Poprawa bezpieczeństwa – aktywne przejście Powstańców Śl.-Sternicza, wyniesione przejścia przez Sterniczą i Szczotkarską

1366
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Bemowo
Chrzanów, Jelonki Południowe, Jelonki Północne
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
240 000 zł
Kategoria
  • komunikacja/drogi
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Projekt zakłada poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych i przejazdach rowerowych. Na przejściu przez Powstańców Śl. przy Sterniczej powstanie „aktywne przejście” ostrzegające kierowców gdy pieszy chce przejść przez jezdnię. Przejścia i przejazdy rowerowe przez Sterniczą i Szczotkarską zostaną wyniesione do poziomu chodnika.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Bemowo
Obszar objęty pomysłem:
Chrzanów, Jelonki Południowe, Jelonki Północne
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ul. Sternicza / ul. Powstańców Śląskich / ul. Szczotkarska
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Przejście dla pieszych przez ul. Powstańców Śląskich przy ul. Sterniczej Przejście dla pieszych i przejazd rowerowy przez ul. Sterniczą (po zach. str. ul. Powstańców Śl.) Przejście dla pieszych i przejazd rowerowy przez ul. Szczotkarską (po zach. str. ul. Powstańców Śl.)
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych i przejazdach rowerowych. Na przejściu przez Powstańców Śl. przy Sterniczej powstanie „aktywne przejście” ostrzegające kierowców gdy pieszy chce przejść przez jezdnię. Przejścia i przejazdy rowerowe przez Sterniczą i Szczotkarską zostaną wyniesione do poziomu chodnika.
Opis projektu
Przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe w wyżej wymienionych miejscach narażają wszystkich uczestników ruchu drogowego, a zapewnienie bezpieczeństwa to bardzo ważny element organizacji ruchu drogowego.

Na przejściu dla pieszych przez ul. Powstańców Śląskich przy ul. Sterniczej powstanie aktywne przejście dla pieszych - to system poprawiający bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Aktywne przejście mają na celu ochronę pieszego jak również ostrzeżenie kierowcy w momencie, gdy ktoś znajduje się na przejściu lub w jego bezpośredniej okolicy. Tego rodzaju przejście nie działa w sposób ciągły, a aktywuje się tylko wtedy gdy jest potrzebne.

Projekt aktywnego przejścia to inteligentny system informujący kierowcę o osobie poruszającej się na przejściu dla pieszych. Aktywne przejście powinno być wyposażone w zsynchronizowane ze sobą elementy: czujnik ruchu, pasy biało – czerwone, migające diody w asfalcie, znak drogowy z lampą ostrzegawczą oraz poprzedzającą przejście / przejazd nawierzchnię antypoślizgową. Szczególnie przydaje się to wieczorami, kiedy piesi i rowerzyści są słabiej widoczni. W załączeniu grafika przybliżająca efekt końcowy. Czujnik ruchu wykrywa obecność pieszego lub rowerzysty w pobliżu przejścia i uruchamia sygnały świetlne – pulsują wbudowane w asfalt diody i dodatkowe światło nad znakiem drogowym.
Przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe przez ul. Sterniczą i ul. Szczotkarską (za zachodniej stronie ul. Powstańców Śl.) zostaną wyniesione do poziomu chodnika i drogi dla rowerów. W ten sposób kierowcy będą musieli zachować większą ostrożność, dzięki czemu zwiększy się bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i kierowców.
Uzasadnienie realizacji projektu
Zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom ruchu drogowego, to priorytet dla wszystkich osób odpowiadających za infrastrukturę drogową oraz za Naszą dzielnicę. Na tych przejściach i przejazdach wielokrotnie zgłaszane były zażalenia na poszczególnych użytkowników ruchu drogowego. Kierowcy samochodów jeżdżą ze zbyt dużą prędkością, piesi zbyt energicznie wkraczają na pasy, a rowerzyści są niewidoczni przez kierowców i na pełnej prędkości przejeżdżają przez pasy nie uwzględniając samochodów. Szczególnie gdy chodzi o przejazd przez ulicę Szczotkarską gdzie znajduje się łuk zasłaniający widoczność kierowcom samochodów i rowerzystom.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
aktywne przejście dla pieszych przez ul. Powstańców Śląskich przy ul. Sterniczej wraz z korektą krawężnika po wschodniej stronie: 120 000 zł.
wyniesione przejście i przejazd rowerowy przez ul. Szczotkarską i Sterniczą: 2x 60 000 zł.
Łącznie: 240 000 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
240 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
konserwacja
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
1 000,00 zł

Modyfikacje

22.01.2018 15:57
Autor projektu
12.04.2018 14:03
Koordynator w Zarządzie Dróg Miejskich
12.04.2018 14:03
Koordynator w Zarządzie Dróg Miejskich
12.04.2018 14:04
Koordynator w Zarządzie Dróg Miejskich

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Wyznaczenie przejazdu rowerowego przez ulicę Powstańców Śląskich przy skrzyżowaniu ze Sterniczą obok istniejącego przejścia dla pieszych to dobry pomysł. Natomiast aby poprawić bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów przez ulice Sterniczą oraz Szczotkarską przy ich skrzyżowaniach z Powst. Śl. proponuję aby zostały one wyniesione. W ten sposób kierowcy będą musieli zwolnić gdy będą się do nich zbliżać dzięki czemu będą w stanie bezpiecznie się zatrzymać aby przepuścić pieszych i/lub rowerzystów. Na Szczotkarskiej warto też uniemożliwić (np. słupkami) nielegalne parkowanie przy przejściu dla pieszych (bliżej niż 10 metrów), które ogranicza widoczność.
    Mieszkaniec63  22.01.2018 17:43
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany