Pij, Warszawo - na Starej Ochocie

Realizacja pomysłu
Zgodnie z podpisanym Porozumieniem pomiędzy Miastem Stołecznym Warszawa w ramach, którego działa Zarząd Zieleni m.st. Warszawy a Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. w sprawie realizacji wspólnego przedsięwzięcia, polegającego na instalacji źródełek wody pitnej w przestrzeni miejskiej, w okresie lipiec – październik 2019 r. realizowany był pilotażowy projekt, obejmujący montaż na istniejących hydrantach 30 miejskich źródełek.
Lokalizacje dla źródełek realizowanych w ramach pilotażu wybrane zostały pod względem ich dostępności (braku konieczności przebudowy przyłączy, oraz wykonania nawierzchni), stanu technicznego hydrantów MPWiK oraz jakości badań wody zarówno przed jak i po montażu źródełka. Po okresie pilotażowym, źródełka zostaną zdemontowane na okres zimowy.
W ramach programu pilotażowego postawiono 1 szt. poidełka przy ulicy Wawelskiej.
Dysponujemy stanowiskiem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej w sprawie możliwości montażu źródełek w świetle aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju. - wg tej opinii montaż źródełek jest ryzykowny, co powoduje, że będzie odlożony w czasie.
Lokalizacja
Pole Mokotowskie - u wylotu Banacha
Park Wielkopolski
Park Marii Curie
pl. Narutowicza - przy przystankach tramwajowych
Banacha/Pasteura
Dane projektu
W Warszawie krany opracowane według jednolitego dla całego miasta projektu (wybranego w konkursie rozstrzygniętym w ubiegłym roku) zostałyby ustawione w ruchliwych punktach poszczególnych dzielnic (analogiczny projekt składam dla kilku innych dzielnic stolicy) i podłączone do miejskiej sieci wodociągowej poprzez hydranty podziemne, na których zostaną zainstalowane specjalne instalacje (w razie potrzeby konstrukcja umożliwia szybki demontaż, by zapewnić dostęp do hydrantu). Woda dostarczana przez Wodociągi Warszawskie spełnia wyśrubowane normy czystości i może być pita prosto z kranu – należy ten sukces wykorzystać i promować. Przepływ wody następowałby po naciśnięciu odpowiedniego przycisku. Niewykorzystana woda byłaby odprowadzana do kanalizacji burzowej lub po prostu wysychała.
Z czasem sieć mogłaby być rozwijana przez miasto z „normalnego” budżetu, przede wszystkim przy okazji remontów ulic i parków. Docelowo gęsta sieć źródełek mogłaby objąć całą Warszawę, a same poidła mogłyby stać się rozpoznawalnym elementem warszawskiego krajobrazu.
Charakterystyka
Kosztorys
• Pole Mokotowskie u wylotu Banacha – poidełko z misa dla zwierząt – 22 103,10 zł
• Park Wielkopolski – poidełko ter. zab. z misa dla zwierząt – 26 654,10 zł
• Park Marii Curie – poidełko ter. zab. – 23 247,00 zł
• Pl. Narutowicza – ter. zab. – 23 247,00 zł
• Banacha/Pasteura – 18 696,00 zł
Co sądzisz o tym pomyśle?
Dodaj komentarz