Zakątek wypoczynkowy wśród drzew

1264
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Żoliborz
Obszar 3 - Marymont - Potok - Żoliborz Dziennikarski
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
116 720 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
  • integracja społeczna
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 368 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Stworzenie zakątka z ławkami w otoczeniu dębu na terenie publicznym na obszarze Spółdzielni Mieszkaniowej "Tylżycka Potok" stanowiącego miejsce spotkań i odpoczynku dla osób w różnym wieku. Posadzenie 10 nowych drzew liściastych w miejscu topoli powalonych w czasie wichury i wymiana trawnika – stworzenie atrakcyjnej przyrodniczej oprawy sprzyjającej wypoczynkowi mieszkańców dzielnicy Żoliborz.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
25.03.2020 08:59

Projekt dotyczył zagospodarowania fragmentu działki ew. nr 15/2 z obrębu 7-04-16 pomiędzy ul. Tylżycką 7 i 11, a parkingiem osiedlowym, w formule "zaprojektuj i wybuduj".

W ramach podpisanej umowy wykonano:

- posadzono 10 sztuk drzew z gatunku klon zwyczajny,

- założono trawnik z siewu,

- zamontowano 4 sztuki ławek modułowych półkolistych do łączenia systemowego z drewna z elementami ze stali,

- zamontowano 2 sztuki ławek z drewna z elementami ze stali,

- zamontowano 2 sztuki koszy na odpady z drewna z elementami ze stali.

Prace zostały odebrane 30 sierpnia b.r.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Żoliborz
Obszar objęty pomysłem:
Obszar 3 - Marymont - Potok - Żoliborz Dziennikarski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Teren osiedlowy Spółdzielni Mieszkaniowej Tylżycka-Potok pomiędzy blokami zlokalizowanymi przy ul.Tylżycka 7, ul.Tylżycka 11, a parkingiem osiedlowym.
Nr działki: 15/2
Obręb ewidencyjny: 7-04-16
KW nr WA1M/00358344/1
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Teren zielony zlokalizowany wokół cennego przyrodniczo, krajobrazowo starego dębu.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Stworzenie zakątka z ławkami w otoczeniu dębu na terenie publicznym na obszarze Spółdzielni Mieszkaniowej "Tylżycka Potok" stanowiącego miejsce spotkań i odpoczynku dla osób w różnym wieku. Posadzenie 10 nowych drzew liściastych w miejscu topoli powalonych w czasie wichury i wymiana trawnika – stworzenie atrakcyjnej przyrodniczej oprawy sprzyjającej wypoczynkowi mieszkańców dzielnicy Żoliborz.
Opis projektu
Teren SM „Tylżycka-Potok” to obszar, z którego korzystają mieszkańcy całego Potoku jak i odwiedzający nas goście. Na terenie tym brakuje jednak miejsc przeznaczonych do odpoczynku – pojedyncze ławki nie spełniają potrzeb użytkowników. Jest to zwłaszcza uciążliwe dla osób starszych i dzieci przebywających na terenie osiedla z opiekunami.
Podstawowym celem projektu jest stworzenie przyjaznego zakątka wypoczynkowego z ławkami w otoczeniu pięknego dębu, uzupełnionego o nowe nasadzenia w miejscu wyłamanych przez huragan topoli . Projekt obejmuje posadzenie 10 nowych drzew liściastych - klonów o naturalnym pokroju, dla wyeksponowania i podkreśleniu istniejącego dębu, a także zapewnienia przyrodniczej oprawy i cienia sprzyjających odpoczynkowi. Dobór gatunków stanowi nawiązanie do nasadzeń wprowadzonych na terenie sąsiedniego osiedla. Projekt obejmuje także przygotowanie podłoża pod nasadzenia drzew, założenie na nowo trawnika i pielęgnację nowych roślin w trzech kolejnych latach.
Program wypoczynkowy dotyczy wprowadzenia 6 ławek, ustawionych w różnych wariantach. Zastosowane zostaną formy półokrągłe ławek, co będzie sprzyjało zacieśnianiu więzi sąsiedzkich. Dwie ławki pojedyncze powinny stanąć w odległości kilkunastu metrów od siebie. Dla komfortu użytkowania oraz ograniczenia kosztów eksploatacji w kolejnych latach ławki powinny być wykonane z materiałów trwałych o wysokiej jakości - siedziska z drewna, pozostałe elementy konstrukcyjne ze stali nierdzewnej lub żeliwa. Wprowadzenie różnych wariantów ławek umożliwi wszystkim użytkownikom (dzieciom, młodzieży, dorosłym, w tym licznym seniorom) wybór zgodny z ich preferencjami, sprzyjać będzie budowaniu pozytywnych więzi sąsiedzkich i wielopokoleniowej integracji. Dopełnienie projektu stanowią 2 kosze na śmieci ustawione również przy istniejącej ścieżce, wykonane z tych samych materiałów i w tej samej stylistyce, co ławki.
Potencjał przestrzenny terenu daje możliwość powiększania zakątka wypoczynkowego w kolejnych latach poprzez dodawanie kolejnych elementów małej architektury przeznaczonych do odpoczynku.
Uzasadnienie realizacji projektu
Na terenie osiedla brakuje miejsc do odpoczynku, co jest uciążliwe dla dzieci, dorosłych, a dla seniorów często oznacza wykluczenie społeczne. Wybrany teren stanowi doskonałe miejsce do lokalizacji siedzisk tworzących atrakcyjny zakątek wypoczynkowy przy pięknym dębie – drzewie, z którym utożsamiają się mieszkańcy osiedla. Dosadzenie nowych drzew reprezentujących szlachetne gatunki w miejscu topól powalonych w czasie wichury znacząco poprawi walory wizualne i atrakcyjność miejsca, w tym bezpieczeństwo i komfort jego użytkowania. Lokalizacja zakątka blisko budynków mieszkalnych i powszechna dostępność umożliwi nawiązywanie więzi sąsiedzkich i wielopokoleniową integrację. Potencjał przestrzenny terenu umożliwi jednocześnie powiększanie zakątka wypoczynkowego w kolejnych latach.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Wykonanie projektu – 10 000 zł brutto;
2. Nasadzenie 10 szt. drzew liściastych obw. 18-20 cm wraz z roczną gwarancją- 20 000 zł brutto (2 000 zł/1 szt.);
3. Założenie trawnika z siewu ok. 2000 m²- 44 000 zł brutto (22 zł/m²);
4. Zakup i montaż 4 szt. ławek modułowych półkolistych do łączenia systemowego z drewna z elementami stali nierdzewnej (model Domino 02.040., 90 02.440.1) - 26 200 zł brutto (1 szt.- 5 142 zł netto/6 324,66 zł brutto + robocizna ≈ 6 550 zł brutto );
5. Zakup i montaż 2 szt. ławek z drewna z elementami ze stali nierdzewnej (model Domino 02.040) – 11 520 zł brutto (1 szt.- 4 500 zł netto/5535 zł brutto + robocizna ≈ 5 760 zł brutto);
6. Zakup i montaż 2 szt. koszy na śmieci z drewna z elementami ze stali nierdzewnej zgodnie ze wzorem Biura Architektury( model Tubus 03.053 kolor RAL 7016) - 4 000 zł brutto (1 szt./2 000 zł);
7. Koszt oznakowania graficznego 1 szt.- 1000 zł brutto.

Łączny koszt 116 720 zł brutto
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
116 720,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
- koszty pielęgnacji – przycinanie koron drzew i podlewanie przez 3 lata: 200 zł/drzewo x 10 = 2 000,00 zł
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
2 000,00 zł

Modyfikacje

20.03.2018 10:55
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Żoliborz
20.03.2018 14:24
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Żoliborz
01.06.2018 10:01
Koordynator w Dzielnicy Żoliborz

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany