Edukacyjna łąka kwietna i nasadzenia krzewów

2040
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Ursynów
Ursynów Północny
Autor pomysłu Marek Gibasiewicz
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
10 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 1160 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Utworzenie łąki kwietnej, posadzenie krzewów oraz zamontowanie tablicy edukacyjnej, opisującej gatunki posadzonych roślin.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
14.08.2019 10:17

Przygotowaliśmy podłoże pod łąkę kwietną i zasialiśmy rośliny. Posadziliśmy 19 krzewów - kalina Sargenta 3 szt., kalina hordowina Aureum 12 szt., berberys Thunberga 4 szt. 

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Ursynów

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Ursynów
Obszar objęty pomysłem:
Ursynów Północny
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Obszar pomiędzy aleją Komisji Edukacji Narodowej a blokami przy ulicy Polaka, działka nr 3/13 z obrębu 1-10-27.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Krzewy (10 sztuk) zostaną posadzone na terenie zieleni znajdującym się pomiędzy aleją Komisji Edukacji Narodowej a blokami przy ulicy Polaka (na wysokości budynku Polaka 5), na odcinku około 30 m. Na tym terenie zostanie założona łąka kwietna oraz ustawiona tablica edukacyjna. Teren działki 3/13 z obrębu 1-10-27 należy do Miasta Stołecznego Warszawy.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Utworzenie łąki kwietnej, posadzenie krzewów oraz zamontowanie tablicy edukacyjnej, opisującej gatunki posadzonych roślin.
Opis projektu
Projekt zakłada utworzenie łąki kwietnej, posadzenie 10 sztuk krzewów na odcinku około 30 m oraz ustawienie tablicy edukacyjnej. Celem tablicy jest prezentowanie mieszkańcom Ursynowa informacji o gatunkach posadzonych lub zasianych roślin, oraz ich roli w lokalnym ekosystemie, pełniąc w ten sposób funkcję edukacyjną. Kwitnąca łąka dostarcza pozytywnych wrażeń wizualnych, jak i zapachowych okolicznym mieszkańcom oraz osobom poruszającym się wzdłuż Al. KEN i Ul. B.Polaka. Z uwagi na umiejscowienie projektu w pobliżu Urzędu Dzielnicy, oraz jednej z głównych ulic Ursynowa (Al. KEN) będzie on pełnił funkcję reprezentacyjną i przyczyni się do poprawy wygląd oraz prestiżu tej części Ursynowa. Rośliny tworzące łąkę stworzą bioróżnorodne środowisko korzystnie wpływające na rozwój lokalnej flory i fauny, przyczynią się do poprawy jakości powietrza oraz (w szczególności krzewy) zmniejszą poziom hałasu wydobywającego się z AL. KEN. Teren dookoła łąki stanowi ponadto doskonałe miejsce rekreacji i wypoczynku osób w każdym wieku. Dodatkowe korzyści wynikają z faktu iż łąkę wystarczy skosić dwa razy w roku, co pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy wydawanych na regularne koszenie trawnika w okresie wegetacji. Teren dookoła łąki może być miejscem wyprowadzania psów oraz organizowania pikników (w pobliżu posadzonych krzewów).
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt przysłuży się wszystkim mieszkańcom bloków przy ul. Polaka oraz Al. KEN 55 i 52, osobą przemieszczającą się Al. Komisji Edukacji Narodowej oraz odwiedzających tą część naszej dzielnicy. Łąka kwiatowa tworzy bogatą biosferę sprzyjającą rozwojowi fauny i flory, jednocześnie skutecznie zmniejsza poziom zanieczyszczenia powietrza a krzewy znacząco tłumią hałas generowany przez ruch uliczny. Widok kwiatów i krzewów poprawia wygląd tej części dzielnicy. Tablica edukacyjna wpłynie na zwiększenie wiedzy wśród mieszkańców Ursynowa (zwłaszcza dzieci) o roli i składzie polskich łąk, posiada więc wymierny walor edukacyjny. Projekt jest ponadto prosty w realizacji i nie wymaga dużych nakładów na jego utrzymanie w przyszłości.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Koszt tablicy edukacyjnej - 5 500,00 zł, w tym koszt przygotowania treści do zamieszczenia na tablicy, opracowania grafiki, koszt płyty, wydruku treści oraz laminowania, a także koszt stelażu wraz z montażem do podłoża
Koszt zasiania 70 metrów kwadratowych łąki - 3 500,00 zł.
Koszt posadzenia 10 krzewów oraz ich rocznej pielęgnacji - 1 000,00 zł.
Wszystkie obliczenia dokonałem w oparciu o koszty podane na stronie Urzędu Miasta https://twojbudzet.um.warszawa.pl/ile_kosztuje_miasto
Łączny koszt realizacji projektu: 10 000,00 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
10 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Roczny koszt eksploatacji w wysokości 500,00 zł obejmuje:
dwukrotne koszenie łąki, pielęgnację krzewów (cięcia pielęgnacyjne, pielenie, ściółkowanie, podlewanie i nawożenie oraz ew. ochrona przed chorobami i szkodnikami), wygrabianie zanieczyszczeń organicznych i innych odpadów, a także mycie i konserwację oraz ew. usuwanie graffiti z tablicy edukacyjnej.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
500,00 zł

Modyfikacje

10.04.2018 10:10
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Ursynów
10.04.2018 14:02
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Ursynów
30.05.2018 13:39
Koordynator w dzielnicy Ursynów
30.05.2018 16:38
Koordynator w dzielnicy Ursynów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany