne zniechęcenie najlepiej świaczy fakt, że w tym roku złożono (po raz pierwszy w historii) mniej projketów niż w ubiegłym. Potrzebna jest zmiana nastawienia urzędników - partycypacja społeczna ma sens tylko wtedy, gdy urzędnik będzie myślał jak rozwiązać problem mieszkańców (który z jakiegoś powodu poparli projekt), a nie swój (jakim jest obowiązek zrealizowania projektu). Wierzę, że dzieki mojemu happeningowi coś się zmieni i urzędy będą nadawać realizacji projektów odpowiednią rangę i zasoby, a także usprawnią procedury BP tak, że będzie on lepiej służył mieszkańcom i miastu.

  Jako, że debata na temat koniecznych zmian, z tego co mi wiadomo, w ratuszu już trwa - happeningowy projekt wycofuję. Niech czas poświęcony na jego procedowanie zostanie poświecony na procedowanie czegoś, co pomoże nam naprawić Żoliborz Południowy.

  W tym roku poważnego projektu sam nie złożyłem, ale pomogłem starszej pani z sądziedztwa zebrać podpisy i zlożyć ponownie projekt nr 1443 - “Dzienny Minipark”, który w ubiegłym roku przegrał z naszym “Skwerem Krasińskiego”, ale i tak dostał ponad 500 głosów. Polega on na uporządkowaniu terenu wokół “Figli i Psot na Placu Grunwaldzkim” oraz dodaniu nowych elementów do samego placu zabaw. To dobry projekt, pozwalający lepiej wykorzystać potencjał tego miejsca. Na Żoliborzu Południowym brakuje publicznych terenów rekreacyjnych, a ten, który zresztą dzięki BP mamy (Figle i Psoty), jest przez nieprzyjazne otoczenie zupełnie niewykorzystany.

  Polecam go uwadze czytających. https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/14573
  Mieszkaniec810  01.02.2018 14:52 Autor projektu
 • Projekt jest świetny, obojętnie od tego czy spełnił zadanie czy nie! Powinien powstać i, jak licznik Balcerowicza w centrum, przypominać cały czas o odpowiedzialności względem obywateli!
  Mieszkaniec14124  09.02.2018 14:16
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany