Zorientowana Warszawa

1769
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Białołęka
Obszar 1 - Tarchomin, Nowodwory, Kępa Tarchomińska
Autor pomysłu Mieszkaniec2032
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
28 300 zł
Kategoria
  • edukacja
  • sport
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Kompleksowy projekt utworzenia stałych punktów kontrolnych i tras na orientację (Zielony Punkt Kontrolny), jako produkt sportowy, edukacyjny i turystyczny. Projekt składający się z trzech głównych części: stałych punktów kontrolnych w terenach zielonych i zurbanizowanych, map drukowanych w formie folderów oraz portalu GIS o projekcie.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Białołęka
Obszar objęty pomysłem:
Obszar 1 - Tarchomin, Nowodwory, Kępa Tarchomińska
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ul. Produkcyjna - ul. Milenijna - ul. Pomorska
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Las znajdujący się na "tyłach" Urzędu Dzielnicy.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Kompleksowy projekt utworzenia stałych punktów kontrolnych i tras na orientację (Zielony Punkt Kontrolny), jako produkt sportowy, edukacyjny i turystyczny. Projekt składający się z trzech głównych części: stałych punktów kontrolnych w terenach zielonych i zurbanizowanych, map drukowanych w formie folderów oraz portalu GIS o projekcie.
Opis projektu
Kompleksowy projekt stałych tras i punktów kontrolnych jest autorską koncepcją Fundacji Rozwoju Polskiej Orientacji Sportowej, oparty na doświadczeniach państw skandynawskich. Projekt ma za zadanie zaprezentować szerokiemu gronu odbiorców jedną z bardziej użytecznych społecznie dyscyplin sportu jaką jest bieg na orientację. Ponadto ma służyć jako forma aktywnego wypoczynku, urozmaicenie rodzinnych spacerów czy w końcu element edukacyjny i poznawczy dzielnicy. Projekt zostanie podzielony na 3 główne elementy: 1. stałe punkty kontrolne w formie drewnianych słupków zgodnych z ogólnopolską koncepcją Zielony Punkt Kontrolny (10x10x90cm) na terenach zielonych; 2. stojak z ogólnodostępnymi mapami zlokalizowanymi w Urzędzie Dzielnicy; 3. portal informacyjny z zastosowaniem technologii GIS, dostępny ze strony internetowej Dzielnicy, w ramach strony stworzonej przez Fundację Rozwoju Polskiej Orientacji Sportowej i udostępnionej Dzielnicy bez opłat. Punkty zostaną umieszczone w charakterystycznych elementach parku, architektury czy miejscach ważnych historycznie i edukacyjnie. Użytkownicy projektu będą poruszać się po przygotowanych trasach, pomiędzy punktami, korzystając ze specjalistycznych map do biegu na orientację, przygotowanych dla projektu według standardów Międzynarodowej Federacji Orientacji Sportowej.
Projekt pozwoli na realizację programu zajęć wychowania-fizycznego dla szkół podstawowych w zakresie biegów terenowych, biegów z elementami nawigacji w terenie.
Do każdej szkoły podstawowej zostaną dostarczone komplety książek dotyczących prowadzenia zajęć z biegu na orientację.
Uzasadnienie realizacji projektu
Takie dyscypliny jak BnO, pływanie czy gimnastyka reprezentują najbardziej uniwersalne cechy dla rozwoju młodego człowieka. Najbardziej wpływają na prawidłowy rozwój ruchowy, koordynację ruchową i rozwój umysłowy. Niezaprzeczalne walory, które posiada BnO to miedzy innymi: nauka postrzegania przestrzennego, nauka posługiwania się mapą (każdą mapą, rozpoznawanie symboli, umiejętność odczytywania mapy), umiejętność nawigacji i odnajdywania się w nowym terenie. W dobie wszechogarniającej technologii, która zaczyna zastępować logiczne myślenie, ważne jest poruszenie młodego człowieka. Rozwój gadżetów, oprogramowania jest ważny i potrzebny, ale przez to stajemy się uzależnieni i zależni od technologii.
Zaczyna nam brakować podstawowych umiejętności, podstawowych instynktów.
Projekt pozwoli na realizację zajęć wychowania-fizycznego.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Specjalistyczna mapa do biegu na orientację wraz z prawami autorskimi do dowolnego wykorzystania przez Dzielnicę, szkoły, użytkowników - 5000zł
Punkty kontrolne, 25 słupków wraz z oznakowaniem (tabliczki z kodem numerycznym, logiem budżetu i dzielnicy) - 25x300zł=7500zł
Tablica informacyjna na wejściu do lasu - 3000zł
Druk map z punktami do Urzędu oraz szkół - 20 szkół po 100map oraz 500 do urzędy = 5000zł
Stand-up reklamowy do umieszczenia map w Urzędzie - 300zł
Książki edukacyjne z zajęciami dla szkół podstawowych 20x250zł = 7500zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
28 300,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

07.05.2018 13:46
Koordynator w Lasach Miejskich
30.05.2018 10:12
Koordynator w dzielnicy Białołęka

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany