Skwer Marymonciak - wspólna przestrzeń dla mieszkańców w sercu Marymontu

1226
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Bielany
Ruda, Marymont, Las Bielański
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
183 000 zł
Kategoria
  • komunikacja/drogi
  • przestrzeń publiczna
  • integracja mieszkańców
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Uporządkowanie i zagospodarowanie działki leżącej pomiędzy ulicami Łomiańską i Bohdziewicza na Marymoncie, stanowiącej łącznik pomiędzy nimi. Stworzenie ogólnodostępnego skweru dla mieszkańców z jednoczesnym zachowaniem dotychczasowej funkcji parkingowej, ale w nowej, uporządkowanej formie.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Bielany
Obszar objęty pomysłem:
Ruda, Marymont, Las Bielański
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Bohdziewicza / ul. Łomiańska
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Działka nr ewid 287/1, obręb 7-04-09
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Uporządkowanie i zagospodarowanie działki leżącej pomiędzy ulicami Łomiańską i Bohdziewicza na Marymoncie, stanowiącej łącznik pomiędzy nimi. Stworzenie ogólnodostępnego skweru dla mieszkańców z jednoczesnym zachowaniem dotychczasowej funkcji parkingowej, ale w nowej, uporządkowanej formie.
Opis projektu
Skwer „MARYMONCIAK” to pomysł przemiany dzikiego parkingu, pełnego błota i dziur, w skwer z miejscami parkingowymi. Chcemy stworzyć miejsce spotkań, integrujące lokalną wspólnotę, pozwalające nawiązywać i pielęgnować relacje sąsiedzkie, podtrzymywać tradycje starego Marymontu.

Działka, którą proponujemy zagospodarować pod tę inwestycję jest obecnie „dzikim parkingiem”. Jest to błotnisty i nierówny teren, pełen dziur i śmieci, z wiecznymi kałużami. Parkują tu w ciągu dnia samochody, głównie należące do osób przyjeżdżających do pracy w okolicznych budynkach. Błoto roznoszone przez samochody na jezdni ulicy Łomiańskiej widać jeszcze przez wiele metrów od wyjazdu z tego miejsca.
Chcielibyśmy zagospodarować i ucywilizować ten teren, łącząc funkcje społeczne i funkcje parkingu.
W ciągu dnia mogłoby tu zaparkować kilka samochodów, nadal byłby to łącznik ulic Łomiańskiej i Bohdziewicza, ale jednocześnie znalazłoby się tu miejsce na ławki, kosze na śmieci oraz na psie odchody. Koszy tych brak w całej okolicy, od ulicy Pęcickiej po Podleśną, od Klaudyny do Lektykarskiej.
Po godzinach pracy, w weekendy, kiedy większość samochodów stąd odjeżdża mogą się tu spotkać mieszkańcy w każdym wieku – osoby starsze, rodzice z dziećmi, dzieci z rowerami, hulajnogami, młodzież.
Coraz więcej terenów w naszej okolicy zabudowuje się ostatnio nowymi domami i osiedlami. Niestety najczęściej otaczają je mury i parkany. Znikają przestrzenie, gdzie spotykali się mieszkający tu często od pokoleń ludzie. Mimo bliskości Lasu Bielańskiego i Parku Stawy Kellera brak miejsc stricte lokalnych, z twardą nawierzchnią, gdzie dzieci mogą pojeździć na hulajnodze lub na rowerku (poza ulicą). W kwadracie ulic Lektykarska-Kiwerska-Klaudyny-Pęcicka brak miejsc gdzie można pobyć z psem – a psów w okolicy jest dużo. Zarazem działka nr 287/1 jest brzydką, „straszącą” wyrwą pomiędzy schludnymi posesjami naszego rejonu.
Urządzając tu skwer możemy jednocześnie rozwiązać kilka problemów, zamiast udawać, że ich nie ma. Chcemy stworzyć miejsce, które pozwoli się integrować marymonckiej wspólnocie i pielęgnować lokalne tradycje. Dzięki któremu będziemy mogli lepiej żyć.
Uzasadnienie realizacji projektu
Uzasadnieniem dla celowości realizacji projektu są następujące elementy:
- oczywista potrzeba uporządkowania działki stanowiącej obecnie "błotniste wertepy" pomiędzy posesjami, zlikwidowanie błota i piachu z jezdni ulicy Łomiańskiej
- utwardzenie i "ucywilizowanie" funkcjonującego i tak łącznika pomiędzy ulicami Łomiańską i Bohdziewicza, zaznaczonego na aktualnym planie Warszawy na stronie internetowej urzędu miasta jako ciąg komunikacyjny
- stworzenie miejsca, które będzie sprzyjać integracji mieszkańców i tworzeniu się więzi budujących wspólnotę sąsiedzką i lokalną społeczność
- stworzenie miejsca dla wszystkich mieszkańców - dzieci, młodzieży, seniorów, matek z małymi dziećmi, właścicieli psów (kosze na psie odchody - potrzebne w okolicy)

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
- Dokumentacja projektowa - 7 400,00 zł
- Niwelacja, uporządkowanie terenu (335 m2) - 13 400,00 zł
- Humus (1 wywrotka - 10 t) - 2 200,00 zł
- Kostka (235 m2) - 124 000,00 zł
- Trawnik (100 m2) - 5 000,00 zł
- Kosze (2 szt.) - 1 200,00 zł
- Gazon (1 szt.) - 12 500,00 zł
- Nasadzenia - krzewy - 4 800,00 zł
- Tablica do ogłoszeń - 2 500,00 zł

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
183 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszty sprzątania terenu oraz wywożenia śmieci z koszy - orientacyjnie 300zł/miesiąc
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
3 600,00 zł

Modyfikacje

22.01.2018 17:22
Autor projektu
24.01.2018 18:43
slacek
29.01.2018 13:54
slacek
10.04.2018 11:40
slacek

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany