Czysta Bluszczańska/ Wojskowej Służby Kobiet - czyszczenie chodnika oraz rekultywacja terenów zielonych wzdłuż chodnika - etap I

1666
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Mokotów
Siekierki Augustówka
Autor pomysłu Aleksandra Młyńczyk
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
23 700 zł
Kategoria
  • komunikacja/drogi
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 456 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Oczyszczenie chodnika na ulicy Wojskowej Służby Kobiet (na części map widnieje jako ul.
Bluszczańska stąd obie nazwy w tytule projektu) oraz rekultywacja terenu zielonego wzdłuż chodnika na odcinku o długości 150 m (od skrzyżowania z ul. Grupy AK Północ) i pasie do 15 metrów od chodnika.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
29.01.2020 12:48

Umowa z 08.10.2019. Protokół z 15.10.2019 r. Wykonano: zamiatanie chodnika na powierzchni 300 m2; prace porządkowe w postaci usunięcia wszytskich odpadów komunalnych w pasie 3 m od chodnika na powierzchni 450 m2; wymianę guntu na głębokości nie mniejszej niż 15 cm i założenie trawnika z siewu na szer.=3 m od chodnika na powierchni 450 m2; pielęgnacje drzew o obwodzie pnia na wysk. 5 cm wynoszącym do 49 cm i krzewów, usunięcie podrostów drzew i krzewów w pasie 3 m od chodnika oraz skrajni drogi w pionie do wysokości 4 m na powierzchni 450 m2. Ustawiono 3 szt. koszy betono-drewnianych w pasie drogowym Wojskowej Służby Kobiet vel Bluszczańskiej w ramach bieżącej działalności Wydziału ochrony środowiska, w grudniu 2019 r.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Mokotów

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Mokotów
Obszar objęty pomysłem:
Siekierki Augustówka
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Część chodnika na ul. Wojskowej Służby Kobiet oraz zielony teren do niego przylegający
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Zaznaczone w załączniku Chodnik_rekultywacja_mapa.jpg
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Oczyszczenie chodnika na ulicy Wojskowej Służby Kobiet (na części map widnieje jako ul.
Bluszczańska stąd obie nazwy w tytule projektu) oraz rekultywacja terenu zielonego wzdłuż chodnika na odcinku o długości 150 m (od skrzyżowania z ul. Grupy AK Północ) i pasie do 15 metrów od chodnika.
Opis projektu
Chodnik w okresie letnim jest zarośnięty trawą (miejscami do szerokości ponad 40 cm) a przez resztę roku pokryty jest mokrym lub zamarzniętym błotem. Zieleń wzdłuż chodnika to dziko rosnące drzewa, krzaki i wysokie trawy, między którymi piętrzą się śmieci i pnącza wiszące w okresie letnim prawie do chodnika . Niektóre pnie drzew rosną nad całą szerokością chodnika lub jezdni, połamane i przewrócone drzewo leży nieruszone od roku.
Projekt zakłada przywrócenie pierwotnego stanu chodnikowi poprzez usunięcie z niego (nie tylko odgarnięcie o kilka cm) mchu, trawy i błota.
Drugą częścią jest uporządkowanie zieleni wzdłuż chodnika, która obecnie jest jednymi wielkimi chaszczami, wśród których walają się śmieci i mnożą kleszcze. Obejmowałoby to usunięcie połamanych drzew, przycięcie lub wycięcie gałęzi, krzaków, pnączy, które w okresie kwitnienia utrudniają poruszanie się po chodniku a także nieestetycznych samosiewów i gęstych wysokich twardych traw oraz wywiezienie zalegających tam śmieci. Na tak przygotowanym gruncie będzie można w przyszłości posadzić lub posiać bardziej estetyczną roślinność korespondującą z pobliskimi terenami rekreacyjnymi i spacerowymi.


Uzasadnienie realizacji projektu
Chodnik jest bardzo uczęszczany, bo jest najkrótszą drogą na przystanki zlokalizowane na ul. Czerniakowskiej i Gagarina a jego stan utrudnia poruszanie się, jak i wymijanie pieszych, nie mówiąc o braku estetyki tego miejsca.
Planowane lub już trwające projekty w okolicy, czyli budowa Czerniakowskiej BIS, centrum handlowego, rekultywacja i rozwój terenu Kopca Powstania Warszawskiego nie dotykają tego obszaru, który od dawna jest zarośnięty i zaśmiecony i obecnie nie wiadomo nic o zmianie tej sytuacji.
Projekt daje możliwość poprawy jakości, estetyki i bezpieczeństwa codziennego poruszania się mieszkańców do pracy, do szkoły czy na spacery.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Oczyszczenie chodnika z trawy i błota na odcinku 150 m - 300 zł
2. Przycięcie pni zagrażających bezpieczeństwu pieszych i pojazdów - 3 x 400 zł - 1200 zł
3. Przycinka dzikich gałęzi na pniach większych drzew - 6 szt. x 100 zł - 600 zł
4. Przycinka lub wycinka dużych dzikich krzaków, samosiewów o większym obwodzie i pnączy na nich - 30 szt. x 50 zł - 1500 zł
5. Koszenie wysokich twardych traw, usuwanie samosiewów, karczowanie terenu do 10 m od krawędzi chodnika na pasie o długości ok 80 m (80 m x 10 m x 8 zł/m2), co umożliwiłoby w przyszłości założenie bardziej estetycznych form zieleni - 6400 zł
6. Oczyszczenie terenu, wywóz i utylizacja połamanych i wyciętych gałęzi, drzew i korzeni, w tym usunięcie i wywóz leżącego połamanego drzewa - 2000 zł
7. Oczyszczenie terenu ze śmieci na odcinku do 15 m od krawędzi chodnika (np. z wykorzystaniem doświadczeń z serii zrealizowanych projektów "Czysta Wisła") - 200 zł
8. Postawienie 2 dużych koszy na śmieci i ich regularne opróżnianie (np. wiklinowych z wykorzystaniem doświadczeń z serii zrealizowanych projektów "Czysta Wisła") - jednego wzdłuż Wojskowej Służby Kobiet bliżej skrzyżowania z ul. Grupy AK Północ i drugiego na terenie rekreacyjnym przy ul. Grupy AK Północ (przy ławkach obok boiska), gdzie w okresie letnim notorycznie okolica zarzucana jest litrami plastikowych odpadów a małe kosze na śmieci pełne są niezgniecionych butelek i psich odchodów - 600 zł (kosze) + 1800 zł (wywóz śmieci)
9. Zagospodarowanie wykarczowanego terenu. np. dosianie mieszanki trawy z kwiatami - 3500 zł (posianie trawnika) + 1600 zł (koszenie 2x w roku))
10.Projekt i nadzór - 4000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
23 700,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Wywóz śmieci, ewentualne naprawy koszy na śmieci, przycinanie dzikich gałęzi i samosiejek, 2 x koszenie trawnika + ewentualne dosianie nasion.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
5 000,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany