Nowe książki dla Starej Pragi 2 edycja

1248
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Praga-Północ
Obszar II - Stara Praga ze Szmulowizną z Michałowem
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
85 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 312 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Jest to kontynuacja projektu z poprzedniego roku. Zakupy nowości wydawniczych i multimediów dla Praskich Bibliotek. cieszyły się dużym uznaniem mieszkańców. Nowości stanowią istotny element atrakcyjności bibliotek w środowisku lokalnym.
Ceny książek są wysokie, dlatego tyko Biblioteka może bezpłatnie zapewnić czytelnikom dostęp do nowych książek i multimediów zaspokajając ich potrzeby.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
26.03.2020 13:32

Zakupiono  nowości wydawnicze w formie drukowanej oraz  audiobooki. Nowości wydawnicze kupowane po wcześniejszej analizie rynku wydawniczego i zgodnie z  zapotrzebowaniem mieszkańców, gdyż w każdej placówce do szklanych kul zbierane są propozycje czytelników, czyli ich życzenia co do zakupu konkretnych tytułów. Zakupione zbiory są systematycznie wpisywane do ewidencji,  opracowywane zgodnie z międzynarodowymi standardami, aby jak najszybciej były widoczne w katalogu centralnym online Biblioteki i mogły być udostępniane czytelnikom. Dodatkowo każda zakupiona książka oznaczona jest  okrągłą nalepką z budżetu partycypacyjnego na okładce oraz nalepką z informacją przyklejoną na stronie przedtytułowej.  

Jednostka odpowiadająca za realizację: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Praga-Północ
Obszar objęty pomysłem:
Obszar II - Stara Praga ze Szmulowizną z Michałowem
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Wypożyczalnia Nr 4 ul. Radzymińska 50
Wypożyczalnia Nr 59 ul. Radzymińska 50
Wypożyczalnia Nr 8 ul. Ząbkowska 23/25
Wypożyczalnia Nr 101 ul. Ząbkowska 23/25
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Filie i oddziały Biblioteki Publicznej rozmieszczone są w różnych punktach dzielnicy.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Jest to kontynuacja projektu z poprzedniego roku. Zakupy nowości wydawniczych i multimediów dla Praskich Bibliotek. cieszyły się dużym uznaniem mieszkańców. Nowości stanowią istotny element atrakcyjności bibliotek w środowisku lokalnym.
Ceny książek są wysokie, dlatego tyko Biblioteka może bezpłatnie zapewnić czytelnikom dostęp do nowych książek i multimediów zaspokajając ich potrzeby.
Opis projektu
Celem projektu jest zwiększenie oferty Biblioteki Publicznej na terenie Dzielnicy Praga-Północ poprzez zakup nowości wydawniczych, a także uzupełnienie księgozbioru o pozycje, których nie udało się nabyć w poprzednich latach. Zakupy nowości czytelniczych stanowią jeden z podstawowych warunków uatrakcyjnienia księgozbiorów bibliotek publicznych, a w konsekwencji podniesienia czytelnictwa. Z uwagi na brak środków finansowych na odpowiednie zaspokojenie potrzeb czytelniczych wśród mieszkańców naszej dzielnicy oraz wysokie ceny książek dostępnych na rynku księgarskim, realizacja tego projektu sprawi, że oferta naszych bibliotek wzbogaci się o wiele cennych i atrakcyjnych nowości wydawniczych.
Uzasadnienie realizacji projektu
W poprzedniej edycji pomysł cieszył się dużym uznaniem mieszkańców. Dlatego kontynuuję tę inicjatywę. Biblioteka na Pradze-Północ jest miejscem, łączącym wszystkie pokolenia dzielnicy. Z usług Biblioteki korzystają zarówno osoby najmłodsze szukające pomocy w nauce, jak i starsze, dla których książka jest głównym źródłem rozrywki. Praska Biblioteka od kilku lat nie dysponuje wystarczającymi środkami na zakup nowości wydawniczych. Wiele cennych pozycji nie trafia do bibliotek, a na popularne tytuły tworzą się długie kolejki,a czytelnicy czekają na książkę miesiącami. Na rynku pojawiają się również coraz liczniejsze audiobooki, które umożliwiają czerpanie radości z literatury osobom z dysfunkcjami wzroku (niepełnosprawni i seniorzy).

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Na terenie dzielnicy Praga-Północ w obszarze Stara Praga ze Szmulowizną i Michałowem działają 4 placówki biblioteczne. Planowane jest utworzenie nowej filii.
Wydatki na nowości wydawnicze (książki i multimedia) miesięcznie na jedną placówkę wyniosą 1 700 zł
1 700 zł x 10 mc = 17 000 zł
17 000 zł x 5 placówek = 85 000 zł
W skali roku więc, koszt takiego wsparcia wyniósłby 85 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
85 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

21.03.2018 10:54
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Praga-Północ

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Po miesiącach oczekiwania nowości tracą na aktualności; nowość goni nowość :)
    Mieszkaniec1207  26.02.2018 23:16
    • To działa tak, że jeśli projekt wygra, czytelnicy wskazują pozycje, którymi są zainteresowani i są one kupowane na bieżąco-lista tytułów nie jest definiowana w chwili obecnej.
      Mieszkaniec12736  13.03.2018 23:47
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany