Odtworzenie trawnika wzdłuż domu przy Alei Wojska Polskiego 29.

1208
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Żoliborz
Obszar 1 - Żoliborz Centralny
Autor pomysłu Mieszkaniec
Współautorzy Mieszkanka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
12 000 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
  • teren urbanistycznie wpisany do rejestru zabytków
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 326 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt ma na celu przywrócenie trawnika wzdłuż domu przy Alei Wojska Polskiego 29. Pasy zieleni wzdłuż obu jezdni są na całej długości AWP, poza miejscem objętym projektem. Zrealizowanie projektu dopełni istniejący układ trawników i zgodnie będzie z przedwojennymi projektami eleganckiej, monumentalnej alei.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
06.11.2020 14:10

Z uwagi na rosnące drzewa w 2019 roku wstrzymano prace remontowe w celu ustalenia technologii i uzyskania  pozwolenia MWKZ na większy zakres prac niż wskazywał to projekt BP. Został wyłoniony wykonawca prac - prace zostały zlecone.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Żoliborz
Obszar objęty pomysłem:
Obszar 1 - Żoliborz Centralny
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Aleja Wojska Polskiego 29

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt ma na celu przywrócenie trawnika wzdłuż domu przy Alei Wojska Polskiego 29. Pasy zieleni wzdłuż obu jezdni są na całej długości AWP, poza miejscem objętym projektem. Zrealizowanie projektu dopełni istniejący układ trawników i zgodnie będzie z przedwojennymi projektami eleganckiej, monumentalnej alei.
Opis projektu
Projekt zakłada przywrócenie trawnika przy kamienicy nr 29 w Alei Wojska Polskiego. Aleja Wojska Polskiego (AWP) jest monumentalnym założeniem, szeroka na 80 metrów, długa na 1,20 km. Środkiem alei pomiędzy jezdniami biegnie szeroki pas zieleni z 4 szpalerami drzew a wzdłuż budynków przy jedniach znajdują się trawniki, na których są także posadzone drzewa. Trawniki wzdłuż jezdni są na całej długości alei i tylko przy kamienicy nr 29 brakuje takiego pasa zieleni, za to chodnik zrobiony z kostki bauma jest bardzo szeroki i niewykorzystany.
Jezdnie w Alei Wojska Polskiego zostały ostatnio wyremontowane, mają również zostać wymienione latarnie. Mieszkańcy Alei Wojska Polskiego z niecierpliwością oczekują też realizacji projektu z budżetu partycypacyjnego złożonego w 2016 r. pt "Rewitalizacja Alei Wojska Polskiego', który będzie obejmował teren pomiędzy jezdniami. Jako, że istniejący układ zieleni w Alei obejmuje również biegnące wzdłuż jezdni na całej długości alei trawniki, nasz projekt dotyczy przywrócenia brakujących trawników, tak aby zachować spójność całego założenia. Będzie to kolejny krok, aby przywrócić Alei jej planowany majestatyczny charakter.
Odtworzony trawnik pozwoli również w przyszłości dosadzić drzewa w miejscu gdzie niegdyś już rosły. W ten sposób w wyniku realizacji projektu zostaną utrzymane i wzmocnione przyrodnicze funkcje pełnione przez Aleję Wojska Polskiego.Powiększy to powierzchnię biologicznie czynną i sprzyjać będzie ograniczaniu zanieczyszczeń powietrza.
Uzasadnienie realizacji projektu
Stworzenie trawnika w miejscu chodnika, który nie jest wykorzystywany przez pieszych pozwoli przywrócić pas zieleni wzdłuż jezdni (południowej), podobnie jak jest w pozostałej części ulicy. Dzięki temu Aleja zyska jednolitą formę rozwiązania dotyczącego pasów zieleni.. Aleja Wojska Polskiego jest bowiem unikalnym w Warszawie rozwiązaniem urbanistycznym ze względu na rozmach, przestrzeń i perspektywę, stworzonym w latach 20 zeszłego wieku. Aleja nie służy jak wstępnie planowano paradom wojskowym ale jest zieloną, przyjazną mieszkańcom ulicą mającą już w tej chwili reprezentacyjny charakter.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Trawnik o szerokości ok. 2,8 m i dwóch odcinkach o długości 16 m i 6 m.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
12 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszenie trawnika ok. 66 m kw. - 4 x w sezonie.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
600,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany