Dom sąsiedzki na Gocławiu

785
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Praga-Południe
Autor pomysłu Alicja Wydro
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
200 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • pomoc społeczna
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Proponuję stworzenie na Gocławiu Iskra Domu Sasiedzkiego
Jako lokalizację proponuję Gocław Iskra-ponieważ jest to jedyny obszar Gocławia, gdzie nie ma szkoły przedszkola, żłobka, domu kultury czy biblioteki
Lokalizacja zależna od aktualnego zasobu Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Praga-Południe.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Nr obrębu 30601
Nr działki 13/1
Proponowana lokalizacja realizacji projektu to siedziba .
Samorządu Osiedla Gocław ul. Bartosika 2, 03 - 984 Warszawa

Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Samolotowa, Brygady Pościgowej, Jugosłowiańska 10
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Proponuję stworzenie na Gocławiu Iskra Domu Sasiedzkiego
Jako lokalizację proponuję Gocław Iskra-ponieważ jest to jedyny obszar Gocławia, gdzie nie ma szkoły przedszkola, żłobka, domu kultury czy biblioteki
Lokalizacja zależna od aktualnego zasobu Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Praga-Południe.
Opis projektu
W DS realizowane byłyby pomysły mieszkańców, w zależności potrzeb jakie się pojawią w trakcie funkcjonowania. Tutaj może zostać zorganizowana osiedlowa gwiazdka, czy Wielkanoc. Na osiedlu jest wielu samotnych starszych ludzi oraz młodych ludzi z dziećmi albo nie, których życie zawodowe rzuciło do stolicy. Przydałoby stworzyć im możliwość wspólnego spędzenia czasu. Pomysł np. nowi „dziadkowie” „dodatkowi” tuż z osiedla i nowe wnuki. To będzie sposób na wzajemne poznanie się i pomoc sąsiadów z osiedla.
Od XI 2017 istnieje na fb strona Dom Sąsiedzki na Iskrze, gdzie są wymieniane uwagi na temat powstania i oczekiwań mieszkańców Gocławia związanych z takim nowym miejscem. Mieszkanki osiedla Gocław, ale również seniorki i SENIORZY zadają pytania, czy będą mile widziani. Wszyscy chętni mieszkańcy będący zainteresowani uczestnictwem w Domu Sąsiedzkim, bez względu na miejsce zamieszkania będą tutaj mile widziani, kiedy tylko takie miejsce powstanie Jest zapotrzebowanie i to bardzo duże na osiedlowy punkt biblioteczny. Przydałaby się również lodówka jako miejsce przekazania nadmiaru jedzenia.
Sposobem na rozreklamowanie miejsca może być np. planszowej gra na chodniku przykładowo gąsienica, w której elementach literki utworzą napis DOM SĄSIEDZKI NA ISKRZE. Wskazana przeze mnie lokalizacja jest blisko przystanku autobusowego punkt ten będzie widoczny dla wszystkich z samochodu czy autobusu jadącego ul. Jugosłowiańską.
Zgłosili się mieszkańcy Gocławia, chętni do pomocy, w urządzaniu tego miejsca.
Potrzebne będzie jednak wyposażenie w podstawowe rzeczy
stoły, krzesła np. składane, kubki, talerze sztućce, 3 kosze na śmieci,3 termosy, rzutnik ekran, komputer-laptop, drukarka
gry planszowe, materiały do plastyki, papier kredki, nożyczki, klej, modelina, papier kolorowy, itp. artykuły do zabaw kreatywnych.
Nie chodzi o mnóstwo gier. W końcu dzieciaki mają zabawki w domu. Chodzi o pokazanie, że bawić możemy się wszystkim. Kilka młodych mam już zgłosiło chęć podzielenia się nadwyżką zabawek.
Uzasadnienie realizacji projektu
Kiedy na facebooku poruszyłam temat powstania DS na Gocławiu na stronie Gocław, otrzymałam bardzo dużo zgłoszeń od osób zainteresowanych powstaniem i uczestniczeniem w tym projekcie. I to nie tylko od młodych rodziców, ale również od seniorów, Pań i Panów.
Wszyscy pisali to samo, taki obiekt jest bardzo bardzo potrzebny-miejsce gdzie można się spotykać organizować społecznie rożne akcje.
Uzasadnienie-
Potrzeba lokalnej integracji społecznej.
Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób starszych, młodzieży i dorosłych ze względu na samotność, trudną sytuację materialną czy rodzinną.
Przeciwdziałanie patologiom społecznym wśród młodzieży i młodych dorosłych.
Brak miejsca o takim charakterze w obrębie osiedla i w bliskiej okolicy.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Projekt zakłada stworzenie i prowadzenie Domu Sąsiedzkiego.
Jest to przestrzeń, w której realizowane będą inicjatywy podejmowane przez mieszkańców oraz organizacje pozarządowe.
W ramach realizacji projektu zaplanowano 2 etapy.
I etap
Przygotowanie i uruchomienie DS.
- dostosowanie pomieszczenia przekazanego przez na ten cel z zasobów dzielnicowych (odświeżenie lub w razie potrzeby remont i przystosowanie pomieszczeń);
- zakup i montaż niezbędnego wyposażenia do prowadzenia działań,
- zakup materiałów do prowadzenia zajęć: plastyczne artystyczne biurowe, przemysłowe i czystościowe,
- zatrudnienie animatorów-koordynatorów DS czyli 2 osób, które będą miały za zadanie: uruchomienie DS, organizację zajęć, prowadzenie działań animacyjnych w środowisku lokalnym, promocję miejsca i prowadzenie działań informacyjnych, nawiązywanie współpracy z lokalnymi społecznościami i organizacjami pozarządowymi w celu uatrakcyjnienia DS, koordynacja działań, przygotowanie niezbędnej dokumentacji m.in. regulaminów oraz dokumentowanie prowadzonych działań, prowadzenie konsultacji w ramach zgłaszanych inicjatyw, ewaluację;
- promocja DS: przygotowanie materiałów informacyjno – promocyjnych, wydruk i dystrybucja plakatów, przesłanie informacji do NGO, reklama w mediach lokalnych, założenie profilu na FB i informowanie poprzez nią o wydarzeniach w DS, informacja na stronie www Urzędu Dzielnicy Praga Południe itp.
II etap
Prowadzenie i rozwój DS.
W ramach tego etapu zaplanowano prowadzenie działań przy współpracy społeczności lokalnej ale w dużej mierze bazującej na zebranych do dnia złożenia wniosku, informacji dotyczących pożądanych przez potencjalnych obiorców aktywności (wyniki konsultacji społecznych). W celu wypromowania miejsca oraz pokazania wachlarzu możliwych do realizacji inicjatyw, zaplanowano różnego rodzaju inicjatywy, które skierowane są do różnych grup odbiorców. Oprócz inicjatyw spontanicznych, należy uwzględnić prowadzenie zajęć stałych otwartych skierowanych do poszczególnych grup wiekowych/międzypokoleniowe (do kilku działań dziennie). W grafiku powinny pozostawać także godziny wolne, zwłaszcza popołudniowe, ze względu na młodzież (1 sala).
Całkowity koszt projektu: 200 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
200 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koordynatorzy Domu - wynagrodzenie dla 2 osób
Czynsz najmu lokalu
Koszty mediów (woda, gaz, prąd, c.o., wywóz śmieci itp.)
Doposażenie lokalu w materiały pierwszej potrzeby (np. artykuły czystościowe, chemia gospodarcza, zakup kawy i herbaty itd.) oraz materiały niezbędne do cyklicznych zajęć
Koszty promocji (np.: plakaty, ulotki, ogłoszenia w prasie, prowadzenie strony na FB)-strona juz została utworzona
22 listopada 2017 r.
Inne, nieprzewidziane koszty
całoroczne ubezpieczenie OC i NNW
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji: 120 000,00 zł
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
120 000,00 zł

Modyfikacje

21.01.2018 16:50
Autor projektu
22.01.2018 14:13
Autor projektu
21.03.2018 12:43
Koordynator w Dzielnicy Praga Południe
21.03.2018 14:41
Koordynator w Dzielnicy Praga Południe
22.03.2018 08:37
Koordynator w Dzielnicy Praga Południe
11.04.2018 15:07
Wydział Kultury i Sporty dla Dzielnicy Praga Południe
04.05.2018 18:23
Wydział Kultury i Sporty dla Dzielnicy Praga Południe

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (12)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Mnie się wydaje, że to nie jest projekt nadający się do realizacji z budżetu partycypacyjnego.
  Mieszkaniec14174  27.02.2018 13:30
 • Idealne miejsce znajduje się na Samolotowej 2.
  Pomieszczenia po byłym sklepie spożywczym i kiosku, których nikt nie ma chęci wynająć.
  Na osiedlu Iskra w tej chwili nie ma żadnej placówki kulturalnej typu biblioteka czy dom kultury, więc ten projekt ma bardzo istotne znaczenie.
  Mieszkaniec719  07.03.2018 11:27
  • Artur-dzięki za podpowiedź-nie wiem tylko jak duże jest to pomieszczenie po kiosku-ale spróbuję sprawdzić. A co do spożywczaku dawnym Społem - Mirażu to słyszałam różne pomysły-podobno opieka społeczna wystąpiła o ten obiekt.
   Alicja Wydro  08.03.2018 07:36 Autor projektu
  • Samo pomieszczenie po kiosku będzie za małe. To raptem kilkanaście metrów kwadratowych.
   A to właśnie o miejsce po spożywczaku należałoby zawalczyć. Na tej zapomnianej przez władze dzielnicy części osiedla nie ma nic: szkoły, przedszkola, bilblioteki, domu kultury czy czegoś innego. W końcu należy wyrównać dysproporcje. Do najbliższej biblioteki trzeba biegać na Jantar albo Abrahama.
   Mieszkaniec719  08.03.2018 09:02
  • Artur wiem o tym i dlatego walczę na różne sposoby o ucywilizowanie tej części osiedla. Niestety radni nie widzą problemów Gocławia Iskry. A szkoda. Liczę na to, że jak może się uda (konkurencja w wartości projektów jest jak 9:1) to uda się zorganizować np bibliotekę tzw rotacyjną i mnóstwo innych zajęć-zresztą już mam kilka propozycji od zaprzyjaźnionych nowo poznanych osób na realizację np śniadań wielokulturowych, czy projekt muzyczny, a czemu nie np zajęcia z robotyki dla dzieciaków? Już sponsor żywieniowy się zgłosił-tylko brak tego drobiazgu...miejsca, gdzie można byłoby zorganizować różne fajne projekty,
   Alicja Wydro  08.03.2018 11:21 Autor projektu
 • Świetny projekt, trzymam kciuki za jego realizację!
  Dorota Jankowska Lamcha  11.03.2018 14:13
 • A ja mam wątpliwości. Nie ma gwarancji, że spora suma zostanie zgodnie z wizją projektu wykorzystana. Jestem realistą. Wydaje mi się także, że koszty projektu są niedoszacowane, a sam pomysł niedopracowany.
  Mieszkaniec10148  12.03.2018 14:30
  • Po pierwsze wszystkie dane uzyskałam od osoby profesjonalnie zajmujące się realizacja takich projektów w Warszawie. Przykro mi że twierdzisz, ze projekt jest niedopracowany...a co jeszcze Twoim zdaniem powinno być?
   mam na swoim koncie 20 zrealizowanych/realizowanych projektów z bp. Zawsze od czasu złożenia projektu do realizacji zmieniają się ceny rosną koszty. Nigdy nikt nie jest w stanie przewidzieć jaki wykonawca stanie do przetargi i jaka poda wycenę realizacji. Jedno co możemy My projektodawcy i osoby weryfikujące podać wycenę wg obecnych cen z jakimś narzutem. I tak to robimy, I tyle. A oczekiwania? każdy ma inne. Nie zawsze udaje się zrealizować projekt tak jak to sobie wymarzymy. Ale zawsze i wykonawcy i projektodawcy dokładamy jak najwięcej starań, żeby tak było. Zapraszam do współpracy a nie narzekania. Każde ręce do pomocy mile widziane jak już powstanie. A takie miejsce jest bardzo potrzebne własnie tutaj na osiedlu, gdzie nie nic z dóbr kultury-szkoły, przedszkola, żłobka, biblioteki, domu kultury. NIC pustynia.
   Alicja Wydro  12.03.2018 14:46 Autor projektu
  • Rozumiem, że projektodawczyni jest tak przekonana o swej nieomylności i perfekcji projektu, że każda zgłoszona wątpliwość to rysa na idealnym obrazie i od razu narzekanie. Zero tolerancji dla odmiennych poglądów bardzo mnie martwi. Czy MAL ma być tylko dla wielbicieli projektodawczyni, bo już widać, że na pewno nie dla wszystkich?
   Mieszkaniec10148  12.03.2018 18:14
  • nie wiem skąd w Panu takie przekonanie i taka krytyka nie tylko projektu ale również mnie? nie musi Pan ani być zachwycony projektem, ani mnie lubić. Ale nie ma Pan prawa mnie obrażać. Mam nadzieję, że Pan wszechwiedzący i nieomylny akurat o tym wie. Forum projektów nie jest miejscem na hejt, którego jest Pan wielkim pasjonatem.
   A tak w kwestii formalnej, to tylko mnie tak hejtuje czy innych projektodawców również?
   Alicja Wydro  12.03.2018 19:57 Autor projektu
  • Na "Zapraszam do współpracy a nie narzekania." odpowiedź "projektodawczyni przekonana o swej nieomylności i perfekcji..."
   No, ludzie! Nie na tym polega współpraca i poprawianie nieidealnych projektów. Po to jest to forum, żeby pomóc dopracować projekt mający służyć wszystkim. Panie Mikołaju, pomagajmy, podpowiadajmy, wspólnie dopracowujmy, a nie róbmy personalnych wycieczek do autorów.
   Mieszkaniec10753  26.06.2018 15:31
  • Panie Andrzeju Dziękuję za komentarz
   Alicja Wydro  17.08.2018 15:41 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany