"Przysiadaki" dla Pragi

1777
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Praga-Północ
Autor pomysłu Jakub Rawski
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
120 000 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
 • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Projekt zakłada zaprojektowanie, wykonanie i instalację 50 "przysiadaków" na terenie całej Pragi. Lokalizacje zostaną wybrane w drodze konsultacji z mieszkańcami i organizacjami działającymi na terenie Pragi.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Północ
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Cała Praga
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Lokalizacje przysiadaków zostaną wybrane w drodze konsultacji z mieszkańcami i organizacjami działającymi na terenie Pragi.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada zaprojektowanie, wykonanie i instalację 50 "przysiadaków" na terenie całej Pragi. Lokalizacje zostaną wybrane w drodze konsultacji z mieszkańcami i organizacjami działającymi na terenie Pragi.
Opis projektu
"Przysiadaki" to takie można powiedzieć pół-ławki. Nie służą do dłuższych "posiedzeń", ale raczej do krótkiego odpoczynku w drodze czy oczekiwania na środek komunikacji miejskiej. Jest to element małej architektury przyjazny zwłaszcza osobom starszym, które mają trudności z poruszaniem się (ze względu na niepełnosprawności lub zwykły brak siły). Ustawiany w niedużych odległościach pozwala na złapanie oddechu i zregenerowanie sił podczas dłuższych tras pieszych. Jak twierdzą specjaliści, miejsca odpoczynku, takie jak ławki czy właśnie przysiadaki powinny być ustawiane w centrach miast w odległości ok. 50 m, a na terenach rekreacyjnych w odległości 200 m. Jak wiadomo na Pradze mieszka duża liczba osób starszych, a dodatkowo Praga cierpi na deficyt ławek. Ławki są często usuwane, ponieważ przesiadują na nich osoby bezdomne lub spożywające alkohol i zakłócające spokój. Przysiadak jest w tym zakresie alternatywą dla ławki, ponieważ nie sprzyja dłuższym posiedzeniom, ale pozwala na zregenerowanie sił. Konstrukcja przysiadaka, tzn. fakt, że jest on wyższy niż standardowa ławka i ma pochylone siedzisko, jest przyjazna dla osób, którym trudno jest zająć pozycję siedzącą a zwłaszcza później wstać.

Projekt zakłada zaprojektowanie takiego mebla miejskiego, przeprowadzenie konsultacji dotyczących samej konstrukcji ale przede wszystkim przyszłych lokalizacji przysiadaków z osobami najbardziej zainteresowanymi, czyli osobami starszymi i osobami z niepełnosprawnościami oraz ustawienie przysiadaków na terenie Pragi.

Projekt ma charakter pilotażowy. Jeżeli mieszkańcy pozytywnie ocenią jego przydatność, jego realizacja może być kontynuowana w latach kolejnych.

Projekt inspirowany przykładem Gdyni:
http://gdynia.pl/co-nowego,2774/przysiadaki-nowe-meble-miejskie,483647
http://ladnydom.pl/wnetrza/7,101999,21688401,w-gdyni-pojawily-sie-nowe-meble-miejskie-przysiadaki.html
Uzasadnienie realizacji projektu
Przedstawiono w polu "Pełny opis projektu".

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Projekt przysiadaka - 10000 zł;
Konsultacje dot. lokalizacji - 10000 zł;
Wykonanie i ustawienie przysiadaków - 50 szt. x 2000 zł = 100000 zł.

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
120 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • O przysiadakach wspomina w swoim projekcie Pani Karolina (nr projektu 1743) jako alternatywie dla ławek. Tamten projekt zakłada 100 ławek i 100 stojaków, koszt łączny 190 000tys. I teraz nie rozumiem, czemu koszt jednego przysiadaka to AŻ 2 ooo zł, skoro jedna ławka to1 500 zł? Do tego miałoby dojść jeszcze 10 tys. za wykonanie projektu. Proszę o wyjaśnienie kwestii cenowej?
  Mieszkaniec12736  01.03.2018 00:47
  • To są szacunki. Szacowałem na podstawie danych z zamieszczonego w opisie projektu z Gdyni, gdzie koszt przysiadaka z montażem, bo to ważne, wynosił około 1800 zł. Zaokrągliłem tę kwotę do 2000 zł licząc na to, że osoby z Urzędu Dzielnicy, które, nie jak ja, fachowo i na co dzień zajmują się wyceną elementów małej architektury będą w stanie zweryfikować czy ta cena jest właściwa. Z doświadczenia poprzednich edycji BP wynika, że koszt projektu jest tym o czym zapomina się przy zgłaszaniu pomysłów. Z ławkami jest nieco łatwiej, ponieważ projekty są gotowe, ławki produkowane są hurtowo według znanego od lat wzoru, nie trzeba tu niczego wymyślać. Natomiast w przypadku przysiadaków jest trochę inaczej, ponieważ ja osobiście nie spotkałem się jeszcze na terenie Warszawy z żadnym. Założyłem więc, że jest to element nowy dla przestrzeni Warszawy. Założyłem też, że oprócz funkcjonalności przysiadaki w Warszawie mogłyby ładnie wyglądać, a to wymaga projektu, może konsultacji z użytkownikami. Jest to projekt w moim odczuciu pilotażowy (mogę się mylić, nie wiem wszystkiego), dlatego może być nieco droższy niż seryjne produkowanie ławek wg tego samego wzoru (gdzie działa efekt skali). Jeżeli pomysł i projekt się sprawdzi w kolejnych latach można produkować przysiadaki taniej, w większej ilości, bez potrzeby przygotowywania projektu. Do tego często jest tak, że robimy coś w Warszawie byle taniej, a taniej nie zawsze znaczy lepiej. Zróbmy coś fajnego, ładnego, z czego będziemy zadowoleni. Żeby znów nie okazało się, że cele mieliśmy szczytne, a w realizacji wyszło jak zawsze.

   Taki był tok mojego myślenia o tym projekcie. Mam nadzieję, że to odpowiada na Pani wątpliwości i zdecyduje się Pani poprzeć ten projekt, jeżeli zostanie dopuszczony do głosowania. Pozdrawiam
   Jakub Rawski  01.03.2018 08:09 Autor projektu
  • Bardzo Panu dziękuję za odpowiedź! W dodatku tak wyczerpującą.
   Mieszkaniec12736  02.03.2018 22:30
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany