Tablica upamiętniająca Andrzeja Schiffersa Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 215 w latach 1960-1980 inicjatora budowy basenu przyszkolnego.

545
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Praga-Południe
Grochów Północny
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
10 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • sport
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 291 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt zakłada wykonanie dokumentacji projektowej tablicy, zamówienie płyty z jasnego granitu o wymiarach 50 na 70 cm i grubości około 2 cm, umieszczenie na niej napisu upamiętniającego postać Andrzeja Schiffersa wraz z jego zdjęciem, wykonanie tablicy zgodnie z projektem oraz montaż jej przy wejściu głównym na basen „Szuwarek” przy Szkole Podstawowej nr 215.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
27.03.2020 07:55

Pomysł zrealizowany, zamontowano tablicę upamietniającą Andrzeja Schiffersa Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 215 w latach 1960-1980 inicjatora budowy basenu przyszkolnego na budynku basenu Szuwarek.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Kultury i Sportu dla Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Praga-Południe
Obszar objęty pomysłem:
Grochów Północny
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Pływalnia „Szuwarek” ul. Kwatery Głównej 13 04-294 Warszawa. Rejon ulic Kwatery Głównej, Ossowskiej, Biłgorajskiej, Szaserów
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Numer działki 22 Warszawa ul. Kwatery Glównej 13, rodzaj użytki Bi, powierzchnia 0,9804, nazwa nieruchomości KW WA6M/00179476/1, obręb 146507_8.0414, identyfikator działki 146507_8.0414.22
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada wykonanie dokumentacji projektowej tablicy, zamówienie płyty z jasnego granitu o wymiarach 50 na 70 cm i grubości około 2 cm, umieszczenie na niej napisu upamiętniającego postać Andrzeja Schiffersa wraz z jego zdjęciem, wykonanie tablicy zgodnie z projektem oraz montaż jej przy wejściu głównym na basen „Szuwarek” przy Szkole Podstawowej nr 215.
Opis projektu
Projekt zakłada przede wszystkim umieszczenie tablicy pamiątkowej dotyczącej osoby P. Andrzeja Schiffersa, pierwszego dyrektora powstałej w 1960 r. Szkoły podstawowej nr 215, inicjatora i organizatora budowy przyszkolnego basenu krytego służącego uczniom szkół prawobrzeżnej Warszawy. Działania związane z projektem sprowadzają się nast. Czynności:
1. Wykonanie dokumentacji projektowej pamiątkowej tablicy.
2. Wybór materiału z jakiego zostanie wykonana tablica.
Powinna ona być wykonana z jasnego polerowanego granitu i mieć wygląd modernistyczny. Wymiary płyty granitowej powinny być nie mniejsze niż 50x70 cm o grubości ok. 2 cm ( wymiary tablicy powinny być dostosowane do łącznego kosztu realizacji projektu zamykającego się w kwocie ok. 10 tyś. Złotych ) Na tablicy znajdzie się podobizna P. A. Schiffersa przy wykorzystaniu jego zdjęcia z hologramem. Na tablicy będzie tez tekst opisujący dokonania P. Schiffersa. Zostanie dokonane wykucie grafiki i tekstu techniką igiełkową na płycie jasnego granitu. Chodzi o to, aby płyta nie miała przytłaczającego cmentarnego charakteru. Tekst napisu zostanie ustalony w porozumieniu z Wdowa po Panu Schiffersie, jak również z obecną dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 215 i jej absolwentami pamiętającymi osobiście Pana Dyrektora. Ostateczny kształt i forma tablicy zostanie opracowany we współpracy z grafikiem i firma kamieniarską.
3. Prace montażowe w/w tablicy na froncie budynku pływalni "Szuwarek" przy wyjściu głównym na basen po uzyskaniu uprzedniej zgody dysponenta pływalni, tj. władz OSIR-u. W tym celu zostanie złozone pismo do OSIR-u.
4. Ewentualne dodatkowe działanie nadanie imienia Andrzeja Schiffersa pływalni "Szuwarek" przy Szkole Podstawowej nr 215 bądź nadanie jego imienia mniejszej niecce basenowej powstałej z inicjatywy Pana Schiffersa i przy jego staraniach w latach 1969 - 1971. Otwarcie mniejszej niecki pływalni miało miejsce w maju 1971 roku. Pierwsza propozycja nadania imienia Andrzeja Schiffersa z 2007 roku nie została zrealizowana gdyż dotyczyła ona żyjącej jeszcze osoby. Pan Schiffer zmarł w 2012 roku.
Uzasadnienie realizacji projektu
Przywołanie pamięci o Andrzeju Schiffersie, inicjatorze wybudowania przyszkolnego basenu krytego dla uczniów szkół praskich. Chodzi o lata 1963-1971, kiedy to pomysł budowy basenu przyszkolnego był pomysłem bardzo nowatorskim. Oddana w maju 1971 roku pływalnia służyła głownie do nauki pływania uczniów. Dzięki inicjatywie budowy basenu przez P. Dyrektora tysiące dzieci z praskich szkół nauczyło się pływać. Basen ten służył mieszkańcom, dzieciom i młodzieży ponad trzydzieści lat do czasu oddania zmodernizowanej i nowoczesnej pływalni „Szuwarek” w 2007 roku. Dzięki zaangażowaniu P. Schiffersa, doskonałej jego współpracy z okolicznymi mieszkańcami, rodzicami, władzami dzielnicy gminy pływalnia przyszkolna mogła powstać.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Koszt realizacji projektu powinien wynieść ok. 10 tysięcy złotych. Koszt orientacyjny został ustalony w oparciu o konsultacje z pracownikami urzędu dzielnicy Praga południe, którzy służyli pomocą podczas spotkania w dniu 10 stycznia 2018 roku w Urzędzie Dzielnicy ( pomoc w sporządzaniu wniosku dot. Budżetu partycypacyjnego ) oraz w oparciu o podobny pomysł wykonania i instalacji tablicy pamiątkowej zgłoszony w ramach budżetu partycypacyjnego w dzielnicy Praga południe w roku 2017. Chodzi o tablicę pamiątkową poświęconą osobie Zygmunta Kęstowicza. Czynniki składowe realizacji projektu to: Projekt tablicy, koszt płyty granitowej, koszt wykucia grafiki i tekstu techniką igiełkową, koszt zamieszczenia zdjęcia z hologramem, koszt uchwytów i montażu tablicy pamiątkowej na ścianie pływalni.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
10 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

19.01.2018 09:47
Autor projektu
21.03.2018 10:06
Wydziału Kultury, Promocji i Sportu_PragaPłd

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany