Kulturalne Podwórka

2409
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Ursus
Ursus Południowy
Autor pomysłu Mieszkaniec
Współautorzy Agnieszka Gorzkowska, Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
13 200 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 509 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Integracja mieszkańców dzielnicy Ursus na kameralnych imprezach zwanych "Kulturalne Podwórka", połączonych z koncertami na trawie, spektaklami, grami planszowymi na kocach, zajęciami plastycznymi, grami podwórkowymi czy warsztatami ruchowymi, dyskusjami, spotkaniami międzypokoleniowymi. Zależy nam na tworzeniu małych przestrzeni lokalnych, gdzie czujemy się dobrze, mamy możliwość poznać się i spędzić czas z sąsiadami.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
06.04.2020 10:51

Projekt KULTURALNE PODWÓRKA został zrealizowany (teren przy Bibliotece – Skorosze). W imprezach uczestniczyło średnio 50 – 60 osób.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Ośrodek Kultury Arsus

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Ursus
Obszar objęty pomysłem:
Ursus Południowy
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park Achera, podwórko na tyłach Domu Kultury "Kolorowa",
Plac Tysiąclecia; ulice: Regulska nr 22a, Szancera, Dzieci Warszawy nr 45, 39. (możliwość zmiany lokalizacji)
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Mozliwość zmiany lokalizacji

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Integracja mieszkańców dzielnicy Ursus na kameralnych imprezach zwanych "Kulturalne Podwórka", połączonych z koncertami na trawie, spektaklami, grami planszowymi na kocach, zajęciami plastycznymi, grami podwórkowymi czy warsztatami ruchowymi, dyskusjami, spotkaniami międzypokoleniowymi. Zależy nam na tworzeniu małych przestrzeni lokalnych, gdzie czujemy się dobrze, mamy możliwość poznać się i spędzić czas z sąsiadami.
Opis projektu
"Kulturalne Podwórko" - niewielkie wydarzenia plenerowe, które będą odbywać się 1 raz w miesiącu (niedziela) w maju, czerwcu, sierpniu i we wrześniu 2019 r. w godz. 14.00-17.00 (18.00 w przypadku ładnej pogody) na podwórkach lub placach ogólnodostępnych w Ursusie. Spotkanie w plenerze z tymi mieszkańcami dzielnicy którzy mieszkają tu od wielu lat, nawet pokoleń, i tymi nowo przybyłymi.
Głównym celem "Kulturalnych Podwórek" jest integracja mieszkańców dzielnicy, możliwość spędzenia wolnego czasu w sposób nie dla wszystkich oczywisty, na przykład grając w często już zapomniane gry podwórkowe (klasy, guma, kapsle), ringo, badmington, piłkę plażową, porozmawianie nie tylko z najbliższymi sąsiadami przy kawie, herbacie, na podwórku, na trawie, grając np. w tak teraz popularne "planszówki" ale też z osobami dopiero co poznanymi, od niedawna mieszkającymi w sąsiedztwie. W czasach gdy człowiek swój dom, swoje mieszkanie często traktuje tylko jako sypialnię, a ludzie z tego nowego osiedla, bloku czy nawet klatki schodowej częściej zrzeszają się na portalach społecznościowych, nawet tych osiedlowych i za ich pomocą się ze sobą komunikują, coraz częściej występuje potrzeba bezpośrednich kontaktów międzyludzkich.
Zapraszamy zarówno seniorów, rodziny z dziećmi, młodzież, dorosłych. W czasie spotkań będziemy otwarci na propozycje mieszkańców i możliwości zmian w kolejnych "Podwórkach" w dużej mierze chcemy aby właśnie mieszkańcy Ursusa Południowego je współtworzyli. Liczymy również na kreatywne dyskusje dotyczące kultury w dzielnicy Ursus.
Każde spotkanie w ramach "Kulturalnych Podwórek" będzie miało swoją myśl przewodnią i dodatkową atrakcje w postaci spektaklu, warsztatu czy kameralnego koncertu w wykonaniu profesjonalnych aktorów, muzyków czy animatorów, nie na scenie ale na trawie czy leżakach, połączone z interakcjami z publicznością.
Wokół "Kulturalnych Podwórek" chcemy stworzyć społeczność która będzie kontynuować projekt i przenosić go w inne miejsca (podwórka Ursusa).
Uzasadnienie realizacji projektu
W dzisiejszych czasach gdy ludzie coraz więcej pracują, a miejsce zamieszkania traktują często tylko jak sypialnię, rozluźniają się bardzo kontakty społeczne, a zapotrzebowanie na nie ludzie często przenoszą na media społecznościowe. Chcemy aby mieszkańcy Ursusa w ramach kameralnych imprez plenerowych "Kulturalnych Podwórek" integrowali się ze sobą i zaczęli czuć więzi sąsiedzkie i międzypokoleniowe. Aby w ramach tych działań mogli miło spędzić niedzielne popołudnie, oglądając spektakl, słuchając koncertu u siebie na podwórku lub po sąsiedzku, na trawie lub leżakach. Liczymy nie tylko na wzrost więzi mieszkańców, ale również na większe zainteresowanie kulturą szeroko rozumianą.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
2 koncerty lub spektakle w plenerze (muzycy lub aktorzy + animacja dla dzieci): 4000 zł
2 warsztaty tematyczne dla mieszkańców ( z uwzględnieniem materiałów): 2000 zł
Koordynator projektu (przygotowanie, promocja i organizacja "Kulturalnych Podwórek"): 2500 zł
Zakup gier planszowych i podwórkowych: 1000 zł
Materiały plastyczne: 450 zł
Produkty spożywcze (kawa, herbata, owoce): 400 zł
Kubeczki papierowe, serwetki, łyżeczki: 300 zł
Termosy: 150 zł
Leżaki, koce: 2000 zł
Transport rzeczy na podwórko: 400 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
13 200,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

16.04.2018 13:36
Wydział Kultury
28.05.2018 15:44
j.lipka

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany