Praga bez śmieci - kampania na rzecz bezodpadowej Pragi

2383
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Praga-Północ
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
24 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 710 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Praga bez odpadów. To najważniejsze zagadnienie przyszłości dzielnicy. Zredukowanie ilości śmieci lub przetwarzanie ich, ponadto używanie ponowne produktów a także kompostowanie to tematy cyklu wykładów dla mieszkańców dzielnicy.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
26.03.2020 14:55

W ramach projektu została przeprowadzona kampania edukacyjna skierowana - jak się okazało - nie tylko do mieszkańców Pragi-Północ. Projekt zakładał przeprowadzenie warsztatów w placówkach oświatowych, co ze względu na organizację roku szkolnego (strajki w szkołach) było trudne do wykonania. Jednakże w trakcie realizacji kampanii pojawiło się dużo działań uzupełniających założenia projektu w tym min.: piknik ekologiczny (finansowany ze środków Wydziału Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Praga-Północ), warsztaty w domach sąsiedzkich i na imprezach plenerowych (Festiwal Otwarta Ząbkowska, Lato w mieście w VII Ogrodzie Jordanowskim). Kampania była szeroko propagowana w mediach społecznościowych prowadzonych przez realizatora oraz w prasie lokalnej. Zakładany efekt ekologiczny kampanii, czyli jak najszersze dotarcie do jak największej liczby mieszkańców, został w pełni osiągnięty.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Północ
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
cały obszar dzielnicy Praga-Północ

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Praga bez odpadów. To najważniejsze zagadnienie przyszłości dzielnicy. Zredukowanie ilości śmieci lub przetwarzanie ich, ponadto używanie ponowne produktów a także kompostowanie to tematy cyklu wykładów dla mieszkańców dzielnicy.
Opis projektu
Projekt przeze mnie proponowany jest związany z angielską nazwą "Zero waste", czyli "zero śmieci", "zero odpadów". 5 elementów związanych z tą ideą to:
1. refuse - odmawiaj,
2. reduce - redukuj,
3. reuse - użyj ponownie,
4. recycle - przetwarzaj,
5. rot - kompostuj.
Polacy są w czołówce jeśli chodzi o korzystanie z plastikowych toreb. W ciągu roku zużywamy ich 466, unijna średnia to 198, a np. Duńczycy potrzebują ich tylko 4. Bezrefleksyjne "wyjmowanie" rąk po plastik wymaga uświadomienia społeczności z czym to się wiąże i pokazania innych możliwości.
Ilość śmieci można zredukować, niektórym produktom można nadać nowe życie. Można nauczyć się "brać" mniej i nie marnować. Po pewnym czasie zmienia się sposób myślenia, człowiek chce żyć bliżej z naturą. W tym celu proponuję cykl warsztatów, wykładów skierowanych do dzieci, dorosłych, młodzieży i seniorów. "Zero waste" - zero odpadów: wymaga dotarcia i uświadomienia jak jest to ważne, zdrowe, użyteczne i często tańsze życie. Ograniczanie odpadów przetwarzanych przez nas to obowiązek i świadome życie, ale również ciekawe wyzwanie i dobra zabawa. Np. okazuje się, że 4-osobowa rodzina może w miesiącu wytworzyć tylko woreczek odpadów, których nie da się już przetworzyć. Istotne jest również kompostowanie odpadów z jedzenia. Mamy na Pradze "komposty miejskie", ale to jeszcze mało. Dowiedziałam się, że od następnego roku będą u mieszkańców dostawiane pojemniki na odpady "bio kuchenne" - taka inicjatywa wymaga wiedzy, bo do takiego kompostu nie wszystko można włożyć, i tu świetnym rozwiązaniem są warsztaty. Na warsztatach możemy dowiedzieć się jak zrobić swoje mydło, krem i szampon zamiast kupować produkty w plastikowych opakowaniach. Dowiemy się jak naturalnie nawozić rośliny i że z obierków jabłek są pyszne lody. Pomysłów jest wiele i to jest godne pokazania. Proponuję warsztaty w szkole (dla rodziców i dzieci) 2x w m-cu, dla dorosłych w DK Praga 2x w m-cu, dla seniorów 1x w m-cu. Warsztaty na cały rok, czas trwania 1,5h dla grupy 25-30 osób.
Uzasadnienie realizacji projektu
Dzielnica, miasto itd. bez odpadów to w obecnym świecie jeden z najważniejszych tematów. Aby obudzić w mieszkańcach wachlarz możliwości życia "od nadmiaru do umiaru" należy temat poruszać na wszelkie możliwe sposoby. Cykl warsztatów przybliży ideę życia lepszego bez gromadzenia dóbr materialnych a uzmysłowi ogromne możliwości wykorzystania tego, co mamy na wiele sposobów. Warsztaty pozwolą wprowadzić teorię w praktykę a dyskusje poruszą tematy, które przez większość spychane są na margines życia codziennego, a powinny stanowić jego podstawę.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
 warsztaty w placówkach oświatowych, instytucjach kulturalnych, bibliotekach i innych ustalonych w trakcie realizacji projektu:
50 warsztatów x 400 zł = 20 000,00 zł (koszt obejmuje kompleksowe przygotowanie warsztatów wraz z prowadzeniem i materiałami)
 torby bawełniane dla mieszkańców Pragi z przeznaczeniem do promocji projektu i zachęty do zmian zachowań konsumenckich:
2000 sztuk = 4 000,00 zł (koszt produkcji oraz druku i przygotowania projektu*)

*projekt nadruku powstanie w trakcie warsztatów, lub będzie efektem konkursu przeprowadzonego wśród młodzieży szkolnej
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
24 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

24.01.2018 18:03
dgoraj
24.01.2018 18:04
dgoraj
24.01.2018 18:05
dgoraj
24.01.2018 18:06
dgoraj
06.02.2018 10:02
dgoraj
09.04.2018 12:56
dgoraj
01.06.2018 09:10
dgoraj

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Nie można skontaktować się z autorką - nie ma mejla.
    Kiedy zobaczyłam tytuł, pomyślałam - super! Po przeczytaniu opisu, odwróciłam się, niestety, o 180 stopni:w mojej opinii, jeśli chodzi o dorosłych, to wiedze mogą czerpać ze wsząd, warsztaty i targi są również dostępne dla wszystkich. Po pierwszym rzucie okiem na tytuł myślałam, że to będzie jakiś cykl regularnych rozrywkowo-edukacyjnych zajęć dla dzieci np. w przedszkolach i początku szkoły, ale dla wszystkich, w ramach jakiejś godziny lekcyjnej ze środowiska lub czegoś podobnego. Proszę się nie obrażać, ale w takiej formie uważam ten projekt za zbędny, chociaż sam pomysł jest doskonały.
    Mieszkaniec12736  02.03.2018 23:31
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany