Bemowskie Wymiany Książek

738
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Bemowo
Autor pomysłu Mieszkanka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
8 000 zł
Kategoria
  • kultura
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 1149 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Spotkania dla wszystkich, którzy lubią książki i chętnie się nimi dzielą. Odwiedzający wymieniają się przyniesionymi książkami oraz mogą porozmawiać w kawiarnianej atmosferze nie tylko o literaturze. Dla dzieci zorganizowane zostaną warsztaty plastyczne o tematyce związanej z książkami i czytelnictwem. Wydarzenie wpisuje się w ideę bookcrossingu.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
27.03.2020 09:49

Projekt zrealizowany.

Odbyły się 4 wymiany książek z warsztatami plastycznymi w MAL Dwa Jelonki. Wymiany były realizowane we współpracy z wolontariatem szkolnym.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Bemowskie Centrum Kultury

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Bemowo
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ul.Powstańców Śląskich 44 "Dwa Jelonki"
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
ul.Powstańców Śląskich 44 "Dwa Jelonki" - Miejsce Aktywności Lokalnej prowadzone przez Bemowskie Centrum Kultury
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Spotkania dla wszystkich, którzy lubią książki i chętnie się nimi dzielą. Odwiedzający wymieniają się przyniesionymi książkami oraz mogą porozmawiać w kawiarnianej atmosferze nie tylko o literaturze. Dla dzieci zorganizowane zostaną warsztaty plastyczne o tematyce związanej z książkami i czytelnictwem. Wydarzenie wpisuje się w ideę bookcrossingu.
Opis projektu
Bemowskie Wymiany Książek to spotkania miłośników książek, podczas których będą mogli wymienić się przyniesioną literaturą, a także porozmawiać w miłej, kawiarnianej atmosferze. Dla dzieci zorganizowane zostaną warsztaty plastyczne o tematyce związanej z książkami i czytelnictwem.

[OPIS PRZEBIEGU WYMIANY]
Przestrzeń sali w "Dwóch Jelonkach" zostanie tak zorganizowana, aby znalazła się w niej część zajmowana przez stoliki, na których będą wykładane książki na wymianę, ale także część kawiarniana, gdzie przy stolikach będzie można napić się kawy/herbaty, zjeść przekąskę i porozmawiać nie tylko o literaturze.
Udział w wydarzeniu będzie regulował regulamin, w którym znajdą się zasady wymiany (liczba możliwych do wymiany książek itp.)

[ORGANIZATORZY]
Za organizację imprezy będzie odpowiedzialne Bemowskie Centrum Kultury, które już wspierało przygotowanie podobnego wydarzenia - Jesiennej Wymiany Książek pod patronatem Biblioteczki Plenerowej na Osiedlu Przyjaźń. BCK od dłuższego czasu promuje wymianę literatury, m.in. prowadząc bardzo popularny punkt wymiany książek w swej siedzibie na ul. Górczewskiej 201. Do współpracy zaproszona będzie dzielnicowa Biblioteka Publiczna, która również udostępnia regały wymiany książek.
Organizatorzy ze strony dzielnicy będą współpracowali z mieszkańcami, bemowskimi NGO oraz grupami nieformalnymi, które będą aktywnymi współtwórcami wydarzenia na każdym etapie.

[TERMIN]
Bemowska Wymiana Książek zostanie zorganizowana cztery razy, w każdym kwartale 2019 r.
Uzasadnienie realizacji projektu
Pomysł Bemowskich Wymian Książek opiera się na idei wymiany, zgodnie z którą funkcjonują coraz popularniejsze regały i półki bookcrossingowe. Na Bemowie oraz w kilku innych dzielnicach Warszawy w ramach budżetu partycypacyjnego wybrano do realizacji projekty bibliotek plenerowych, które, ustawione w przestrzeni publicznej, służą takiej wymianie. Od sierpnia 2015r. funkcjonuje już biblioteczka plenerowa na Osiedlu Przyjaźń 115, stworzona przez mieszkańców wspieranych przez Bemowskie Centrum Kultury. Organizowana pod patronatem osiedlowej biblioteczki wymiany książek okazały się wielkim sukcesem, podobnie wymiana w ramach podobnego projektu, który został wybrany przez mieszkańców w budżecie partycypacyjnym na 2017 r. Chcielibyśmy więc powtórzyć to wydarzenie na większą skalę.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Obsługa Wymiany - obsługa recepcji, gdzie przyjmowane są książki od odwiedzających, w tym wydawanie bonów , segregowanie i rozkładanie książek na stołach tematycznych, bieżące odpowiadanie na pytania odwiedzających, sprzątnięcie pozostałych książek (3 osoby x 4 spotkania x 4 godziny x 30 zł) - 1440 zł
Poczęstunek (kawa, herbata, napoje, przekąski) - 4x 500 zł - 2000 zł
Projekt graficzny i wydruk materiałów informacyjnych, bonów na wymianę książek, pamiątkowych zakładek do książek itp. - 360 zł
Promocja (dokumentacja fotograficzna, ogłoszenia w mediach lokalnych itp.) - 200 zł
Warsztaty plastyczne dla dzieci uczestników wymiany - 4x 400zł - 1600 zł
Materiały plastyczne -4 x 500zł - 2000 zł
Zakup stołów dostosowanych do ekspozycji książek - 2 x 200zł - 400zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
8 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

22.01.2018 18:36
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany