Chronimy bielańskie jerzyki i inne ptaki gniazdujące w skrzynkach lęgowych

2225
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Bielany
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
46 500 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 2313 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Zwiększenie liczby miejsc dogodnych dla gniazdowania jerzyków, wróbli oraz kawek. Zakup i zawieszenie 300 skrzynek, przede wszystkim na ścianach budynków komunalnych, w tym użyteczności publicznej, w taki sposób, aby ptaki nie przeszkadzały mieszkańcom i użytkownikom tych nieruchomości.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
30.03.2020 08:43

200 skrzynek lęgowych zawisło na ścianach budynków komunalnych na Rudzie, a kolejne 100 pojawiło się przy Stawach Kellera, Stawach Brustmana i w bielańskiej części Kępy Potockiej.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bielany

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Dzielnica Bielany m.st. Warszawy
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Zwiększenie liczby miejsc dogodnych dla gniazdowania jerzyków, wróbli oraz kawek. Zakup i zawieszenie 300 skrzynek, przede wszystkim na ścianach budynków komunalnych, w tym użyteczności publicznej, w taki sposób, aby ptaki nie przeszkadzały mieszkańcom i użytkownikom tych nieruchomości.
Opis projektu
Projekt przewiduje zakup i rozwieszenie na ścianach zewnętrznych około 20 budynków należących do m.st. Warszawy 200 skrzynek lęgowych dla jerzyków i wróbli oraz 100 typu "D" dla kawek. Skrzynki te będą drewnianej konstrukcji, jednokomorowe z daszkami obitymi blachą. Rozwieszenie skrzynek nastąpi po dokonaniu uzgodnień z administratorami obiektów - na podstawie sporządzonej wcześniej opinii ornitologa, w której wskazane zostaną dokładne miejsca posadowienia budek na ścianach danego budynku. Przy określeniu szczegółowych lokalizacji uwzględnione zostaną poza preferencjami gatunków ptaków, którym ten projekt jest dedykowany, także wymóg bezpieczeństwa oraz ochrony elewacji nieruchomości, brak uciążliwości dla mieszkańców lub użytkowników budynku, dogodna ekspozycja dla obserwacji ptaków przy budynkach z ziemi. Do instalacji skrzynek zostanie użyty koszowy podnośnik samochodowy, bądź też wykorzystana będzie praca alpinisty.
Uzasadnienie realizacji projektu
Owadożerne jerzyki ograniczają dokuczliwe w mieście plagi komarów i meszek. Wróble, w czasie wychowywania młodych też odżywają się owadami np. szkodliwymi dla roślin mszycami. Kawki natomiast tępią pędraki, których larwy niszczą zieleń miejską. Jednocześnie postępujące termomodernizacje ścian wielu budynków drastycznie ograniczają pulę miejsc dogodnych dla gniazdowania tych ptaków. Udostępnienie kawkom skrzynek typu "D" pozwoli wyprowadzić te ptaki z szybów wentylacyjnych, gdzie ich obecność jest niepożądana. Wszystkie gatunki stanowią wdzięczny obiekt dla ich obserwacji, zaś doświadczenia autora projektu (ornitologa) we wdrażaniu skrzynek lęgowych w Warszawie, także na Bielanach rokują sukces realizacji projektu.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Koszt zakupu 1 skrzynki dla jerzyka - 70,00 zł
- Koszt zakupu 200 skrzynek - 14 00,00 zł
Koszt zakupu 1 skrzynki typu "D" - 70,00 zł
- Koszt zakupu 100 skrzynek - 10 500,00 zł
- Koszt zawieszenia 300 skrzynek - 18 000,00
- Koszt sporządzenia ekspertyzy ornitologicznej wraz z nadzorem przy zawieszeniu skrzynek - 4 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
46 500,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
- Koszt sprawdzenia stanu technicznego skrzynki i jej zajęcia przez ptaki, co 2 lata, w okresie jesienno-zimowym - 50,00 zł brutto za skrzynkę x 300 skrzynek - 17 500,00 zł
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
8 750,00 zł

Modyfikacje

05.04.2018 18:19
slacek
05.04.2018 18:25
slacek

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Bardzo ciekawy projekt.

  Ciekawszy i tańszy niż wieże dla jerzyków.

  Montaż skrzynek lęgowych w sąsiedztwie miejsc lęgowych jerzyków to najlepsze z możliwych rozwiązań - dzięki czemu nie będzie trzeba czekać latami, aż jerzyki zaakceptują nowe miejsce i zagnieżdżą się - jak to ma miejsce w przypadku wież dla jeżyków.

  Poza tym koszt o połowę tańszy niż montaż wieży dla jerzyków, w której jest miejsce na zaledwie 90 budek lęgowych dla jerzyków.

  Zatem merytorycznie oraz z finansowego punktu widzenia - projekt najlepszy z możliwych do zagłosowania.
  A jeżeli ktoś lubi podziwiać niezamieszkałą wieżę dla jerzyków, to zagłosuje na wieżę dla jerzyków.
  Mieszkaniec8449  05.03.2018 23:20
 • Świetna sprawa, ptakom brakuje bezpiecznych miejsc lęgowych, spada ich liczebność. Projekt popieram w pełni! Przyznam, że chętnie bym się dowiedziała więcej o konkretnych wymiarach, zebezpieczeniach budek przed drapieżnikami oraz planowanej ich lokalizacji- w cieniu, blisko krzewów? pytam zwłaszcza w odniesieniu do wróbli- jak sobie poradzą podloty. Projekt zasługuje na powielenie w innych dzielnicach Warszawy i jeśli ktoś to raz zrobi dobrze, to należy się dowiedzieć jak i wzorować :)
  Pozdrawiam i trzymam kciuki.
  Mieszkaniec14568  24.04.2018 11:43
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany