Otwarta Strefa Aktywności na Gocławku, przy Cukrowniczej.

1162
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Praga-Południe
Grochów Północny
Autor pomysłu Mieszkaniec
Współautorzy Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
253 750 zł
Kategoria
  • sport
  • zieleń miejska
  • Integracja lokalnych społeczno
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 512 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Mieszkańcy Gocławka chcą na fragmencie ostatniej zielonej działki miejskiej stworzyć miejsce aktywnego wypoczynku dla wszystkich grup wiekowych, z urządzeniami siłowni plenerowej, stołem do ping-ponga, drabinkami z workiem bokserskim, piramidą linową, huśtawką oraz ławkami do odpoczynku. Miejsce to ma również służyć integracji sąsiedzkiej, w tym także z miejscową społecznością romską.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
03.11.2021 08:20

Wykonano oświetlenie terenu. 25 października 2021 zawarto umowę na doposażenie Otwartej  strefy aktywności i będzie to ostatni etap realizacj zadania. Zakończenie inwestycji planowane jest do 24 grudnia 2021.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zakład Gospodarowania Nieruchomościami

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Praga-Południe
Obszar objęty pomysłem:
Grochów Północny
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Fragment działki ew. nr 14/6 z obrębu 30712 przy ul. Cukrowniczej bez nadanego numeru.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Teren w kształcie dwóch prostokątów połączonych przesmykiem obejmuje fragment działki ew. nr 14/6 z obrębu 30712. przy ulicy Cukrowniczej pozostały po zarezerwowaniu powierzchni pod pawilon i Ogród Społecznościowy.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Mieszkańcy Gocławka chcą na fragmencie ostatniej zielonej działki miejskiej stworzyć miejsce aktywnego wypoczynku dla wszystkich grup wiekowych, z urządzeniami siłowni plenerowej, stołem do ping-ponga, drabinkami z workiem bokserskim, piramidą linową, huśtawką oraz ławkami do odpoczynku. Miejsce to ma również służyć integracji sąsiedzkiej, w tym także z miejscową społecznością romską.
Opis projektu
Projekt dotyczy stworzenia Otwartej Strefy Aktywności (OSA), miejsca aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Takiego miejsca nie ma w okolicy, a jest bardzo potrzebne. OSA to część Zielonej Oazy wywalczonej przez zjednoczonych sąsiadów, którzy wstrzymali zabudowę ostatniej miejskiej działki wciśniętej pomiędzy blokami przy ul. Cukrowniczej na Gocławku. Utworzenie zielonego terenu będącego miejscem przeznaczonym do realizowania różnych form wypoczynku, dającym możliwość wspólnego spędzania czasu z sąsiadami i znajomymi jest niezwykle ważne wobec coraz bardziej zagęszczonej zabudowy. Na działce, gdzie między starymi drzewami owocowymi i samosiejkami jest śmietnisko, ma powstać piękny zielony teren z częścią do ćwiczeń fizycznych i zabawy, czyli Otwartą Strefą Aktywności; z Ogrodem Społecznościowym w głębi działki i pawilonem jako miejscem spotkań społeczności lokalnej, zajęć dla dzieci i wykładów Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Wyposażenie OSA uwzględnia potrzeby mieszkańców i każdy znajdzie tu coś dla siebie. Młodzież, dorośli i seniorzy, w tym niepełnosprawni będą mogli skorzystać z siłowni plenerowej. Dzieci zyskają piramidę linową, która może stać się też indiańskim wigwamem, czy okrętem piratów. Drabinki o wysokości 80 - 240 cm będą sprzętem dla każdego. Worek bokserski pozwoli rozładować napięcie. Huśtawka bocianie gniazdo o udźwigu 150 kg umożliwi zabawę grupie dzieci, dorosłemu, a nawet rodzicowi z dzieckiem. Stół do ping-ponga stanie się miejscem treningów, osiedlowych zawodów, pewnie będzie też stołem na sąsiedzkie specjały w czasie lokalnych pikników.
OSA jest bardzo potrzebna!
Uwagi:
• Pomysłodawcy i jednocześnie przyszli użytkownicy OSA chcą aktywnie współuczestniczyć i mieć realny wpływ na sposób urządzenia terenu na każdym etapie od planowania do odbioru.
• Lokalizację OSA i innych stref na działce przy Cukrowniczej ilustruje załącznik 2.
• Przedstawienie graficzne i specyfikacja urządzeń znajdują się w załączniku 3.
• Projekt OSA wykona architekt, zgodnie z przepisami, w tym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa Dz. U. 2017 poz. 2285, § 40 ust. 3 - załącznik 4.
Uzasadnienie realizacji projektu
Celem projektu jest utworzenie miejsca, które służyłoby zabawom i prozdrowotnym ćwiczeniom fizycznym na świeżym powietrzu dzieci, młodzieży i dorosłych o różnym stopniu sprawności, a także byłoby miejscem wspólnych plenerowych spotkań z sąsiadami, w tym również z członkami społeczności romskiej. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje żadnego terenu zieleni publicznej, w tym sportowo-rekreacyjnego. Jednak w ramach kategorii usługi, jest to, przy ul. Cukrowniczej, możliwe. Utworzenie OSA, realizując usługi sportu i rekreacji, naprawia to niedopatrzenie planu i równocześnie wychodzi naprzeciw istotnym potrzebom mieszkańców wyrażonym w podpisanej przez 1166 osób petycji „Zielona Oaza na betonowej pustyni, mamy prawo żyć po ludzku w Warszawie”.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Rodzaje kosztów Koszty w zł

dokumentacja 10 000
urządzenia siłowe/zabawowe 77 500
nawierzchnia 105 000
ogrodzenie 42 000
mała architektura 9 250
oczyszczenie terenu 10 000

RAZEM: 253 750
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
253 750,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Konserwacja urządzeń - 3000 zł/rok
Konserwacja i utrzymanie podłoża 1500 zł/rok
Sprzątanie 1500/rok
Pielęgnacja drzew i krzewów 3000 zł /rok
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
9 000,00 zł

Modyfikacje

22.01.2018 19:45
Autor projektu
03.04.2018 14:53
ZGN Praga Południe
04.04.2018 14:43
ZGN Praga Południe
04.04.2018 14:44
ZGN Praga Południe
12.04.2018 08:41
ZGN Praga Południe

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany