Bezpieczni ludzie, czyste ulice - monitoring na Młocinach i Wrzecionie

691
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Bielany
Wrzeciono, Młociny
Autor pomysłu Agnieszka Gola
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
800 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Zainstalowanie 100 kamer monitoringu miejskiego na ulicach Młocin i Wrzeciona służących przede wszystkim zapobieganiu sytuacjom niebezpiecznym lub naruszającym ład społeczny oraz estetykę naszych ulic.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Bielany
Obszar objęty pomysłem:
Wrzeciono, Młociny
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Teren Młocin i Wrzeciona - zgodnie z granicami obszaru
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Kamery zostaną umieszczone w miejscach najbardziej wymagających objęcia monitoringiem, wskazanych przez policję, straż miejską i samorządy mieszkańców.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Zainstalowanie 100 kamer monitoringu miejskiego na ulicach Młocin i Wrzeciona służących przede wszystkim zapobieganiu sytuacjom niebezpiecznym lub naruszającym ład społeczny oraz estetykę naszych ulic.
Opis projektu
Projekt zakłada umieszczenie kamer monitorujących na latarniach ulicznych i słupach energetycznych w miejscach, o wyborze których zdecydują odpowiednie służby. Powinny to być miejsca wymagające zwiększonej kontroli na terenie osiedli, przystanki autobusowe, okolice szkół, miejsca narażone na akty wandalizmu, wysypywanie śmieci itp. Kamery mają pełnić przede wszystkim rolę zapobiegającą niebezpiecznym i niepożądanym zdarzeniom przez co zwiększać poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Kamery powinny spełniać parametry umożliwiające nagrywanie także w złych warunkach pogodowych i w nocy, powinny być umieszczone na optymalnej wysokości dla spełniania swej roli oraz nie mogą być narażone na łatwe zasłonięcie czy uszkodzenie. Kamery powinny działać 24 godziny na dobę. Zapis z kamer będzie archiwizowany i udostępniany odpowiednim służbom. Urządzenia powinny służyć monitorowaniu bezpieczeństwa ludzi, a więc obejmować swym zasięgiem chodniki, przystanki, przejścia dla pieszych. Proponowane miejsca na Młocinach: ul. Książąt Mazowieckich, Encyklopedyczna, Michaliny, Anny Jagiellonki, Dzierżoniowska oraz okolice SP 77 oraz przystanki autobusowe. Proponowane miejsca na Wrzecionie: ul. Wrzeciono, Nocznickiego, Przy Agorze, okolice wszystkich szkół oraz przystanki autobusowe. Wybór miejsc do wymagających monitorowania powinien zostać skonsultowany z policją i strażą miejską oraz samorządem mieszkańców.
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt ma na celu zwiększyć bezpieczeństwo i porządek na naszych ulicach. Doświadczenie płynące z miejsc gdzie zainstalowano kamery pokazuje, że kamery pełnią przede wszystkim skuteczną funkcję profilaktyczną, ale także stanowią istotną pomoc dla służb porządkowych. Osoby zamieszkujące na monitorowanym obszarze czują się bezpieczniej, mają mniejsze obawy o bezpieczeństwo bliskich i mienia. Dzięki monitoringowi zostanie wyeliminowanie wysypywanie śmieci w nieodpowiednich miejscach oraz akty wandalizmu.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Zainstalowanie 100 kamer - obejmujące koszty wykonania projektu, cenę kamery, instalację sprzętu - 800 000,00 złotych.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
800 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszty poboru energii, konserwacji, przechowywania uzyskanego materiału.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
20 000,00 zł

Modyfikacje

25.01.2018 16:59
slacek

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Pomysł fajny, zabrakło mi informacji,kto będzie go na bieżąco obsługiwał? Zamontowane kamery na "mieście" są zamontowane przez Centrum Zarządzania Kryzysowego dla m.st Warszawy i jest on zintegrowany z systemami służb np.Straży Miejskiej. W projekcie zabrakło informacji jak praktycznie ten system miałby funkcjonować, kto miałby go obsługiwać i odpowiadać za zgłaszanie zdarzeń.
  Mieszkaniec11934  26.01.2018 20:48
 • Witam,
  Pomysł projekt popieram ale czy ze względu na bardzo duże koszta projekt nie powienień być zaliczony jako projekt ogólnodzielnicowy, z uwagi na to , że jest ogólnodostępny to raz, a tą kwestie zgłosiłem już do urzędu CKS , gdyż kompletnie idea budżetu przestaje mieć sens, gdy jeden projekt lokalny zabiera praktycznie całą pule środków a inne przestają mieć racje bytu, uważam , że powinien być podział projektów na projekty powyżej pewnej kwoty budżetu np 1/3 , taki projekt automatycznie powinien być zaliczony do grupy projektów ogólnodzielnicowych, gdzie każdy wie , iż potrzebna jest większa ilość głosów niż jak ma to miejsce podczas głosowania na projekty lokalne, obawiam się, że powstała luka w całej idei budżetu, gdzie konkurencja kosztownych projektów zamiast walczyć w puli ogólnodzielnicowej , gdzie trudniej jest uzyskać zwycięstwo i powinny wygrać faktycznie najlepsze projekty, najbardziej kosztowne ze sporym udziałem i wynikiem mieszkańców na poziomie ok 2 tys głosów a nie z udziałem głosów na poziomie 300/500 jak ma to miejsce lokalnie,,
  Mieszkaniec1712  29.01.2018 14:20
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany