Tężnie w Parku Kotańskiego - walka ze smogiem, poprawa jakości życia i zdrowia mieszkańców

2107
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Włochy
Okęcie
Autor pomysłu Mahbub Siddique-Olesiejuk
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
270 836 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Tężnie działają jak gigantyczny filtr powietrza. Tężnia to budowla z drewna i gałęzi tarniny. Idea instalowania tężni solankowych to proces wytwarzania aerozolu solnego bogatego w mikroelementy i pierwiastki istotne dla zdrowia ludzi. W bezpośredniej bliskości tężni na skutek ściekania solanki po tarninie, ruchu powietrza i słońca jest wytwarzany aerozol solny.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Włochy
Obszar objęty pomysłem:
Okęcie
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
działka nr 39/2 z obrębu 20401
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Tężnie zlokalizowane będą na ogrodzonym terenie w Parku Kotańskiego, na którym usytuowane było w przeszłości lodowisko. Teren jest we władaniu Miasta St. Warszawa. Lokalizacja daje optymalny dostęp wielu mieszkańcom dzielnicy Włochy oraz Ochota do korzystania z możliwości wdychania aerozolu solnego bogatego w mikroelementy i pierwiastki istotne dla zdrowia ludzi.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Tężnie działają jak gigantyczny filtr powietrza. Tężnia to budowla z drewna i gałęzi tarniny. Idea instalowania tężni solankowych to proces wytwarzania aerozolu solnego bogatego w mikroelementy i pierwiastki istotne dla zdrowia ludzi. W bezpośredniej bliskości tężni na skutek ściekania solanki po tarninie, ruchu powietrza i słońca jest wytwarzany aerozol solny.
Opis projektu
Zestawienie wyposażenia i prac wchodzących w skład urządzenia Tężnia Solankowa:
1. Konstrukcja drewniana tężni o wymiarach - długość 9,5 m x szerokość 1,3 m x wysokość 3,65 m , drewno sosna lub świerk (kolor naturalny , zaimpregnowane przeciw grzybom , przeciw palności , zabezpieczenie zewnętrzne impregnatem z kolorem lub olejowanie konstrukcji olejem). Konstrukcja jest ustawiana i mocowana na podwalinach drewnianych do niecki betonowej. Podwaliny wraz z przęsłami konstrukcji są montowane do niecki ściekowej na kotwy chemiczne . Wszystkie elementy konstrukcji drewnianej są skręcane śrubami ze stali nie rdzewnej i kołkowane kołkami drewnianymi z klejem
2. Tarnina śliwy ułożona jest w poziomie pod kątem w dół do przodu wypełniając szkielet konstrukcji drewnianej po której spływa solanka w obiegu zamkniętym 27 m/2 x 2 strony = 54 m/2 powierzchni tarniny w pionie po obu stronach tężni . Tarnina po wypełnieniu konstrukcji jest wystrzyżona na równą powierzchnię maszyną specjalistyczną nadając jej równą płaszczyznę z jednej i drugiej strony tężni solankowej , co gwarantuje ściekanie solanki po tarninie a nie wychlapywanie z wysokości poza ścianę tarniny.
3. Na górnej części konstrukcji nad tarniną śliwy centralnie na środku wzdłuż całej długości tężni jest zamontowane koryto główne o wymiarach 20 x 20 cm x 8 m z zaworami PE fi 22 mm. Rury z zaworami są zamontowane w bocznych ścianach koryta głównego co 100 cm . Z tego koryta po obu stronach przez rury z zaworami PE fi 22 solanka przelewa się do zamontowanych po obu stronach na krawędzi nad tarniną drewniane koryta opadowe. Koryta opadowe wykonane są z litego drewna o wymiarach 10 x 10 x 100 cm ( kantówka ) w której wzdłuż po środku jest wyfrezowany kanał 5 x 5 cm x 90 cm . W bocznych ściankach kantówki co 3 cm po frezowane są kanaliki o średnicy 2 cm przez które przelewa się solanka na tarninę i po tarninie spływa w dół do zbiornika . Korytka boczne opadowe są na konstrukcji poziomowane i zamocowane kołkami drewnianymi wkrętami ze stali nie rdzewnej .
Uzasadnienie realizacji projektu
Budowa ogólnodostępnej tężni jest potrzebna na terenie dzielnicy Włochy ze względu na wysokie zanieczyszczenie powietrza i potrzebę znalezienia miejsca, które będzie umożliwiało mieszkańcom korzystanie z możliwości wdychania aerozolu solnego bogatego w mikroelementy i pierwiastki istotne dla zdrowia ludzi.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
169000 zł netto (207870 zł brutto) budowa jednej tężni
roczne utrzymanie 42966 zł
nieprzewidziane koszty ok. 20000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
270 836,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
- zakup solanki:
W zależności od warunków atmosferycznych przy średnim układzie pogodowym.
Parowanie i zużycie solanki przez wytwarzanie aerozolu, wynikające z praktyki i obserwacji pracujących tężni to około 5 - 7 l cieczy z 1 m/2 tarniny w ciągu doby.
Czyli 54 m/2 tarniny x ŚREDNIO 6 l solanki = 324 l solanki = praca tężni 12 godz./dobę= 324 l x 30 dni = 9720 l solanki miesięcznie
SOLANKA NATURALNA Z ZABŁOCIA STĘŻENIE OKOŁO 5 - 10 %
W PRZYPADKU JEDNEJ TĘŻNI
9720 l x 0,59 PLN = 5734,80 PLN netto wartość z transportem i wlaniem solanki do zbiornika
czyli na 7 miesięcy 40143,60

zużycie energii elektrycznej:
- pompa około 1,1 kw x 12 h = 13,2 kw x 0,70 PLN = 9,24 PLN
- elektrozawór, sondy około 0,5 kw x 12 h = 6 kw x 0,70 PLN = 4,20 PLN
-------------------------------------------------------------
RAZEM = 13,44 PLN na dobę x 30 dni = 403,20 PLN

403,20 PLN x 7 miesięcy = 2,822,40 PLN
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
42 966,00 zł

Modyfikacje

25.01.2018 15:17
Koordynator w Dzielnicy Włochy

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany