Pij, Warszawo - na Starej Ochocie

1400
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Ochota
Stara Ochota
Autor pomysłu Maciej Czapliński
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
113 947 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 421 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt obejmuje ustawienie na ulicach dzielnicy kranów/źródełek z wodą pitną podłączonych do miejskiej sieci wodociągowej. Jest to kontynuacja projektu zgłoszonego w poprzednich edycjach budżetu w różnych dzielnicach Warszawy. Teraz uzupełniam sieć poidełek na terenie wszystkich dzielnic. Projekt obejmuje także uruchomienie zabytkowego poidełka na skwerze przed szpitalem na Lindleya.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
03.09.2020 10:14

Zgodnie z podpisanym Porozumieniem pomiędzy Miastem Stołecznym Warszawa w ramach, którego działa Zarząd Zieleni m.st. Warszawy a Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. w sprawie realizacji wspólnego przedsięwzięcia, polegającego na instalacji źródełek wody pitnej w przestrzeni miejskiej, w okresie lipiec – październik 2019 r. realizowany był pilotażowy projekt, obejmujący montaż na istniejących hydrantach 30 miejskich źródełek.

Lokalizacje dla źródełek realizowanych w ramach pilotażu wybrane zostały pod względem ich dostępności (braku konieczności przebudowy przyłączy, oraz wykonania nawierzchni), stanu technicznego hydrantów MPWiK oraz jakości badań wody zarówno przed jak i po montażu źródełka. Po okresie pilotażowym, źródełka zostaną zdemontowane na okres zimowy.

W ramach programu pilotażowego postawiono 1 szt. poidełka przy ulicy Wawelskiej.

Dysponujemy stanowiskiem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej w sprawie możliwości montażu źródełek w świetle aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju. - wg tej opinii montaż źródełek jest ryzykowny, co powoduje, że będzie odlożony w czasie.

 

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Ochota
Obszar objęty pomysłem:
Stara Ochota
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
5 lokalizacji – ruchliwych punktów w dzielnicy, zwłaszcza odwiedzanych przez spacerowiczów, osoby aktywnie uprawiające sport i bawiące się dzieci. Przykładowe proponowane lokalizacje:
Pole Mokotowskie - u wylotu Banacha
Park Wielkopolski
Park Marii Curie
pl. Narutowicza - przy przystankach tramwajowych
Banacha/Pasteura
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Do ustalenia i konsultacji, również pod względem możliwości technicznych. Zgodnie z przyjętą technologią poidełka będą instalowane w miejscu istniejących hydrantów podziemnych w dogodnych miejscach dla zlokalizowania poidełka.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt obejmuje ustawienie na ulicach dzielnicy kranów/źródełek z wodą pitną podłączonych do miejskiej sieci wodociągowej. Jest to kontynuacja projektu zgłoszonego w poprzednich edycjach budżetu w różnych dzielnicach Warszawy. Teraz uzupełniam sieć poidełek na terenie wszystkich dzielnic. Projekt obejmuje także uruchomienie zabytkowego poidełka na skwerze przed szpitalem na Lindleya.
Opis projektu
Projekt zakłada zakup i instalację źródełek (kranów) z pitną wodą na ulicach Warszawy. Takie źródełka są powszechnie spotykane w miastach Zachodu, a przede wszystkim Południa. Umożliwiają gaszenie pragnienia mieszkańcom i turystom, a dzięki ładnemu wzornictwu stanowią element małej architektury ulicznej, stają się symbolami miasta.
W Warszawie krany opracowane według jednolitego dla całego miasta projektu (wybranego w konkursie rozstrzygniętym w ubiegłym roku) zostałyby ustawione w ruchliwych punktach poszczególnych dzielnic (analogiczny projekt składam dla kilku innych dzielnic stolicy) i podłączone do miejskiej sieci wodociągowej poprzez hydranty podziemne, na których zostaną zainstalowane specjalne instalacje (w razie potrzeby konstrukcja umożliwia szybki demontaż, by zapewnić dostęp do hydrantu). Woda dostarczana przez Wodociągi Warszawskie spełnia wyśrubowane normy czystości i może być pita prosto z kranu – należy ten sukces wykorzystać i promować. Przepływ wody następowałby po naciśnięciu odpowiedniego przycisku. Niewykorzystana woda byłaby odprowadzana do kanalizacji burzowej lub po prostu wysychała.
Z czasem sieć mogłaby być rozwijana przez miasto z „normalnego” budżetu, przede wszystkim przy okazji remontów ulic i parków. Docelowo gęsta sieć źródełek mogłaby objąć całą Warszawę, a same poidła mogłyby stać się rozpoznawalnym elementem warszawskiego krajobrazu.
Uzasadnienie realizacji projektu
Udostępnienie źródełek przełoży się na wymierne korzyści zdrowotne dla mieszkańców. Umożliwi gaszenie pragnienia i nawadnianie organizmu, co jest ważne nie tylko w upalne dni, ale przez cały rok. Upowszechnienie dostępu do darmowej wody pitnej ulży też kieszeniom mieszkańców. Poza tym uzupełni ofertę terenów zielonych – dostęp do wody jest nieoceniony dla uprawiających sporty. Będzie korzystne dla środowiska naturalnego, ponieważ prowadzi do zmniejszenia sprzedaży butelek plastikowych z wodą i napojami. Dla miasta oznacza to także niższe koszty wywozu śmieci. Ale, co ważniejsze, instalacja źródełek przyniosłaby miastu korzyści pośrednie w postaci integracji społecznej (woda przyciąga ludzi), lepszego wizerunku wśród mieszkańców i turystów.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Koszt poidełek w poszczególnych lokalizacjach montowanych na istniejących hydrantach:
• Pole Mokotowskie u wylotu Banacha – poidełko z misa dla zwierząt – 22 103,10 zł
• Park Wielkopolski – poidełko ter. zab. z misa dla zwierząt – 26 654,10 zł
• Park Marii Curie – poidełko ter. zab. – 23 247,00 zł
• Pl. Narutowicza – ter. zab. – 23 247,00 zł
• Banacha/Pasteura – 18 696,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
113 947,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Jako roczny koszt eksploatacji 6 poidełek przyjęto 12000 zł brutto w ślad za wyliczeniami przeprowadzonymi w ubiegłym roku przez miasto. Koszty te obejmują dostawę wody, konserwację urządzeń i usuwanie skutków wandalizmu oraz demontaż na zimę i montaż wiosną.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
12 000,00 zł

Modyfikacje

24.01.2018 15:18
Koordynator w dzielnicy Ochota
30.01.2018 09:24
Koordynator w dzielnicy Ochota
24.04.2018 14:10
Koordynator w Zarządzie Zieleni
08.05.2018 08:24
Koordynator w Zarządzie Zieleni
01.06.2018 09:03
Koordynator w dzielnicy Ochota

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Dlaczego misa dla zwierząt uwzględniona jest jedynie w 2 lokalizacjach?
    Mieszkaniec12807  10.06.2018 12:20
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany