Kwitnący skwer Jagmina (skwer u zbiegu ulic: Milenijnej, Ceramicznej i Jagmina)

662
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Białołęka
Obszar 1 - Tarchomin, Nowodwory, Kępa Tarchomińska
Autor pomysłu Daniela Grzesińska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
40 800 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Celem projektu jest uporządkowanie i udostępnienie mieszkańcom skweru obsadzonego kwitnącymi i pięknie pachnącymi drzewami i krzewami. Dodatkowo miejsce zostanie wyposażone w ławki tak, aby spacerujący przechodnie mogli odpocząć wśród zieleni, która stanie się także oazą dla ptaków. Skwer ten obecnie jest bardzo zaniedbany, a tak niewiele potrzeba aby było pięknie

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Białołęka
Obszar objęty pomysłem:
Obszar 1 - Tarchomin, Nowodwory, Kępa Tarchomińska
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Skwer na zbiegu ulic: Jagmina, Milenijnej i Ceramicznej. Działka miejska ew. nr 64
z obrębu 4-03-06.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Jest to skwer z którego korzystają mieszkańcy jako przedept pomiędzy ulicami w drodze do urzędu dzielnicy lub pobliskiego lasu Anecin. Jest zaniedbany, ale ma duży potencjał jako miejsce rekreacji. Jest łatwo dostępny zarówno komunikacją publiczną, jak i pieszo i rowerem z sąsiedniej ścieżki rowerowej.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Celem projektu jest uporządkowanie i udostępnienie mieszkańcom skweru obsadzonego kwitnącymi i pięknie pachnącymi drzewami i krzewami. Dodatkowo miejsce zostanie wyposażone w ławki tak, aby spacerujący przechodnie mogli odpocząć wśród zieleni, która stanie się także oazą dla ptaków. Skwer ten obecnie jest bardzo zaniedbany, a tak niewiele potrzeba aby było pięknie
Opis projektu
Na rogu ulic Ceramicznej, Jagmina i Milenijnej, w pobliżu Urzędu Dzielnicy Białołęka, zlokalizowany jest teren zielony (ok. 0,35h). Skwer znajduje się w pobliżu wydmowego lasu Anecin, ścieżek spacerowych i rowerowych, ale nie jest szczególnie uczęszczany przez mieszkańców w celach rekreacyjnych. Jego główna rolą jest stanowienie skrótowego przejścia pomiędzy otaczającymi uliczkami. Jego obecny stan pozostawia wiele do życzenia, ponieważ leżą tak pozostałości betonowych elementów, podłoże zawiera również gruz i nierówności, co powoduje iż rosnące tam drzewa przewracają się. Zieleń jest zaniedbana. Teren ten posiada jednak duży potencjał do pełnienia roli atrakcyjnego skweru. Rosną na mim duże dorodne drzewa, które warte są zachowania i uzupełnienia o nowe drzewa, krzewy, kwiaty, a także małą architekturę parkową.

Głównym celem projektu jest uporządkowanie terenu, obsadzenie go atrakcyjną, lokalną i przydatną dla ptaków i owadów, bujną roślinnością oraz udostępnienie terenu okolicznym mieszkańcom w celu rekreacji i wypoczynku.
Projekt przewiduje:
- ustawienie ławek wzdłuż istniejących ścieżek, przedeptów,
- posadzenie 10 drzew owocowych i kwitnących dostosowanych do trudnych miejskich warunków np. głóg jednoszyjkowy, jarząb pospolity, grusza drobnoowocowa – nasadzenia swobodne (skwer będzie miejscem przyjaznym dla ptaków i owadów), spełniające Standardy Kształtowania Zieleni Warszawy (m.in. - obwód drzewa 16 – 18 cm, z odpowiednio przygotowanym podłożem do warunków odpowiednich dla rozwoju korzeni drzew (wymiana gleby);
- posadzenie kwitnących i owocujących krzewów spełniających w/w SKZ Warszawy i przydatnych dla ptaków w okolicy ławek w 10 luźnych skupinach po 15 krzewów, o wysokości min. 50 cm np. jaśminowiec wonny, róża dzika lub wielokwiatowa, porzeczka czerwona, malina właściwa, kalina wonna, lilak dereń biały/jadalny, pięciornik,
- ustawienie 2 koszy na odpady z zadaszeniem zapobiegającym wylatywaniu odpadów.

Dla tego terenu, należącego do m.st. Warszawy nie ma jeszcze miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego co stanowi niebezpieczeństwo, iż teren ten może zostać w przyszłości przeznaczony pod zabudowę. Utworzenie tutaj skweru może temu zapobiec i pokazać władzom miasta i dzielnicy, że mieszkańcy oczekują zielonych przestrzeni zamiast kolejnych blokowisk.
Uzasadnienie realizacji projektu
Jest to teren miejski bez miejscowego planu zagopsodarowania przestrzennego, więc warto zawczasu pokazać władzom miasta i dzielnicy, że my mieszkańcy chcemy zostawić do przyrodzie, a nie przeznaczac na kolejne blokiwiska.
Jest to miejsce z potencjałem, w którym wiele przechodniów i mieszkańców zatrzymałoby się na odpoczynek i miłe spędzenie czasu, ale brak tu ławek i teren jest dość zaniedbany i zanieszyszczony starymi płytami betonowymi. Niewiele nakładów trzeba, aby stał się miejscem przyjaznym dla mieszkańców i ptaków miejskich jako oaza zieleni.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Koszty związane z realizacją projektu:
- wykonanie projektu zagospodarowania skweru: 3 000 zł,
- wyrównanie i uporządkowanie terenu: 8 000 zł,
- ustawienie ławek na skwerze: 6 szt. x 1 500 zł/ sztukę = 9 000 zł,
- nasadzenie 10 szt. drzew obejmujące: 4 paliki zbite w skrzynkę na dwóch wysokościach, wiązanie taśmą szerokości min. 3 cm, zabezpieczenie przed psami i podkaszarkami plastikową siatką (dół przy palikach), wykonanie misy o średnicy min. 1 m, wymulczowanej warstwą minimum 5 cm (5-10 cm) przekompostowanej kory z wałem ułatwiającym podlewanie w pierwszym roku po posadzeniu dookoła misy, pielęgnację uwzględniającą regularne podlewanie z użyciem rozwiązania nie gorszego niż tzw. worki nawadniające -> tj., w okresie od wiosny do jesieni (IV - X) ok. 50 l wody/ tydzień, glebę w sąsiedztwie drzew należy w tym czasie chronić przed zasoleniem, zagęszczeniem i przekopywananiem na skutek remontów. Drzewa zostaną oznaczone tabliczkami z nazwą gatunku oraz datą posadzenia.
drzewa w ilości 10 szt. x 1000 zł/sztukę = 10 000 zł
- posadzenie 150 szt. krzewów w okolicy ławek w 10 luźnych skupinach w okolicy ławek - 1 skupina stanowić będzie 15 krzewów, o wysokości min. 50 cm
krzewy w ilości 150 szt. x 50 zł/ sztukę = 7 500 zł,
- zakup i ustawienie koszy na śmieci: 2 szt. x 800 zł/sztukę = 1 600 zł,
- oznaczenie tablicą informacyjną z logo Budżetu Partycypacyjnego: 1 szt. x 1 700 zł/ sztukę = 1 700 zł
Całkowity koszt projektu: 40 800 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
40 800,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszt eksploatacji w następnych latach, biorąc pod uwagę utrzymanie, pielęgnację i podlewanie nowo posadzonych drzew i krzewów oraz koszty sprzątania i konserwacji:
- w przypadku nasadzonych drzew : 10 sztuk x 180zl/ sztukę = 1 800 zł,
- w przypadku nasadzonych krzewów: za 100 mb – 1 200 zł
Całkowity koszt eksploatacji w następnych latach: 3 000 zl
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
3 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki

Modyfikacje

09.02.2018 14:54
Koordynator w dzielnicy Białołęka
12.04.2018 13:43
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Białołęka
12.04.2018 13:53
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Białołęka
12.04.2018 13:56
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Białołęka
12.04.2018 13:59
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Białołęka
12.04.2018 14:00
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Białołęka
29.05.2018 14:55
Koordynator w dzielnicy Białołęka

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Super pomysł. Sama o tym myślałam przechodząc tamtędy
  Mieszkaniec11782  21.01.2018 20:04
 • Może ma Pani jakieś sugestie odnośnie projektu? Jeszcze dziś możemy wprowadzić poprawki.
  Pozdrawiam,
  Daniela
  Daniela Grzesińska  22.01.2018 10:35 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany