Selfie z klasą - kurs fotografii mobilnej dla dzieci i młodzieży w SP 373

2151
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Praga-Południe
Saska Kępa
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
22 650 zł
Kategoria
 • edukacja
 • kultura
 • hobby
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 371 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt dotyczy przeprowadzenia dla dzieci i młodzieży cyklu 5 tematycznych warsztatów fotografii mobilnej czyli fotografii z użyciem telefonów komórkowych (smartfonów). Na warsztaty składać się będzie wstęp i omówienie teoretyczne, zajęcia praktyczne, obróbka zdjęć na smartfonach, omówienie prac, wydruk wybranych zdjęć. Warsztaty odbywać się będą w okresie wiosenno-letnim w soboty w godzinach 10-15.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
24.03.2020 16:31

Projekt jest realizowany zgodnie z planem. W październiku zrealizowano dwa ostatnie  warsztaty. 20 listopada odbył się wernisaż i wystawa zdjęć kończące projekt.

 

Jednostka odpowiadająca za realizację: Szkoła Podstawowa nr 373

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Praga-Południe
Obszar objęty pomysłem:
Saska Kępa
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Angorska 2 - jest to budynek Szkoły Podstawowej nr 373 im. Ignacego Jana Paderewskiego
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Realizacja projektu będzie odbywać się w budynku SP 373, położonego w bezpośrednim sąsiedztwie ulic Saska i Al. Waszyngtona.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt dotyczy przeprowadzenia dla dzieci i młodzieży cyklu 5 tematycznych warsztatów fotografii mobilnej czyli fotografii z użyciem telefonów komórkowych (smartfonów). Na warsztaty składać się będzie wstęp i omówienie teoretyczne, zajęcia praktyczne, obróbka zdjęć na smartfonach, omówienie prac, wydruk wybranych zdjęć. Warsztaty odbywać się będą w okresie wiosenno-letnim w soboty w godzinach 10-15.
Opis projektu
Projekt dotyczy przeprowadzenia dla dzieci i młodzieży cyklu 5 spotkań o charakterze warsztatowym. Celem warsztatów jest zapoznanie dzieci i młodzieży z arkanami sztuki fotografii przy użyciu telefonów komórkowych. Tematy kolejnych spotkań to: 1.Fotografia uliczna; 2.Fotografia modelingowa; 3.Fotografia kulinarna; 4.Fotografia przyrodnicza; 5.Fotografia sportowa. Uczestnikami warsztatów są dzieci i młodzież w wieku 10-15 lat. Ze względu na charakter warsztatów grupy będą liczyć maksymalnie 15 osób.
Zajęcia będą składać się z części teoretycznej (omówienie zasad sztuki fotografii: mocne punkty, głębia ostrości, przesłona, czas naświetlania, czułość ISO, zasady obróbki zdjęć przy użyciu aplikacji mobilnych (np. Snapseed, VSCO, Photoshop Mix etc.), prawa autorskie i prawa do ochrony wizerunku), z części praktycznej (fotografowanie na określony temat). Po zajęciach zdjęcia zostaną omówione i wydrukowane oraz zaprezentowane na wystawie. Szkoła będzie informować o rekrutacji i terminach realizacji projektu poprzez swoją stronę internetową, banner, plakaty i ulotki rozpowszechnione w przestrzeni Szkoły i placówkach kulturalno-oświatowych z rejonu Saskiej Kępy oraz w Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe. Szkoła poinformuje również o terminie i miejscu planowanej wystawy za pośrednictwem strony internetowej, plakatów w przestrzeni szkolnej i Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe.
Uzasadnienie realizacji projektu
Telefony w dzisiejszych czasach to powszechne urządzenia wielofunkcyjne. Smartfonami posługują się zarówno dzieci, dorośli jak i seniorzy. Jedną z możliwości jaką dają współczesne telefony jest funkcja robienia i obróbki zdjęć fotograficznych. Jakość tych zdjęć (w zależności od modelu urządzenia) jest na bardzo wysokim poziomie i nierzadko dorównuje możliwościom niektórych analogowych i cyfrowych aparatów. Dzieci i młodzież korzysta z aparatów dla rozrywki i zabawy, bardzo często nie zdając sobie sprawy o tym, że fotografia może być sztuką. Celem tematycznych warsztatów jest zapoznanie dzieci i młodzieży z arkanami fotografii oraz z przybliżeniem możliwości fotograficznych jakie oferują smartfony.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
- osoba prowadząca warsztaty wraz ze sprzętem fotograficznym (oświetlenie, statywy, drukarka do zdjęć, komputer) - 3630 zł brutto (cykl warsztatów zakłada przeprowadzenie 5 zajęć) x5 = 18 150 zł brutto
- asystent (osoba wspierająca osobę prowadzącego - jego rolą będzie pomoc przy rozwiązywaniu problemów technicznych z zakresu urządzeń mobilnych, pomoc przy rozstawianiu i sprzątaniu sprzętu fotograficznego, zgrywanie zdjęć na komputer, drukowanie zdjęć etc.) - 605 zł brutto (cykl warsztatów zakłada przeprowadzenie 5 zajęć) x5 = 3 025 zł
- materiały promocyjne (materiały dotyczące promocji warsztatów tj. plakaty, ulotki, banner jak również materiały dotyczące promocji wystawy fotograficznej zorganizowanej po zakończeniu cyklu warsztatów) - 700 zł brutto
- wydruk dodatkowych 30 zdjęć na cele wystawy ok. 750 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
22 650,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

09.04.2018 13:16
Wydział Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Praga Południe
28.05.2018 09:38
Koordynator w Dzielnicy Praga Południe

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (15)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Nie spełnia wymogu ogólnodostępności.
  Mieszkaniec14173  22.02.2018 10:58
 • Proszę napisać dlaczego Pana zdaniem projekt nie spełnia wymogu ogolnodostępności - ideą BP jest dialog, a nie subiektywna ocena.
  Mieszkaniec290  22.02.2018 17:49 Autor projektu
  • Bynajmniej nie jest to moja subiektywna ocena, a zapis regulaminu BP:

   Dla spełnienia warunku ogólnodostępności projektów miękkich (wydarzenia / spotkania / zajęcia) konieczne jest zapewnienie informacji o realizowanym projekcie i możliwości udziału w nim na stronie internetowej instytucji będącej gospodarzem projektu oraz rozpowszechnienie papierowych plakatów i/lub ulotek informujących o projekcie w przestrzeni gospodarza projektu, a także w Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe.


   --

   Oznacza to, że szkoła musiałaby prowadzić otwartą rekrutację na zajęcia i nie może dyskryminować uczestników np. ze względu na wiek, co zakłada niniejszy projekt.

   Pozdrawiam
   Mieszkaniec14173  22.02.2018 17:56
  • Jeśli dobrze pamiętam nigdzie w projekcie nie ma mowy o zamkniętej formie rekrutacji. Projekt skierowany jest do dzieci i młodzieży ze względu na to, że to właśnie ta grupa użytkowników telefonów komórkowych nie zdaje sobie sprawy z możliwości umieszczonych w nich aparatów fotograficznych. Jeśli przeczyta Pan mój projekt uważnie, to na końcu w kosztorysie znajdzie Pan podpunkt dot. właśnie promocji warsztatów. Ponieważ nadal trwa weryfikacja projektów, prosiłbym o wstrzymywanie się z udzielaniem mimo wszystko subiektywnych opinii. Bardzo dziękuję za komentarz i gorąco zapraszam na spotkanie projektodawców na rejon Saskiej Kępy.
   Mieszkaniec290  22.02.2018 18:26 Autor projektu
  • A więc napiszę prościej: czy jeżeli moja babcia będzie chciała wziąć udział w warsztatach to zostanie przyjęta?

   A po drugie, nie rozumiem dlaczego zgłasza Pan projekty, które mają być finansowane z publicznych pieniędzy i odmawia mi wyrażania opinii. Każda opinia jest subiektywna, a ja mam ją prawo wyrazić.

   Pozdrawiam
   Mieszkaniec14173  23.02.2018 17:53
  • Nie. Pańska babcia nie będzie mogła skorzystać z tego projektu. Ogólnodostępność dotyczy sposobu rekrutacji czyli dla wszystkich chętnych dzieci w przedziale wiekowym zapewniającym zrozumienie zagadnień związanych z fotografią. Jeśli jednak chciałby Pan stworzyć warsztaty dla seniorów (tylko dla seniorów) ma Pan również taką możliwość, np. w przyszłym roku. Nie wiem czy zastanawiał się Pan nad tym, że osoba prowadząca warsztaty musi inaczej przygotować warsztaty dla dzieci i wspomnianych starszych osób. Dlaczego? Kwestia wieku, ograniczeń związanych z gorszym wzrokiem, słabsze umiejętności w posługiwaniu się telefonami komórkowymi, predyspozycje ruchowe. Jest to zupełnie inny model warsztatów. Ale pomysł uważam za bardzo ciekawy.
   Nie zabraniam Panu wypowiadania się. Proszę natomiast o merytoryczne wypowiedzi, a nie szukanie dziury w całym. Wie Pan doskonale, że gdyby projekt nie spełniał wymogów, już na wstępie zostałby odrzucony. Dziś odbywa się spotkanie dot. projektów na Saskiej Kępie. Zapraszam Pana do otwartej dyskusji i dialogu a nie mówieniu co się Panu wydaje. Mnie się wydaje co innego ale nie narzekam na innych tylko skupiam się na swoich sprawach. Pozdrawiam.
   Mieszkaniec290  14.03.2018 06:16 Autor projektu
 • Komentarz został usunięty przez autora

  Mieszkaniec14173  23.02.2018 17:52
 • Uwaga! Moja opinia także będzie subiektywna, bo jaka ma być. Szkoda publicznych pieniędzy na noszenie drewna do lasu. A bez metafor - dzieci i młodzież lepiej znają się na robieniu selfie niż wielu dorosłych, więc to jak dla mnie pieniądze wyrzucone w błoto. Sądzę, że zgłoszenie się do projektu młodzi uznaliby za obciach. Istnieją tysiące tutoriali o tej tematyce. Słuszna uwaga, że to prędzej seniorzy mogliby być adresatami projektu. Tylko nie wiem ilu byłoby chętnych.
  Mieszkaniec10148  12.03.2018 19:12
  • Subiektywna opinia, a w zasadzie krytyka. Z jednej strony uważa Pan, że "szkoda pieniędzy na noszenie drewna do lasu", z drugiej strony że kurs dla seniorów byłby bardziej trafiony choć nie wie Pan czy znaleźliby się chętni. A ja, Drogi Panie, wiem jakie zainteresowanie wywołał pomysł warsztatów fotografii mobilnej dla dzieci (zarówno wśród rodziców podczas zebrań Rady Rodziców, dyrekcji i okolicznych mieszkańców, z którymi rozmawiałem podczas zbierania podpisów popierających projekt. Chyba nie wie Pan zbyt wiele o inicjatywach prowadzonych w SP 373 (czy dawnym gimnazjum) dla młodzieży i wspólnie z młodzieżą. Nie wiem skąd u Pana wiedza co dla młodych ludzi jest obciachem, a co nie jest. Proszę Pana w SP 373 działa Szkoła Rocka (obciach jak diabli). Dzieci angażują się w wolontariat na wielu płaszczyznach (jeszcze większy obciach dla młodego człowieka angażować się w pomoc innym). Ponadto powiem Panu jeszcze jedno - uczestniczyłem w paru warsztatach fotograficznych. Uczestnictwo, publiczna prezentacja, obserwowanie innych, dostęp do instruktora to nie to samo co tutorial. "Selfie z klasą" to tylko nazwa - ideą jest nauka fotografii (tyle że nie klasycznym aparatem, ale telefonem komórkowym). Zgadzam się z Panem, że dzieci wiedzą wiele więcej od dorosłych o robieniu selfie. Niestety wiedzą niewiele o tym, jakie są zasady fotografii (światło, długość naświetlania, przesłona, ISO, kompozycja zdjęcia etc.). Subiektywność w Pana przypadku polega na ocenianiu, że takie pomysły to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Proszę mieć odwagę i przyjść dziś na spotkanie i rozmowę ze mną.
   Mieszkaniec290  14.03.2018 06:42 Autor projektu
  • Przy Pana EGO już byśmy się w sali nie zmieścili.
   Mieszkaniec10148  22.03.2018 23:34
  • Zawsze najbardziej żal mi ludzi, którzy nie robią ze swoim życiem nic specjalnego, ale zawsze znajdują ochotę i czas, na wymądrzanie się i robienie internetowej gównoburzy. Miejsca na spotkaniu było aż nadto, choć muszę przyznać, że zrobił Pan wszystkim przysługę rezygnując z udziału w niej. Mam nadzieję, że nie jest to pańska ostatnia dobra decyzja w tym roku.
   Mieszkaniec290  23.03.2018 16:59 Autor projektu
 • tylko dla dla 15 osób? to proszę już zapisać w kolejce moje dziecko :)
  Mieszkaniec3467  08.06.2018 11:37
  • Żeby warsztaty spełniły swoją pedagogiczną misję, grupa nie może być przepełniona. Byłem uczestnikiem warsztatów z uznanymi fotografami, i grupy warsztatowe wahają się od 8 do 15 osób właśnie. Warsztaty mają na celu naukę i bezpośredni, niczym nieskrępowany dostęp do osoby prowadzącej. Także to nie jest mój pomysł, ale realia.
   Co do zapisów - szkoła będzie informować o zapisach. Proszę być po prostu czujnym i obserwować w przyszłym roku informacje na stronie internetowej szkoły. Jednak jeśli możemy ustalić kolejność działań, szkoła najpierw musi wybrać osobę, która będzie ów warsztaty przeprowadzać.
   Pozdrawiam
   Mieszkaniec290  19.09.2018 21:07 Autor projektu
  • Dziękuję, czyli uczeń spoza tej szkoły raczej nie ma szans się dostać - pozostawienie promocji projektu w gestii szkoły jest tego absolutną gwarancją. Tego typu projekt powinien być promowany za pomocą ulotek czy plakatów wywieszonych w miejscach gdzie młodzież przebywa w okolicy (Saska Kępa) zanim ruszą zapisy!
   Mieszkaniec3467  21.09.2018 17:37
  • W niedzielę zapisałem swoje dzieci na zajęcia w praskim Centrum Promocji Kultury. Bynajmniej nie dowiedziałem się o zapisach z plakatów rozwieszonych na mojej klatce schodowej czy osiedlu (mieszkam na Witolinie) lecz na bieżąco śledziłem informacje na stronach domu kultury. Oczywiście trzeba było pojechać na miejsce i to raczej wcześniej niż później. Więc proszę nie być czarnowidzem i nie przesądzać tego jak wiele dzieci spoza szkoły się dostanie. Projekty z budżetu partycypacyjnego są dostępne dla wszystkich, a że istnieją pewne limity - no cóż, jest mi niezmiernie przykro. Proszę mi wierzyć, że warsztaty dla 100 dzieci nie miałyby żadnego sensu i nie przyniosłyby oczekiwanego rezultatu. Pragnę Panią/Pana zapewnić, że w budżecie jest przeznaczona kwota na promocję projektu w formie baneru (na ogrodzenie szkoły) i plakatów rozwieszanych m.in. w Urzędzie Dzielnicy Praga Południe oraz na Saskiej Kępie. Jeśli to dla Pani/Pana mało, proszę o kontakt - powiadomię Panią/Pana osobiście gdy tylko pojawią się terminy zajęć i zapisów na nie. Natomiast jeśli zapotrzebowanie na tego typu warsztaty będzie duże trzeba będzie się zastanowić nad powtórzeniem takiego projektu w roku następnym lub założeniem dla młodzieży kółka fotograficznego. Pozdrawiam
   Mieszkaniec290  21.09.2018 18:51 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany