Spotkania ze sztuką Jerzego Nowosielskiego

1931
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Wesoła
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
5 200 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 298 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Spotkania dają możliwość poznania dzieła Nowosielskiego w kościele w Wesołej - wyjątkowego miejsca, w którym artysta zaprojektował całość wystroju i wyposażenia: polichromie, witraże, elementy w prezbiterium, posadzkę itd. Dla uczestników jest to okazja zrozumienia programu wnętrza i wniknięcia w teologiczny przekaz sztuki krakowskiego mistrza, łączącego tradycję ikony z nowoczesnością.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
27.03.2020 11:10

W ramach realizacji projektu - Spotkania ze sztuką Jerzego Nowosielskiego - odbyły się cztery spotkania w kościele Opatrzności Bożej w których uczestniczyło 440 osób. 

Jednostka odpowiadająca za realizację: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Wesoła
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Kościół parafialny p.w. Opatrzności Bożej w Wesołej oraz Dom Rekolekcyjny przy ul. P. Skargi 2, 05-075 Warszawa-Wesoła.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Lokalizacja projektu jest kluczowa - to w kościele i kaplicy w Wesołej znajduje się wpisany do rejestru zabytków cenny wystrój autorstwa Jerzego Nowosielskiego. Projekt realizowany jest dzięki poparciu parafii.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Spotkania dają możliwość poznania dzieła Nowosielskiego w kościele w Wesołej - wyjątkowego miejsca, w którym artysta zaprojektował całość wystroju i wyposażenia: polichromie, witraże, elementy w prezbiterium, posadzkę itd. Dla uczestników jest to okazja zrozumienia programu wnętrza i wniknięcia w teologiczny przekaz sztuki krakowskiego mistrza, łączącego tradycję ikony z nowoczesnością.
Opis projektu
Projekt zakłada realizację czterech spotkań z historykiem sztuki, które odbędą się w kościele i kaplicy w Wesołej przy ul. Piotra Skargi 2. Spotkania odbędą się raz w miesiącu od marca do czerwca 2019 roku. Planowana jest jedna wybrana niedziela danego miesiąca.
Uczestnictwo w nich jest bezpłatne i niewymagające zapisów.
Zwiedzanie z historykiem sztuki pozwala na lepsze zrozumienie obiektu z którym mieszkańcy dzielnicy obcują na co dzień, a także dostępne jest dla wszystkich mieszkańców Warszawy - jako możliwość zapoznania się z historią i znaczeniem dzieła Jerzego Nowosielskiego w Wesołej. Pierwsza edycja projektu cieszyła się zainteresowaniem mieszkańców a także ogólnopolskim. Pojawiło się wiele głosów w społeczności Wesołej, aby projekt kontynuować ponieważ nie wszyscy zainteresowani zdołali wziąć udział w spotkaniach w 2016 roku.

Oprowadzanie po kościele i kaplicy ma na celu zapoznanie uczestników z historią świątyni, pracą Jerzego Nowosielskiego w Wesołej, z programem ikonograficznym wnętrz, interpretacją formy i treści malowideł, ze znaczeniem sztuki ikony i z biografią twórcy. Umożliwi lepsze poznanie tej realizacji i osadzenie jej we właściwym kontekście - posoborowej rewizji tradycji, a jednocześnie ekumenicznego myślenia o formach sztuki sprzed schizmy.
Spotkania mają charakter popularnonaukowy, przewidziane są w formie wykładu połączonego z prezentacją multimedialną. Zaplanowany jest czas na zadawanie pytań przez uczestników. Na zakończenie uczestnicy otrzymają materiały edukacyjne podsumowujące informacje o kościele i kaplicy.
Podczas pierwszej edycji projektu znalazło się wiele osób, które dzieliły się swoimi wspomnieniami i anegdotami związanymi z obecnością Jerzego Nowosielskiego w Wesołej. Spotkania miały więc także wymiar wspólnototwórczy dla mieszkańców Wesołej.
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt wychodzi naprzeciw potrzebie edukacyjnej mieszkańców dzielnicy, a także często zgłaszanej potrzebie zwiedzających z innych dzielnic i z całej Polski, którzy nie mają okazji zobaczyć dzieła Jerzego Nowosielskiego i zaczerpnąć o nim szczegółowych informacji.
Projekt realizuje kilka ważnych postulatów:
- promocji kościoła p.w. Opatrzności Bożej jako zabytku o wysokich walorach artystycznych w Warszawie-Wesołej;
- promocji dzielnicy Wesoła jako miejsca wartego obejrzenia;
- edukacji artystycznej mieszkańców;
- udostępnienia zabytku chętnym do zwiedzania poza czasem trwania nabożeństw.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
- wynagrodzenie dla prowadzącego spotkania historyka sztuki (oprowadzanie po kościele i kaplicy, opracowanie treści broszury, prezentacji multimedialnej, obsługa techniczna wydarzenia) – 1500 zł
- koszt materiałów promocyjnych i edukacyjnych (projekt graficzny plakatu i broszury, druk w kolorze, promocja wydarzenia w mediach) - 800 zł
- trzy projekty graficzne kartek pocztowych kościoła Opatrzności Bożej - 1500 zł
- druk 3 x 1000 sztuk kartek pocztowych - 1200 zł
- eksploatacja/udostępnienie budynku - 200 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
5 200,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

21.03.2018 14:50
Wydział Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Wesoła

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany