Wymiana koszy na odpady w Parku Kępa Potocka (dzielnica Żoliborz) na nowe.

975
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Żoliborz
Obszar 3 - Marymont - Potok - Żoliborz Dziennikarski
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
167 200 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 234 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Duża część koszy na odpady w Parku Kępa Potocka nie spełnia już swojego przeznaczenia - przede wszystkim ze względu na zużycie. Mają przerdzewiałe dna, wskutek czego śmieci wypadają i są roznoszone przez ptaki oraz czynniki atmosferyczne. Wielkość koszy jest niewystarczająca, a ich konstrukcja powoduje łatwą penetrację przez ptaki i wypadanie odpadów.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
25.03.2020 09:01

W ramach projektu wykonano usługę polegającą na dostawie i montażu 76 sztuk nowych koszy na odpady, w tym demontażu 76 sztuk starych koszy na odpady, w lokalizacji zgodnej z projektem.

Prace zostały odebrane 2 września 2019 r.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Żoliborz
Obszar objęty pomysłem:
Obszar 3 - Marymont - Potok - Żoliborz Dziennikarski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park Kępa Potocka na terenie dzielnicy Żoliborz, obszar Marymont Potok - Żoliborz Dziennikarski, pomiędzy ul. Gwiaździstą a Wisłostradą.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Duża część koszy na odpady w Parku Kępa Potocka nie spełnia już swojego przeznaczenia - przede wszystkim ze względu na zużycie. Mają przerdzewiałe dna, wskutek czego śmieci wypadają i są roznoszone przez ptaki oraz czynniki atmosferyczne. Wielkość koszy jest niewystarczająca, a ich konstrukcja powoduje łatwą penetrację przez ptaki i wypadanie odpadów.
Opis projektu
Wymiana koszy na odpady w Parku Kępa Potocka jest konieczna. Duża część koszy, a zwłaszcza ich metalowych wkładów, jest zniszczona, przerdzewiała. Szczególnie dotyczy to ich części dennych, które odpadają wskutek działania czynników atmosferycznych, czego efektem jest wypadanie odpadów na ziemię - na przyległe alejki i trawniki. Ptaki (głównie wrony), których w parku i w okolicach jest bardzo dużo, bowiem chętnie się tu żywią, rozciągają te odpady wokół. Sama konstrukcja koszy (brak zabezpieczenia od góry i szeroki wlot) sprzyja penetracji do wewnątrz przez ptaki, a przy wietrznej pogodzie, co jest u nas częste (kanał wentylacyjny wzdłuż Wisły) powoduje, że nie tylko fruwają śmieci, ale i wymiatane są z koszy całe duże czarne worki, instalowane tam przez służby oczyszczania. Szczególnie na szwank narażone są prawidłowe zachowania właścicieli psów, którzy wyrzucają odchody zwierząt w torebkach - niebawem jednak zobaczyć można te torebki poszatkowane przez wrony, a ich eksponowana zawartość straszy i obrzydza. Powoduje to poczucie bezsilności i może demotywować. Również przepełnienie koszy zdarzające się regularnie w okresie piknikowym, poza oczywistym wywoływaniem wrażenia bałaganu może wpływać niepedagogicznie i przyzwyczajać do myśli, że taki stan jest rzeczą normalną, skoro ponawia się tak często.
Nowe kosze (zapewne konstrukcji typu kosz Tubus 03.053) zapobiegałyby wyjmowaniu odpadów przez ptaki od góry, co dzieje się regularnie szczególnie w okresie ciepłym, kiedy odwiedzający Park wrzucają do koszy resztki jedzenia. Nowe kosze o zwiększonej pojemności byłyby również bardziej dostosowane do potrzeb i zwiększającej się stale liczby osób odwiedzających Park.
Pożądane byłoby zastosowanie nierdzewnej konstrukcji kosza, co polecane jest szczególnie w przypadku zewnętrznej eksploatacji. Przy braku daszka i narażeniu na opady atmosferyczne tylko stal nierdzewna wykazuje odporność na korozję i uszkodzenia mechaniczne, nie wymagając dodatkowych zabiegów konserwacyjnych i zmniejszając prawdopodobieństwo konieczności rychłej wymiany koszy w przyszłości.
Przypuszczalnie wymiana powinna obejmować wszystkie kosze ze względu na spójność estetyczną.
Uzasadnienie realizacji projektu
Jako mieszkaniec pobliskiego osiedla na co dzień spotykam się z problemem przepełnienia koszy na odpady i roznoszeniem ich zawartości przez ptaki po terenie parku. Uprzątnięcie śmieci zabiera służbom nierzadko do kilku dni - w tym czasie odpady leżą na trawnikach i alejkach, co jest nieestetyczne oraz niehigieniczne i czyni odpoczynek, który jest podstawową rolą Parku, problematycznym. Teren Parku jest miejscem coraz bardziej popularnym nie tylko wśród mieszkańców dzielnicy Żoliborz, ale całej Warszawy. Liczba odwiedzających, zwłaszcza w okresie ciepłym, rośnie i będzie rosła. Park może i powinien przyjmować wielu gości, ale i też zapewniać im możliwość wypoczynku w higienicznych i estetycznych warunkach.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Obecnie na terenie Parku, zgodnie z moją najlepszą wiedzą, jest 76 koszy. Według orientacyjnych informacji pozyskanych w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Warszawa Żoliborz koszt zakupu i instalacji jednego kosza wyniesie do 2000 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
167 200,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Bieżące utrzymanie
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
3 000,00 zł

Modyfikacje

21.01.2018 22:38
Autor projektu
16.03.2018 11:42
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Żoliborz
19.03.2018 10:14
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Żoliborz

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany