Naturalny Park Kieszonkowy przy Panieńskiej

2085
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Praga-Północ
Obszar II - Stara Praga ze Szmulowizną z Michałowem
Autor pomysłu Robert Zubkowicz
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
260 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Projekt zakłada utworzenie niewielkiego naturalistycznego placu zabaw w miejscu zdewastowanego trawnika i piaskownicy znajdującej się pomiędzy blokami na Blaszanej i kamienicami na Panieńskiej. Proponowane jest zbudowanie piaskownicy otoczonej drewnianymi kołkami, rzeźb owieczek, łąki kwietnej, płotków wiklinowych, kopuł z żywej wierzby, szałasu wiklinowego, tyrolki, pomalowanie śmietnika oraz uzupełnienie roślinności.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Praga-Północ
Obszar objęty pomysłem:
Obszar II - Stara Praga ze Szmulowizną z Michałowem
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Rejon ulicy Panieńskiej/Blaszanej
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Wskazana lokalizacja jest własnością m. st. Warszawy (nr obrębu 41504, nr działki 12/5), znajduje się tutaj kilka starszych drzew, zdewastowane trawniki, poprzecinane chodnikami prowadzącymi do okolicznych wysokich bloków i kamienicy przy Panieńskiej i Blaszanej. Miejsce ma potencjał, aby stać się przestrzenią dla przyjemnego odpoczynku i rekreacji dla rodzin z dziećmi
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada utworzenie niewielkiego naturalistycznego placu zabaw w miejscu zdewastowanego trawnika i piaskownicy znajdującej się pomiędzy blokami na Blaszanej i kamienicami na Panieńskiej. Proponowane jest zbudowanie piaskownicy otoczonej drewnianymi kołkami, rzeźb owieczek, łąki kwietnej, płotków wiklinowych, kopuł z żywej wierzby, szałasu wiklinowego, tyrolki, pomalowanie śmietnika oraz uzupełnienie roślinności.
Opis projektu
Parki kieszonkowe (ang. pocket parks) są środkiem zaradczym na potrzebę mieszkańców gęstej zabudowy, na życie w otoczeniu zieleni. Tworzenie parku kieszonkowego polega na przemyślanej adaptacji istniejącej zieleni, zdewastowanych obszarów lub nieużytków często z zachowaniem istniejących szlaków komunikacyjnych - chodników (uwzględnienie przyzwyczajeń mieszkańców). Mimo niewielkiej wielkość parku kieszeniowego teren jest w stanie pełnić wiele funkcje, ponieważ przy jego projektowaniu uwzględnia się nie tylko zieleń, ale również urządzenia służące do rekreacji, czy elementy małej architektury ogrodowej.

Teren około 1100 m kw. otoczony od południa i wschodu trzema dużymi dwunastopiętrowymi blokami (Panieńska 1A, Olszowa 8 i Blaszana 2 oraz do północy i wschodu L-kształtna kamienica na ul. Blaszanej i Panieńskiej na którym znajduje się częściowo zagospodarowana zieleń (przez okolicznych mieszkańców) i zarazem już stary i zdewastowany obszar (stara piaskownica z spróchniałych pni, rozjeżdżone rzadkie trawniki, połamane krzewy i uszkodzone pnie istniejących drzew. Zieleń poprzecinana jest szlakami komunikacyjnymi tworząc niewielkie zniszczone wyspy zieleni (trawniki i drzewa)
Na istniejących wyspach z zachowaniem istniejącego układu komunikacyjnego planuje się budowę piaskownicy otoczonej drewnianymi kołkami robinii lub dębu. Część ogrodzenia piaskownicy będzie zarazem ścieżką sensoryczną (kołki o różnej wysokości do wspinania). Wewnętrzne dużej średnicy kołki będą siedziskami dla rodziców. Na terenie piaskownicy będzie zestaw piaskowy "Żwirek" (plac budowy). W pobliżu piaskownicy na terenie trawnika ulokowane zostanie małe stado rzeźb owieczek, które otoczone będą łąką kwietną ogrodzoną płotkami wiklinowymi. Na drugiej wyspie planuje się zbudowanie tyrolki do zjazdu dla dzieci i niewielkiej kopuły z żywej wierzby wierzbowej. Na trzeciej wyspie planuje się pobudowanie niewielkiego szałasu z wikliny. Na całym obszarze planuje się uzupełnienie roślinności. Zagospodarowanie tej przestrzeni w formie przytulnego parku kieszonkowego o charakterze naturalistycznym sprawi, że miejsce zacznie zachęcać do zatrzymania się i wypoczynku okolicznych mieszkańców.
Uzasadnienie realizacji projektu
Na obszarze Starej Pragi znajduje się niewiele terenów zagospodarowanej zieleni. Opisana okolica jest otoczona monumentalnymi wieżowcami (blokami) oraz kamienicami, gdzie łącznie mieszka kilka tysięcy osób, bezpośrednich potencjalnych użytkowników. Obecnie teren jest tylko szlakiem komunikacji pieszej i miejscem wyprowadzania psów. Tylko bezpośrednio przy kamienicy (ul. Blaszana i Panieńska) są skrawki zagospodarowanej zieleni przez mieszkańców). We wskazanym obszar nikt się nie zatrzymuje, a pobliskie trawniki są zdewastowane i rozjeżdżane na krawędziach przez osoby parkujące. Obecne działanie jest poszerzeniem zagospodarowanej zieleni i zwiększeniem przyjazności terenu dla mieszkańców.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
- duża piaskownica z ścieżką sensoryczną i palisadami dębowymi o różnej wielkości do chodzenia oraz siedziskami, otoczonymi drzewami, płotkami wiklinowymi : 50 000 zł
- urządzenie: zestaw piaskowy "Żwirek" (plac budowy): 40 000 zł
- urządzenie: tyrolka (lina z platformą do zjeżdżania): 20 000 zł
- rzeźby owieczek: 20 000 zł
- kopuła z żywej wierzby: 18 000 zł
- szałas wiklinowy: 4 000 zł
- 300 m kw. łąki kwietnej 20 000 zł
- 300 m kw. trawnika z rolki 20 000 zł
- 100 m kw. nawierzchni bezpiecznej pod tyrolką: 20 000 zł
- 100 mb płotków wiklinowych o wysokości 60 cm: 11 000 zł
- malowanie śmietnika (mural): 12 000 zł
- projekt budowlany: 25 000 zł

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
260 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
- bieżące remonty, konserwacja: 10 000 zł rocznie.
- pielęgnacja roślin: 10 000 zł rocznie.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
20 000,00 zł

Modyfikacje

22.01.2018 23:57
Autor projektu
09.04.2018 14:22
tskubij

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (6)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Dzięki wizualizacjom i konkretom, wiadomo czego można oczekiwać i na co głosować. A poza tym interesuje mnie, czemu akurat owieczki?
  Mieszkaniec12736  04.03.2018 18:55
  • Dziękuje za pochlebne słowa. W obecnej dobie modnego zakładania w miastach sadów i łąk kwietnych, owieczki wydają się właściwym dopełnieniem. Tak, bardziej na poważnie, owieczki zostały zrealizowane w ogrodach zmysłu w SP32 na Muranowie. Są bardzo popularne wśród dzieci i dorosłych. Całe ogrody dostały nagrodę Biura Edukacji m.st. Warszawy za najlepsza szkolne i przedszkolne przestrzenie do uczenia się
   Robert Zubkowicz  05.03.2018 04:11 Autor projektu
 • Trzymam kciuki za ten pomysł! przestrzenie między starymi blokami / kamienicami często są zaniedbane, a w tym miejscu z resztą są ślady jakiejś próby stworzenia przestrzeni dla dzieci ( właściwie tylko namalowany schemat do gry w klasy i kilka palików, z resztą rozsypujących się już )
  Ciekawy projekt, pomysł z łąką i owieczkami jest super. Podobne owieczki są przy Centrum Kopernika :)
  Mieszkaniec15134  18.06.2018 14:25
  • Moje owieczki są trochę inne niż te w Parku Odkrywców przy Centrum Kopernika. Mają głowy, a jedna jest nawet włochata:)
   Robert Zubkowicz  19.06.2018 01:10 Autor projektu
 • Komentarz został usunięty przez autora

  Robert Zubkowicz  19.06.2018 01:09 Autor projektu
 • Dziękuje wszystkim którzy głosowali i zaangażowali się w projekt. Niestety zabrakło kilkadziesiąt głosów. Spróbujemy w następnym roku. Serdecznie pozdrawiam
  Robert Zubkowicz  14.07.2018 01:32 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany