Świadomy Niewidomy - oznakowanie w języku Braille'a

2058
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Bemowo
Autor pomysłu Edyta Okninska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
50 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • pomoc osobom niewidzącym
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 1395 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt ma polegać ma oznakowaniu Urzędu Dzielnicy, Ośrodka Pomocy Społecznej, Bemowskiego Centrum Kultury, Ośrodka Sportu i Rekreacji, Wypożyczalnie Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy, Klub Bemowskiego Seniora, Dom Pomocy Społecznej - tabliczkami z napisami w języku Braillea. Napisy będą informowały o godzinach i dniach pracy instytucji.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
10.08.2020 13:32

Projekt został zrealizowany, jednak ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju zmieniły się godziny urzędowania m.in. urzędu dzielnicy Bemowo jak również jednostek organizacyjnych na terenie Bemowa, dla których te tabliczki zostały wykonane. Standardowe, obowiązujące dotychczas godziny urzędowania jednostek nie pokrywają się z aktualnymi, zmienionymi z uwagi na sytuację godzinami pracy. Z tego powodu musiały zostać zdemontowane, bowiem oznaczenia na nich wprowadzały w błąd.  Tabliczki pojawią się na elewacjach budynków niezwłocznie po wprowadzeniu godzin pracy jednostek sprzed stanu epidemii.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Bemowo
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
cała Dzielnica Bemowo
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
z uwagi na ograniczony budżet wskazane jest oznakowanie miejsc "strategicznych" dla naszej dzielnicy tj. Urząd Dzielnicy, Ośrodek Pomocy Społecznej, Bemowskie Centrum Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Wypożyczalnie Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy, Klub Bemowskiego Seniora, Dom Pomocy Społecznej - drzwi wejściowe z różnych stron.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt ma polegać ma oznakowaniu Urzędu Dzielnicy, Ośrodka Pomocy Społecznej, Bemowskiego Centrum Kultury, Ośrodka Sportu i Rekreacji, Wypożyczalnie Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy, Klub Bemowskiego Seniora, Dom Pomocy Społecznej - tabliczkami z napisami w języku Braillea. Napisy będą informowały o godzinach i dniach pracy instytucji.
Opis projektu
Oznakowanie Dzielnicy Bemowo tj. najważniejszych obiektów użyteczności publicznej, miejsc kulturalno-oświatowych, obiektów sportowych itp. tabliczkami z laminatów metalizowanych, PCV, PLEXI lub innego trwałego materiału, odpornego na warunki atmosferyczne i inne czynniki zewnętrzne. Tablice będą zawierały informacje dotyczące np. godzin pracy i dni pracy w przypadku instytucji w języku Braille'a. Tablice powinny być w rozmiarze który zapewni łatwy dostęp i umieszczone na "wyciągnięcie ręki" tak aby osoba zarówno wysoka jak i niska mogła bez problemu skorzystać z efektu projektu. Tablice powinny znajdować się w miarę możliwości montażu obok informacji dla osób widzących, tak aby nie sprawiać problemu z dostępnością.
Z uwagi na ograniczone środki finansowe należy wziąć pod uwagę oznakowanie głównych miejsc, w przypadku zakładanego efektu projekt można poszerzać w kolejnych latach. Obecnie w naszej dzielnicy nie ma takich tablic informacyjnych, które ułatwiłyby codzienne życie i poruszanie się na zewnątrz osobom niewidzącym i niedowidzącym. tablice informacyjne powinny być wykonane w wymiarach pozwalających na łatwość w "odczytaniu palcami" osoby niewidzącej czy niedowidzącej, również uzależnione będzie ilością informacji na nich zawartych, tylko cyfry, czy godziny bądź nazwa miejsca w którym się znajduje wskazana osoba.
Uzasadnienie realizacji projektu
Tablice w języku Braille'a umożliwią:
- łatwiejszy dostęp do różnych miejsc
- osoby z niepełnosprawnością będą chętniej korzystały z komunikacji miejskiej bez obawy i konieczności korzystania z pomocy
- nie będą miały obaw przed odrzuceniem i ignorancją ze strony innych osób
- chętniej wyjdą z domu wiedząc że mogą korzystać z efektu projektu
- brak takich rozwiązań na terenie Warszawy ,
- wyjście na przeciw potrzebom osób niewidzących
- tabliczki w języku Braille'a stanowią uzupełnienie informacji jakie mogą powziąć wskazani odbiorcy obecnie m. st. Warszawa montuje płyty chodnikowe z wypustkami wskazującymi odległości od ulicy czy torów.
- ułatwi codzienne życie osób niewidomych

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
wykonanie tablic informacyjnych za kwotę - 50.000,00 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
50 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
w przypadku aktów wandalizmu lub kradzieży należy zmienić tabliczkę na nową
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
5 000,00 zł

Modyfikacje

29.01.2018 12:40
pstrzelczyk
21.03.2018 18:14
pstrzelczyk
21.03.2018 18:14
pstrzelczyk
13.06.2018 11:25
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany