Chrońmy ginące praskie jaskółki i inne ptaki, zajmujące skrzynki lęgowe

2360
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Praga-Północ
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
34 500 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 855 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Projekt służy ochronie ostatnich na Pradze Północ jaskółek - poprzez zakup i montaż sztucznych jaskółczych gniazd - w miejscach, gdzie nie będą przeszkadzać ludziom. Wsparcie otrzyma też kawka - poprzez zawieszenie skrzynek lęgowych dla niej - co pozwoli na wyprowadzkę tego ptaka z kominów. W ramach projektu zostaną również sprawdzone pod względem technicznym oraz oczyszczone i przygotowane do nowych lęgów skrzynki lęgowe zamontowane w ubiegłych latach ze środków budżetu partycypacyjnego.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
26.03.2020 13:45

Przedmiotem projektu był montaż wraz z dostarczeniem 10 sztuk gniazd lęgowych dla jaskółek oraz 200 skrzynek lęgowych dla kawek. Realizacja projektu rozpoczęła się od wytypowania przez ornitologa dogodnych dla jaskółek i kawek miejsc siedlisk zastępczych zlokalizowanych na terenie Dzielnicy Praga-Północ w Warszawie. W przypadku jaskółek należało zlokalizować istniejące na terenie Pragi-Północ kolonie jaskółek oraz sprawdzić możliwości montażu dodatkowych gniazd. Projekt wzmocnił zamierającą, a istniejącą od lat kolonię jaskółek na nadwiślańskim osiedlu przy ulicy Blaszanej. Nowe, wykonane z betonu gniazda zostały zamontowane we wnękach okiennych. Natomiast drewniane skrzynki dla kawek pojawiły się na terenie całej dzielnicy. Zadanie było realizowane pod nadzorem ornitologa.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Praga-Północ

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Północ
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
cały, zabudowany obszar Pragi Północ, głównie tam, gdzie znajdują się budynki należące do Miasta
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Okolice Szpitala Praskiego (np. Blaszanej, Panieńskiej), Stara Praga, być może obszar Ogrodu Zoologicznego

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt służy ochronie ostatnich na Pradze Północ jaskółek - poprzez zakup i montaż sztucznych jaskółczych gniazd - w miejscach, gdzie nie będą przeszkadzać ludziom. Wsparcie otrzyma też kawka - poprzez zawieszenie skrzynek lęgowych dla niej - co pozwoli na wyprowadzkę tego ptaka z kominów. W ramach projektu zostaną również sprawdzone pod względem technicznym oraz oczyszczone i przygotowane do nowych lęgów skrzynki lęgowe zamontowane w ubiegłych latach ze środków budżetu partycypacyjnego.
Opis projektu
Projekt zakłada zakup i zainstalowanie 10 sztucznych gniazd dla jaskółek. Gniazda te, wykonane z materiału typu "gips", imitujące prawdziwe, zostaną rozmieszczone z użyciem podnośnika koszowego lub przez alpinistę na 1-2 blokach, przy których te ptaki jeszcze występują - w taki sposób, aby jaskółki nie stwarzały uciążliwości mieszkańcom budynku. Ponadto zostaną stworzone zastępcze miejsca lęgowe dla kawek - poprzez zawieszenie sztuk specjalnie przeznaczonych dla nich drewnianych skrzynek lęgowych typu "D" - z dachem obitym blachą. Skrzynki te zostaną rozmieszczone na ścianach zewnętrznych budynków komunalnych użyteczności publicznej w całej dzielnicy, część z nich - być może również wysoko na drzewach. Nad wykonaniem projektu będzie czuwał ornitolog, który wcześniej przygotuje opinię nt. szczegółowych lokalizacji zawieszenia sztucznych gniazd i skrzynek - w uzgodnieniu z administratorami obiektów. Projekt obejmuje również przegląd techniczny wraz z czyszczeniem z pozostałości po starych gniazdach oraz ewentualnymi drobnymi naprawami zamontowanych w roku 2017 na terenie Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy - w ramach projektów budżetu partycypacyjnego - 100 sztuk skrzynek lęgowych dla ptaków.
Uzasadnienie realizacji projektu
Jaskółki (oknówki) są ptakami ginącymi w Warszawie, na Pradze Północ gnieżdżą się już tylko w kilku miejscach. Są bardzo pożyteczne - odżywiają się wyłącznie owadami, w tym komarami i meszkami. Natomiast wykonanie i zawieszenie skrzynek typu "D" dla kawek umożliwi "wyprowadzenie" tych ptaków z ich dotychczasowych lęgowisk - kominów i szybów wentylacyjnych, w których ptaki te nie powinny przebywać. Kawki, odżywiające się również pędrakami również są pożyteczne - gdyż przyczyniają się do ochrony zieleni miejskiej. Zamontowane skrzynki lęgowe wymagają przeglądu i czyszczenia przynajmniej raz w roku. Wskazane jest, by przy okazji montażu nowych skrzynek lęgowych został przeprowadzony przegląd powieszonych w latach ubiegłych skrzynek. Projekt obejmuje przegląd 50 sztuk skrzynek lęgowych dla jerzyków (wymaga użycia podnośnika) oraz 50 sztuk dla innych ptaków zawieszonych na drzewach. Konserwacja (czyszczenie) skrzynek lęgowych powinna być wykonana w okresie od 15 października do 30 listopada 2019 roku.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
KOSZT PROJEKTU:
zakup sztucznego gniazda dla jaskółek - 250 zł x 10 gniazd = 2 500,00zł
zakup skrzynki typu "D" - 70 zł x 200 skrzynek = 14 000,00zł
koszt montażu 1 gniazda dla jaskółek - 40 zł x 10 sztuk = 400,00 zł
koszt zawieszenia jednej skrzynki typu "D" - 60 zł x 200 szt. = 12 000,00
koszt przeglądu wraz czyszczeniem i naprawą 50 sztuk skrzynek dla ptaków z użyciem podnośnika – 4 000,00 zł
koszt przeglądu wraz czyszczeniem i naprawą 50 sztuk skrzynek dla ptaków (zawieszonych na drzewach) – 500,00 zł
koszt ekspertyzy ornitologicznej – 1 100,00 zł
Całkowity koszt projektu: 34 500,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
34 500,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
koszt sprawdzenia stanu technicznego skrzynki "D" + jej oczyszczenie ze starych gniazd - co 2 lata, w okresie jesienno-zimowym 50 zł za skrzynkę (łącznie co 2 lata) Koszt corocznej kontroli gniazda jaskółki - 20 zł/gniazdo - łącznie 200zł brutto
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji: 5 100,00 zł
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
5 100,00 zł

Modyfikacje

09.04.2018 12:50
dgoraj

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Poproszę autora o przedstawienie się niecyfrowe. Nie można się z autorem skontaktować się również mejlowo, gdyż mejl nie został podany – czy to oznacza, że do autora nie dotrze żaden komentarz ani żadne zapytanie? To mi się nie podoba.
    Co z jeżykami? Czy dla nich mamy już na Pradze odpowiednie zaplecze lęgowe?
    Czy można poprosić o zdjęcia tych budek?
    Czy mamy już jakieś potwierdzone testy, że te ptaki rzeczywiście korzystają z tego typu ofert?
    Mieszkaniec12736  02.03.2018 23:17
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany